Jak napisać list do Świętego Mikołaja

List do świętego Mikołaja
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Biała broda, czerwony płaszcz i czerwona czapka z białym pomponem. Tak to On! Święty Mikołaj wkrótce odwiedzi wszystkie grzeczne dzieci. Tradycyjnie zajrzy do naszych domów 6 grudnia, a ściślej rzecz ujmując – należy go wypatrywać w nocy z 5 na 6 grudnia. Jest to postać owiana wieloma  legendami, której towarzyszy tajemniczość, ale też ciepło i wyjątkowa dobroć. Zamieszkuje Laponię lub biegun północny i nie jest tam samotny – w pracy towarzyszy mu grupa elfów (a może śnieżynek?), którzy przez cały rok przygotowują prezenty dla dzieci na całym świecie.

Czy należy się przygotować na wizytę Mikołaja?

Ależ oczywiście! Obowiązkowo należy wyczyścić buty, gdyż właśnie w nich zostaną pozostawione prezenty. W niektórych domach znajdziemy niespodzianki pod poduszką lub w czerwonej skarpecie (sposób na zrobienie skarpety znajdziecie wśród zabaw Miasta Dzieci). Ale czy to wszystko… Skąd Mikołaj ma wiedzieć o czym marzymy? Oczywiście z naszych listów!

List do Mikołaja jak napisać

Adres Mikołaja

Źródła w sieci podają najczęściej dwa mikołajowe adresy. Wybór właściwego adresu należy oczywiście do nadawcy, ale chyba największym zainteresowaniem cieszy się finlandzka mikołajowa skrzynka pocztowa z racji tego, że to w Laponii znajduje się zimowa rezydencja Mikołaja i jego pomocników.
Adresy, na które można kierować listy do Mikołaja:
– Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
1440 DRØBAK
NORWAY

– Santa Claus′ Office
FIN-96930 Napapiiri
Rovaniemi
Finland

Część dzieci i rodziców twierdzi, że pomocnicy św. Mikołaja zostali  przeszkoleni także w pracy przy odbiorze listów do swojego pracodawcy. Cała trudność polega na tym, że wieczorem list należy zostawić na oknie tak, żeby pomocnicy mieli do niego łatwy dostęp (wysokie piętra nie stanowią problemu – jednym z elementów szkolenia była wspinaczka). W nocy, kiedy domownicy smacznie śpią, list znika z parapetu, a rano jest już rękach Mikołaja.

Czy Mikołaj ma adres email?

W XXI wieku wiele dzieci i opiekunów nie uznaje papierowej korespondencji, przedkładając korespondencję mailową, ponad tradycyjny list. Maile mają mnóstwo zalet: szybkość dostarczenia, brak konieczności wydawania pieniędzy na znaczki, łatwość pisania na klawiaturze itp. Mikołaj idzie z  duchem czasu, więc w sieci funkcjonuje kilka jego adresów: santaclaus@lappland.net, joulupukinpaaposti@posti.fi.

Można również zajrzeć na stronę wioski Mikołaja: www.santaclausvillage.info.

Jeśli jednak zdecydujecie się na komunikację tradycyjnym listem, może uda się stworzyć rodzinny zwyczaj, który stanie się wspaniałą zabawą dla dzieci i rodziców. Czy macie w domu papieterię? Taką prawdziwą, może ze świątecznymi motywami. Mimo, że jest coraz mniej popularna, można ją kupić w każdym sklepie papierniczym. Na pewno mile widziana będzie także papeteria własnoręcznie robiona przez dzieci – dorysowane lub doklejone, na list i kopertę, zdobienia.

Co powinno się znaleźć w liście do Mikołaja?

„Lista prezentów!” wykrzykniemy wszyscy. Oczywiście. Jednak zanim przejdziemy do tej części listu, warto przypomnieć sobie kilka dobrych manier i praktyk w sztuce korespondencji.
„Drogi Mikołaju”, „Szanowny Mikołaju” to sformułowania wyrażające szacunek dla adresata. Ponieważ jednak adresat wyjątkowy, chyba możemy pokusić na formy bardziej poufałe i osobiste np. „Kochany Mikołaju” – nie jest przecież tajemnicą, że dzieci (i dorośli) darzą Mikołaja ciepłymi uczuciami.

Pisząc nie zapominajmy, że Mikołaj takich listów otrzyma tysiące, warto więc przypomnieć mu kim jesteśmy, ile mamy lat, skąd do niego piszemy. Informacja o wieku nadawcy i jego zainteresowaniach bardzo ułatwi Mikołajowi pracę szczególnie w przypadku gdy, wymarzonego przez dziecko, prezentu pechowo zabraknie w mikołajowych magazynach. Mając więcej danych o pasjach i ulubionych zabawach, będzie mógł wybrać trafiony prezent „zastępczy”.

Po krótkiej autoprezentacji, można już przejść do głównego tematu listu – PREZENTÓW.

Pierwsza część listu może wyglądać np. tak: Kochany Mikołaju, ponieważ zbliża się Boże Narodzenie , postanowiłam napisać do Ciebie o swoich świątecznych marzeniach. Mam na imię Kasia, mam 5 lat, mieszkam razem z bratem i rodzicami niedaleko Wrocławia. Bardzo lubię zwierzęta (mamy psa Fafika), lubię bawić się z koleżankami i oglądać bajki, szczególnie takie z księżniczkami. Chciałabym dostać figurki i domek księżniczek, klocki ubieranki, albo puzzle z księżniczkami. Wiem, że masz bardzo dużo pracy i możesz nie zdobyć dla mnie wszystkich prezentów. Nie martw się tym, ucieszę się z każdego, który od Ciebie dostanę.

Praca Mikołaja jest bardzo przyjemna, ale nie należy do najłatwiejszych – dobór prezentów, presja czasu, odwiedzanie bardzo wielu dzieci, wymaga sporo wysiłku. Pokażmy Mikołajowi, że doceniamy jego trud i zaangażowanie, okażmy mu duchowe wsparcie i trzymajmy kciuki za owocną tegoroczną pracę. Dodajmy otuchy podkreślając, że ucieszy nas każdy prezent. Nie chcemy przecież, żeby Mikołaj popadł w depresję z powodu braku możliwości zrealizowania naszego „zamówienia”. Na koniec wypada złożyć świątecznie życzenia i serdecznie pozdrowić zarówno Mikołaja, jak i całą jego ekipę.

Czy dołączyć coś do listu?

Nie zapominajmy, że Mikołaj, mimo, iż doskonale włada wieloma językami, może mieć małe trudności w czytaniu języka pisanego. Żeby ułatwić mu to zadanie, można do listu dołączyć rysunek wymarzonego prezentu. Młodsze dzieci mogą pisanie listu zastąpić rysowaniem listu!

Przygotowaliśmy dla Waszych dzieci kilka projektów listów do Świętego Mikołaja, które możecie bezpłatnie pobrać i wydrukować TUTAJ

List do Świętego Mikołaja – darmowe wzory do druku!

Prezent dla Mikołaja?

I dzieci i dorośli uwielbiają prezenty. Mikołaj na pewno też je lubi! Samodzielnie narysowany przez dziecko portret Mikołaja , pokolorowany Mikołaj (kolorowanki z Mikołajem znajdziecie tutaj), wycięta z kartonu i ozdobiona choinka lub bombka, albo starannie zapakowany świąteczny pierniczek wywołają szeroki uśmiech na twarzy Mikołaja.

Aż zazdrościmy Mikołajowi tych ciepłych i jasnych promyków słońca, które każdego dnia otrzymuje od dzieci w formie listów z kolorowymi marzeniami…

Dzieciom życzymy wyśnionych prezentów, a Mikołajowi wielu pięknych listów!

 

Anna Perlińska-Supeł

Anna Perlińska-Supeł

Najlepsza kucharka i mama rezolutnego kilkulatka oraz kilkumiesięcznego urwisa. Kocha książki dla dzieci i uważa, że MiastoDzieci.pl powinno pisać głównie o nich. Pracuje też w liceum i trochę ukrywa przed uczniami swoją słabość do koncertów heavymetalowych. Szalona fanka grzybobrania – uważa, że jesień powinna trwać cały rok.

ania@miastodzieci.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie