Najciekawsze letnie obozy dla dzieci i młodzieży – który wybrać?

Najciekawsze letnie obozy dla dzieci i młodzieży – który wybrać?

obozy dla dzieci i młodzieży jak wybierać
📖 Czyta się średnio w 9 min. 🕑

Wybór obozu dla dziecka to dla rodziców prawdziwe wyzwanie. Kiedyś tylko szkoła organizowała jeden rodzaj kolonii i nikt nie pytał o program, o walory edukacyjne, o rodzaj kolonijnej diety i ilość dzieci w pokoju. Takie to były czasy… No ale czasy się zmieniły i teraz rodzice wraz z dziećmi mogą wybierać, przebierać, grymasić i sprawdzać. Oferta letnich wyjazdów dla dzieci i młodzieży jest bogata i zróżnicowana. Jest tam nauka, jest zabawa, integracja i rozwijanie pasji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jedynym ograniczeniem są jednak często … koszty takiego wyjazdu.

Wakacyjny obóz dla dzieci i młodzieży – ile to kosztuje?

Oczywiście wszystko zależy od warunków, terminów, długości i miejsca obozu letniego. Jeśli przyjrzymy się wyjazdom krajowym powiedzmy na 10 dni to rozpiętość cenowa jest dość spora. W publicznej szkole mojego dziecka można wyjechać na obóz nad morzem, jeziorem i w górach już za 1100 złotych – w cenie przejazd, wyżywienie, wycieczki (np. Kraków, Zakopane), baseny termalne i inne atrakcje. Nie są to kolonie tematyczne i nie ma tam żadnego bloku zajęć typowo edukacyjnych.

Po przejrzeniu ofert obozów tematycznych okazuje się, że ich cena jest bardzo podobna. Za 10-dniowy pobyt dziecka na obozie z „tradycyjnymi” atrakcjami oraz dodatkowymi zajęciami o konkretnej tematyce nie zapłacimy mniej niż 1500 zł., ale też raczej nie więcej niż 2300-2500 złotych. Jeśli cenę taką rozbić na poszczególne dni, a w każdym z nich jest wyżywienie, zajęcia tematyczne, wyjazdy, nocleg i opieka to 250 zł za dobę nie wydaje się jakąś wygórowaną kwotą.

Obozy dla dzieci w jakim wieku?

Dzisiejsze letnie obozy to już nie przypadkowe zbiorówki dzieci i młodzieży w każdym wieku. Dobra wiadomość jest taka, że w tej chwili na wakacyjnych obozach dla dzieci istnieje dość szczegółowy podział na kategorie wiekowe. Wysyłając więc 7-latka na pierwszy samodzielny wyjazd możemy być spokojni o to, że program zajęć będzie dostosowany do jego wieku i możliwości.

Okazuje się, że dziecko wcale nie musi być już uczniem szkoły podstawowej, by wyjechać na swoje pierwsze samodzielne wakacje. Od kilku lat pojawia się coraz więcej ofert obozów dla maluchów. Zazwyczaj są to pobyty 5-7 dniowe, a przyjmowane są już dzieci w wieku od 5 lat. Tutaj zazwyczaj nie ma aż tak „sztywno” sprecyzowanego tematu przewodniego. Najczęściej organizatorzy proponują młodszym dzieciom po prostu zajęcia rekreacyjno-sportowe, ale można i znaleźć nietypowe propozycje jak obóz z nauką jazdy na hulajnodze, obozy dla stylistek, dla małych komandosów czy obóz indiański

Wybierając pierwszy obóz dla dziecka warto brać jednak pod uwagę także inne czynniki – choćby odległość od domu w razie konieczności przybycia, gdyby małemu obozowiczowi nie udało się odnaleźć w kolonijnej rzeczywistości. Warto też rozważyć wspólny wyjazd z kolegą/koleżanką – to na pewno pomoże się dziecku zaklimatyzować. My na pierwszy samodzielny wyjazd dziecka wybraliśmy Wioskę Bullerbyn i nie żałujemy. Poza programem, który przewidywał mnóstwo zajęć i zabawy na świeżym powietrzu, przekonał nas też fakt, że w każdym domku z dziećmi nocował wychowawca. Ciocia była więc na wyciągnięcie ręki gdy coś strasznego się przyśniło albo gdy bolał brzuch. Syn wrócił z Bullerbyn bardziej samodzielny, pięknie opalony i wyraźnie zadowolony.

A jaka jest alternatywa dla rodziców, którzy uważają, że ich kilkulatek nie dojrzał jeszcze do samodzielnego wyjazdu?

I na to jest rada: OBOZY RODZINNE. Wspaniały wynalazek, który uczy dzieci samodzielności i rytmu obozowego dnia, a jednocześnie daje rodzicom chwilę wytchnienia podczas urlopu. Jeśli kiedykolwiek byliście na wakacjach z rezolutnym i rozszczebiotanym 5-latkiem doskonale wiecie, że wizja spokojnej godziny na leżaku z książką jest poza zasięgiem ręki.

Jeśli natomiast jesteście na obozie rodzinnym, dziecko kilka godzin dziennie bawi się z rówieśnikami pod okiem opiekunów realizując – zgodny ze swoimi zainteresowaniami – program zajęć, a z rodzicami spotyka się na obiedzie, a potem późnym popołudniem. To rodzaj półkolonii, która oswaja kilkulatka z wakacyjną rozłąką z rodzicami i pokazuje mu, że obóz to perspektywa dobrej zabawy. Rodzice zaś mogą przekonać się, że ich dziecko jest bardziej samodzielne niż im się wydaje. Wiem co mówię, bo jakiś czas temu braliśmy udział w rodzinnym obozie organizowanym przez Akademię Kusznierewicza. I był to doskonały wstęp do pierwszego wyjazdu na kolonie bez rodziców.

Najciekawsze obozy tematyczne dla dzieci i młodzieży

Ilość dostępnych opcji tematycznych letnich obozów dla dzieci i młodzieży może oszołomić. Jeżeli nasza latorośl ma już swoją pasję, jest niemal pewne, że znajdziemy dla niej obóz o właśnie takiej tematyce. Ale co jeśli dziecko nie ma jeszcze preferencji i konkretnych zainteresowań? Sprawdźmy w czym można wybierać:

– obozy edukacyjne

Pod tą szeroką nazwą kryją się wszelkie obozy językowe przy czym najczęściej jest to język angielski i język niemiecki, obozy dla młodych naukowców z poszerzonym programem doświadczeń, obserwacji i eksperymentów – często w terenie, obozy archeologiczne z wykopaliskami, takie na temat recyklingu i ekologii czy chociażby obozy, których tematem przewodnim jest poznawanie tajemnic kosmosu. Na obozach z serii „w kilka dni dookoła świata” dzieci poznają różne kraje i ich zwyczaje. A „mały weterynarz” to poznawanie świata zwierząt i kontakt z nimi.

– obozy dla artystycznych i twórczych dusz

Mimo często głoszonych teorii wyższości nauk ścisłych nad dziedzinami artystycznymi, obozy dla młodzieży z zainteresowaniami artystyczno-humanistycznymi mają się całkiem nieźle. Wybór jest tutaj ogromny!

Są zatem obozy nauki śpiewu i warsztaty wokalne, nauka gry na konkretnych instrumentach, albo po prostu obozy rockowe z bardzo ciekawym programem dla każdego o duszy rockandrollowca. Jest początkujący fotograf i fotografia artystyczna. Są obozy z warsztatami literackimi, jest i social media oraz dziennikarstwo internetowe.

obozy filmowe (a nawet serialowe!) z warsztatami pisania scenariuszy, reżyserią i montażem filmu. Oczywiście mnóstwo jest obozów aktorskich. Wiele zainteresowań artystycznych łączą obozy cyrkowe, gdzie jest i trochę ruchu, i trochę teatru oraz przygotowywanie scenariusza spektaklu finałowego. Bez problemu znajdziemy obozy łączące teatr, taniec i muzykę, albo fotografię i plastykę

W tej grupie znajdują się też obozy architektoniczne, dekoratorskie, malarstwa i rysunku, grafiki komputerowej i obozy mangi – pod tą nazwą kryje się nie tylko nauka tworzenia komiksów, ale w ogóle spotkanie ze sztuką i kulturą Japonii. Można znaleźć także ogólne warsztaty rysowania komiksów.

Specjalnie dla wielbicieli rękodzieła organizowane są obozy DIY, gdzie uczestnicy tworzą małe dzieła sztuki za pomocą różnych technik np. decoupage czy ikebana. Znajdą się i obozy pełne projektowania mody, tworzenia biżuterii, tajników makijażu i charakteryzacji oraz fryzjerstwa.

Wielbicieli sztuki kulinarnej zainteresują obozy szefa kuchni albo kuchni artystycznej.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

– obozy dla aktywnych

Podczas gdy większość obozów artystycznych skierowana jest do młodzieży, to obozy sportowe organizowane są dla wszystkich zainteresowanych dzieci, oczywiście z podziałem na wiek i różne stopnie zaawansowania. Młodzi wielbiciele aktywnego spędzania czasu naprawdę mają w czym wybierać. Oprócz obozów ogólnosportowych podczas których dzieci próbują swoich sił w różnych dziedzinach sportu, strony internetowe organizatorów wręcz uginają się pod ciężarem ilości sportowych obozów tematycznych.

Letnie obozy sportowe dla dzieci jak wybierać

Możemy więc wybierać wśród obozów: piłkarskich, koszykarskich, siatkarskich, żeglarskich, pływackich, wspinaczkowych, windsurfingowych, wędkarskich, rowerowych, survivalowo-kajakowych, quadowych, militarnych, harcerskich, biegowych, jeździeckich, rolkowych, hulajnogowych, tanecznych, tenisowych, samoobrony, wędrownych, fitness, zumby, aqua aerobicu. Ciekawostką są obozy edukacyjno-sportowe typu „angielski w siodle” czy obóz muzyczno-konny. Można znaleźć także obozy, które na każdy dzień mają przewidziany inny rodzaj sportu.

– obozy z komputerem

Bardzo popularne ostatnio zajęcia programowania przenoszą się także do programów wakacyjnych obozów. Jak grzyby po deszczu rosną ilości ofert letniego odpoczynku podczas którego młodzież poznaje tajniki najpopularniejszych języków programowania oraz robotyki.

Można znaleźć obozy, które wprowadzą młodzież w tematykę zakładania vloga i strony internetowej, prowadzenia kanału na youtube oraz projektowania gier komputerowych.

Grom poświęcona jest spora ilość letnich obozów dla dzieci i młodzieży. Mamy tutaj propozycje wakacyjnych wyjazdów, których tematem przewodnim jest konkretna gra – na przykład obozy Fortnite, League of Legends, trenerów pokemon czy obozy dla fanów świata Minecrafta. W ofercie organizatorów znajdują się także obozy e-sportów oraz takie z rozgrywkami i turniejami różnych gier komputerowych podczas jednego turnusu.

Ale gracze spędzają czas nie tylko przed komputerami! Na przykład dla wielbicieli larpowych gier fabularnych jak Warhammer Fantasy Battle organizowane są obozy z grami bitewnymi, budowaniem strategii i sojuszy, drużynowymi walkami scenariuszowymi, ale także z zabawą figurkami, makietami i modelami terenu. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grami fabularnymi przygotowano obozy wprowadzające w tajniki tego rodzaju rozrywki.

– obozy z dreszczykiem

Mowa tutaj o podnoszeniu adrenaliny w różnego rodzaju konkursach i konkurencjach, jak i o magii przez duże „M”. Bo czemu nie wziąć udziału w czarodziejskim obozie rodem z Harry’ego Pottera  – takim ze szkołą wróżbiarstwa, nauką latania na miotle czy tworzenia eliksirów?

Inną opcją są obozy łowców duchów organizowane często na zamkach lub w pobliżu starych zamkowych ruin, w których młodzi śmiałkowie spędzają noc. 

Zjawiskami paranormalnymi, poszukiwaniem śladów Ufo, badaniem tajemniczych śladów wielkich stóp i kręgów na polach, ale też tropieniem przestępstw i analizą odcisków palców zajmują się uczestnicy różnych obozów detektywistycznych.

Ciekawe mogą okazać się obozy rycerskie, na których dzieci w praktyce poznają życie rycerza i dworzanina, biorą udział w turniejach, lepią garnki z gliny, szukają skarbu templariuszy, uczą się krzesania ognia.

Dreszczyk emocji wywołują także bez wątpienia wszelkie obozy paintballowe (także laserowe) i survivalowe, które bywają czasem połączone w program jednego obozu. Leśne biwakowanie z budowaniem szałasów, przeprawy przez jezioro, tworzenie okopów i stanowisk ogniowych, strzelanie z łuku, zajęcia wspinaczkowe i zdobywanie bazy wroga to tylko niektóre elementy tego rodzaju wyjazdów. Na nudę raczej nie ma tutaj miejsca!

Ile zainteresowań, tyle obozów. Teraz wystarczy wybrać ten, który przypadnie do gustu młodemu obozowiczowi… I dzieciom i Rodzicom życzymy wspaniałych wakacji!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent