Weleda
Weleda Baby

Dzień Ojca – pomysły na prezenty (do pobrania) i życzenia dla Taty!

Prezenty na Dzień Taty do pobrania
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑

Zbliża się Dzień Ojca – dzień, w którym zgodnie z tradycją, dzieci składają swoim tatusiom życzenia, śpiewają piosenki, wręczają własnoręcznie wykonane laurki i prezenty, a w przedszkolach oraz szkołach organizowane są specjalne przedstawienia.

Dzień Ojca –  jak powstała tradycja? Kiedy obchodzimy Dzień Taty?

Obchody tego dnia zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych – po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić takie specjalne dni również dla pozostałych członków rodziny. Pierwsze obchody Dnia Taty odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Stało się to za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta, która dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki  wpadła na pomysł, by święto wprowadzić również dla uczczenia trudu opieki nad rodziną wszystkich ojców – i tu zwłaszcza jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz jej pięcioro młodszego rodzeństwa. Jednak wydarzenie miało wówczas charakter lokalny.  W 1924 r. święto wprowadził do kalendarza prezydent John Calvin Coolidge Jr., zaś 42 lata później Lyndon Johnson podpisał prezydencką proklamację uznająca trzecią niedzielę czerwca Dniem Ojca. Prezydent Nixon oficjalnie altem prawnym  ustanowił Dzień Ojca w 1972 roku.

Dzień Taty w Polsce

Dzień Ojca obchodzony jest niemal miesiąc po Dniu Matki – mianowicie 23 czerwca. 

W Polsce Ojcowie obchodzą swoje święto od 1965 roku.  I – pomimo faktu, że to już kilkudziesięcioletnia tradycja – do tej pory to święto nie dorównało popularnością Dniowi Matki.

Dzień Taty na świecie

Dzień Ojca na świecie też nie jest szczególnie popularnym świętem. Tak naprawdę obchodzi się go tylko w nielicznych krajach i w różnych terminach:

– we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii 19 marca (dzień świętego Józefa)

– w krajach skandynawskich w drugą niedzielę listopada, lecz w Danii 5 czerwca

– na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca

– w Australii w drugą niedzielę czerwca

– w Niemczech  w 39. dzień po niedzieli wielkanocnej, przy czym z czasem przerodził się on w Dzień Mężczyzn

– w Turcji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie w  trzecią niedzielę czerwca

– w Nikaragui tak, jak u nas 23 czerwca

Ciekawostki związane  z Dniem Ojca

– W Tajlandii Dzień Ojca obchodzony jest 5 grudnia – w dniu urodzin już zmarłego króla Bhumibola. Przy okazji urodziny króla to święto narodowe i dzień wolny od pracy. Ludzie ubierają się na żółto, bo to kolor dnia tygodnia, w którym urodził się król (poniedziałek).

– Rumunia jest jedynym krajem Unii Europejskiej, gdzie Dzień Ojca uznany został oficjalnie przez Państwo i tam druga niedziela maja jest dniem wolnym od pracy.

– W Australii wybierany jest Najlepszy Ojciec Roku.

– W Chinach Dzień Ojca obchodzony jest 8 sierpnia, ponieważ osiem brzmi jak ba, zaś 8 miesiąc i 8 dzień (ba, ba) brzmi podobnie jak potoczne określenie „tata” – ba-ba.

– W Estonii Dzień Ojca jest w drugą niedzielę listopada w czasie święta narodowego – Dnia Flagi.

– W Indiach obchody Dnia Ojca przyjęły się tylko w dużych miastach.

– W Holandii zgodnie z tradycją ojcowie dostają śniadanie do łóżka, a na kolację zabierają dzieci do swoich ojców.

My wiemy, że Dzień Taty to szczególny dzień, na który warto przygotować coś wyjątkowego, zatem mamy dla Was mnóstwo inspiracji, ale przede wszystkim podsuwamy Wam pomysły na prezenty niematerialne, darowane  z głębi serca.

Pomysły na prezenty dla Taty:

Plakaty na Dzień Taty (pobierz TUTAJ)

Plakaty z zabawnymi hasłami to oryginalny i na pewno trafiony prezent na Dzień Ojca.

Darmowe plakaty na Dzień Taty do druku

Etykiety na butelki na Dzień Taty (pobierz TUTAJ)

Butelka czy bidon ze specjalnie dedykowaną etykietą będzie oryginalnym prezentem na każdą okazję, zatem i Tacie na pewno sprawi przyjemność. Z powodzeniem taką etykietę możesz wydrukować i naklejoną na pojemnik podarować Tacie z okazji jego święta.

Darmowe etykiety na butelki na Dzień Taty do druku

Ojcowska kartka krawat

krawat tata dzień taty

Przedstawiamy Wam pomysł na kartkę z okazji Dnia Ojca, lecz to nie tylko zwykła okolicznościowa kartka! To także krawat!

Taki krawat tatusia jest bardzo łatwy do wykonania. Mamy tutaj dwie wersje: jedno- i  dwustronną. Każdą wystarczy pobrać (kartki – krawaty są dostępne w wersji pdf), wydrukować i wyciąć.

W wersji jednostronnej wydrukowany krawat w razie potrzeby naklejcie np. na kartkę z bloku technicznego, wykonajcie dziurki w odpowiednich miejscach, przymocujcie gumkę i już prezent przyszykowany!

W wersji dwustronnej dziecko samo lub z Waszą pomocą wypełnia krawat swoimi pomysłami i życzeniami. Następnie należy przykleić część ze wzorem do strony z tekstem – jest trochę miejsca na górze, aby umieścić klej. W wyznaczonych miejscach trzeba wykonać otwory i przewlec sznurek, przędzę, wstążkę itp. wystarczająco długą, aby krawat można  było zawiązać wokół szyi tatusia. Gotowe!

Zakładki do książek

Przygotowaliśmy dla Was również kilka wersji zakładek do książek – zarówno jedno-, jak i dwustronne, a także dedykowane: od córeczki i od synka. Wystarczy zakładkę pobrać – są w wersji pdf do wydruku, a po wydrukowaniu nakleić na karton i wyciąć. W wolnym miejscu możecie narysować portret taty lub nakleić wybrane zdjęcie i zalaminować.

zakladki tata dzień taty

Zakładki jednostronne

Zakładki dwustronne

Kartka ramka

Taka kartka jest bardzo ciekawa – na zewnątrz jest miejsce do namalowania portretu ojca, zaś wewnątrz pytania do uzupełnienia. Na pewno każdemu Tacie bardzo się spodoba i może nawet czegoś się dowie o sobie!
ramka tata dzień taty

Kupony na Dzień Taty

Kolejny rewelacyjny pomysł na niematerialny prezent dla ukochanego taty! Wystarczy wydrukować darmowe kupony  i wypełnić je dowolnymi pomysłami.  Ulubione ciasteczka Taty, bezpłatna myjnia samochodowa, wspólne oglądanie filmu czy wyprawa w ciekawe miejsce – możliwości jest nieskończenie wiele! Sami już wiecie, co tam  wpisać, wszak najlepiej znacie swoich tatusiów. Wszystko, czego potrzebujecie, to  wyobraźnia i pisak czy długopis.
Możecie wręczyć dowolną liczbę kuponów w kopercie lub związać je razem w formie książeczki, np. za pomocą sznurka, aby uzyskać wyjątkowy efekt.

kupony Dzień Taty

Robaki dla Taty

Pomysł na łatwy do wykonania prezent dla taty, który lubi wędkowanie. Zestaw dżdżownic, który może wziąć ze sobą na ryby! Zrób oryginalny zestaw wędkarski na Dzień Ojca!

Robaki dla Taty

Mydełko glicerynowe z robakiem w środku

Mydełka z robakami mogą być niezwykle atrakcyjnym prezentem dla Taty  z okazji Jego świąt lub na urodziny.mydełka glicerynowe z robakamiMuszka z papieru

Papierowa muszka – origami to wspaniały prezent dla taty na Dzień Ojca!

muszka z papieru origami

Laurka z krawatem dla taty

Dzień Ojca to doskonała okazja, by przygotować dla taty taką ciekawą kartkę – laurkę z życzeniami.

Laurka dla taty jak zrobić

Złote myśli o ojcach – cytaty na Dzień Taty

Kolorowanki na Dzień Taty

Piosenki i wiersze na Dzień Ojca

199 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent