Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Tobiasz - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Tobiaszek, Tobi, Tobiś
Znaczenie : Bóg jest dobry
Planeta : Mars i Księżyc
Znane : Tobiasz Morsztyn, Tobiasz Musielak, Tobias Mayer
Imieniny : 13 czerwca, 2 września, 2 listopada
 

Historia i znaczenie imienia Tobiasz

Tobiasz jest grecką formą hebrajskiego Toviyyah, oznaczającego „Bóg jest dobry”. Od średniowiecza imię to było kojarzone głównie z biblijną opowieścią „Tobiasz i Anioł”, która pojawia się w apokryfie (Księdze Tobiasza). W tej historii Tobiasz jest synem Tobiasza (aram. Tobi i Tobijah, lub gr. Tobit i Tobias – obydwa imiona tłumaczone wg Biblii Tysiąclecia na Tobiasz), bogatego i prawego Żyda, który traci wzrok po tym, jak ptasie odchody wpadają mu do oczu. Archanioł Rafał (przebrany za mężczyznę) towarzyszy Tobiaszowi w podróży, aby odzyskać pieniądze dla ojca. Z pomocą anioła Tobiasz wraca triumfalnie ze swoich podróży – jako bogaty mężczyzna z nową żoną, po pokonaniu złego demona. Przynosi także ojcu maść (rybi woreczek żółciowy), która po wtarciu jej w oczy w cudowny sposób leczy jego ślepotę i przywraca mu wzrok. W wyniku bohaterskich czynów Tobiasza i popularności tej historii w średniowieczu, imię to również zostało szeroko spopularyzowane.

Było to również imię rzymskiego żołnierza z początku IV wieku, który zginął śmiercią męczeńską za swoje chrześcijańskie wierzenia (wraz z pięcioma innymi żołnierzami, z których wszyscy zostali spaleni na stosie). Tobiasz to kolejny przykład jednego z mniej znanych biblijnych imion, które Protestanci przyjęli i spopularyzowali po reformacji. Dziś Tobiasz jest szczególnie popularny w Norwegii, Danii i Holandii. Obecnie jest to również drugie najpopularniejsze imię dla chłopców w Austrii.

W Polsce w 2020 roku imię Tobiasz znalazło się w drugiej połowie pierwszej setki imion najczęściej nadawanych.

Numerologia imienia Tobiasz

Liczba imienia Tobiasz to numerologiczna JEDENASTKA, pasująca do ludzi niezwykle wrażliwych, o wyższych celach życiowych.

Jaki jest Tobiasz?

Tobiasz w swoim życiu kieruje się głównie intuicją, na której rzadko kiedy się zawodzi. Jest osobą wysoce uduchowioną, bardzo często można go spotkać w zadumie, rozmyślającego nad problemami tego świata. Ludzie mogą go postrzegać jako „dziwaka”, czy „odmieńca”, jednak Tobiasz niewiele sobie robi z opinii innych. Już od dzieciństwa wydaje się być nad wyraz dojrzały, co z upływem lat przekształca się w jeszcze większą świadomość. Jest silny psychicznie, ambitny i charyzmatyczny.

Znak zodiaku imienia Tobiasz

Imię Tobiasz najlepiej pasuje do znaków Byka i Barana, które najlepiej pasują do jego charakteru.

Gwiazdy, które nazwały swojego syna Tobiasz:

Ania Wyszkoni

774 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent