Czy Brajan może zostać prezydentem? Imię dziecka a jego przyszła kariera

Imię dziecka a jego przyszła kariera
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Wybór imienia dla dziecka nie jest prostą sprawą. Młodzi rodzice muszą zadbać o każdy szczegół. Imię musi pasować zarówno małej Kasi, jak i dorosłej Katarzynie. Cudownie byłoby, gdyby było również gwarancją łatwego startu w dorosłość. Czy imię może pomagać lub przeszkadzać w karierze zawodowej? Okazuje się, że tak.

Imię dziecka, a przyszły zawód

Bardzo często imiona kojarzone są z konkretnym zawodem. W praktyce oznacza to, że osoba ma większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy, jeśli rekrutacja związana będzie z zawodem, z którym kojarzy się konkretne imię.

Stereotypowy Sebastian – „dresiarz” może mieć spore problemy ze zdobyciem stanowiska doradcy kluczowego klienta biznesowego.

Podobnie może wyglądać sprawa ze stereotypowym Januszem, który najczęściej kojarzony jest z cwaniakiem i kombinatorem, co nie jest mile widzianą cechą na rynku pracy.

Oczywiście nie zawsze jednak musi tak być – jeśli otrzymają szansę i przedstawią odpowiednie dla danego stanowiska kompetencje, wówczas stereotypy mogą pójść w niepamięć – należy jednak pamiętać, że pierwsze wrażenie często wystarczy, by kogoś odrzucić (nie otrzymają oni nawet szansy na wykazanie się umiejętnościami).

Popularne i łatwe w wymowie imię, a rozwój kariery

Jak się okazuje, osoby z imionami, które są dużo łatwiejsze w wymowie, zajmują wysokie stanowiska w pracy. Często imiona pospolite są dużo bardziej lubiane i cenione. Właściciele takich imion są wówczas dużo chętniej zatrudniani, niż osoby z rzadko spotykanymi imionami. Tak więc Jakub, Jan czy Patrycja mogą mieć duże szczęście do znalezienia dobrego stanowiska.

Imiona, które mogą pomóc w rozwoju kariery

Imiona takie jak Stanisława, Bogdan, Zenon czy Mariola kojarzą się zwykle z osobami o niskim ilorazie inteligencji. Będą miały zatem problem rekrutując się na stanowiska specjalistów naukowych.

Anita, Karina czy Alfons uznawani w społeczeństwie za osoby nadpobudliwe – ciężko więc będzie im dostać pracę, w której wymaga się wyjątkowego opanowania.

Osoby o imionach takich jak Zofia, Franciszek, Artur, Sandra czy Karolina wzbudzają pozytywne emocje wśród społeczeństwa. Uważane za osoby bardzo sumienne, otwarte i dynamiczne, co może okazać się pożądanymi cechami na rynku pracy. 

Bożena kojarzona jest z osobą uczciwą i rzetelną, a imię to najczęściej łączone jest z zawodem księgowej.

Hanna i Maria kojarzą się z kolei z ciepłem i troskliwością, co idealnie pasuje np. do zawodu pielęgniarki, czy położnej.

Kazimierz to zawodowy kierowca, a Henryk – świetny hydraulik.

Oryginalność nie zawsze popłaca

Rzadko spotykane imię może pomóc w nawiązywaniu kontaktów – ludzie łatwiej zapamiętują imię, które rzadko słyszą, co więcej – kojarzą je potem z jedną osobą – nie trzema innymi. Pamiętajmy jednak, że rzadkie imię niekoniecznie musi być nietypowe.

Zdecydowanie w najgorszej sytuacji są dzieci, którym rodzice nadali imiona, będące spolszczonymi odpowiednikami tych zagranicznych.

Brajan, Vanessa, Dżastin nie są w polskim społeczeństwie zbyt dobrze odbierane. Takie imiona kojarzą się z niezbyt wysokim statusem społecznym rodziców i nieudaną próbą podniesienia go właśnie przez nadanie swojemu dziecku „znanego” imienia.

Rodzice, którzy nadają „światowe” imiona swoim dzieciom chcą, aby wyróżniały się one z „tłumu”. Niestety osiągają w ten sposób efekt odwrotny do zamierzonego. Ich dziecko może zostać narażone na wiele przykrości, zanim jeszcze wejdzie w dorosłe życie.

Kto według przeprowadzanych badań może objąć stanowiska kierownicze?

Przeprowadzone badania dowiodły, że stanowiska kierownicze najczęściej obejmowane są przez mężczyzn o imieniu: Piotr, Krzysztof, Dariusz, Tomasz czy Michał. Z kolei wśród kobiet wysokie stanowiska obejmują najczęściej Katarzyny, Anny i Agnieszki.

Bardzo duże szanse na zarobienie ogromnych pieniędzy mają mężczyźni o imieniu Krzysztof, Zbigniew i Jerzy.

Jak wybrać odpowiednie imię dla dziecka w kontekście przyszłego zawodu?

Wybierając imię dla swojego dziecka warto kierować się przede wszystkim jego dobrem – nie aktualną modą, czy też zbytnią oryginalnością. Imiona takie jak Ania, Krzysiek, Piotrek – może i nie będą szczególnie dostrzegane w dzienniku szkolnym, ale pozwolą dzieciom samym wypracować swój przyszły wizerunek – najpierw w szkole, a następnie w pracy.

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie