Jakub - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Kuba, Kubuś
Znaczenie : niech Bóg ma w opiece
Planeta : Merkury i Jowisz
Znane : Jakub Błaszczykowski, James Cameron , Jim Carrey, James Cook, Jacob Grimm, James Hetfield, Jakub Janda, Jakub Jarosz, Jim Morrison, James Patrick Page, Giacomo Puccini, Jakub Wesołowski
Imieniny : 25 lipca i 6 maja na cześć apostołów o tym imieniu; prócz tego 5 lutego, 14 marca, 1 czerwca, 14 lipca i 9 października
 

Historia imienia

W dawnej polszczyźnie było ono pisane także Jakób. Tak nazywał się jeden z patriarchów Starego Testamentu, syn Izaaka, wnuk Abrahama i ojciec dwunastu synów, przodków dwunastu plemion izraelskich. Jakub zasłynął tym, że podstępem (za miskę soczewicy) wykupił od swego brata prawa spadkowe, walczył z samym Bogiem i widział we śnie drabinę prowadzącą do nieba. Imię Jakub nosiło aż dwóch apostołów, z których jeden, Jakub Starszy, został patronem Hiszpanii. Jego imię i tytuł, „święty Jakub”, po hiszpańsku brzmi Santiago. Tak nazwano wiele miast w Ameryce Łacińskiej, wśród nich stolicę Chile.

Znaczenie imienia Jakub

Hebrajskie imię Ia′qob znaczyło „niech Bóg-Jahwe ma w opiece”.

Numerologia imienia Jakub


Liczba imienia
Jakub wynosi TRZY. W numerologii jest to liczba ludzi śmiałych, ufnych we własne siły, pełnych osobistego uroku i obdarzonych talentami przywódców. W astrologii źródłem tych zalet są planety Jowisz i Merkury.

Jaki jest Jakub?

Jakubowie mają wielkie możliwości rozwojowe, ale też czują, że muszą sprostać rodzinnym ideałom albo innym wielkim ambicjom, które w pewnej chwili uznali za swoje. To poważne imię często nadają ojcowie, którzy chcą, by ich syn był w życiu kimś, aby dorównał sławnym pradziadom. Jakubowie są ciekawi świata, mają zwykle wszechstronne uzdolnienia i kiedy dojdą do wniosku, że jakaś dziedzina życia jest tym, o co im chodzi, potrafią na tym odcinku czynić szybkie postępy. Mimo że imię to ma tak starożytne pochodzenie, bardzo często Jakubowie pasjonują się nowoczesnością i sięgają po sukces w takich dziedzinach, jak informatyka lub fizyka teoretyczna. W życiu codziennym Jakub, jak każda trójka, jest dowcipny, pełen pomysłów i bywa prawdziwą duszą towarzystwa.

Znak zodiaku imienia Jakub

Imię Jakub najbardziej zgadza się z charakterem znaku Bliźniąt, a także Wodnika i ambitnej Panny. Również odpowiednie jest dla Raków. Jakubowie ze znaków Byka, Wagi i Ryb mogą nie doceniać własnych możliwości, zaś ze znaków Koziorożca i Skorpiona – stawiać sobie zbyt ambitne cele. Znaki ogniste – Lew, Baran i Strzelec, mogą być – jako Jakubowie – skore do buntu i wielkiego indywidualizmu.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Jakub:

Janusz Józefowicz 

 Bartosz Opania

 Agata Passent

 Dorota Wellman

Rafał Olbrychski

Maciej Orłoś

Izabela Scorupco i Mariusz Czerkawski (Jacob)

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

225 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent