UD

Jak zrobić laurkę dla babci i dziadka

Pomysły na laurkę na dzień babci i dziadka
📖 Czyta się średnio w 10 min. 🕑
Laurka to dla babci i dziadka bezcenny upominek. A przecież sposobów na stworzenie oryginalnej i pełnej miłości laurki jest mnóstwo! Są laurki rysowane, są także wyklejane. Można wydrukować gotowy szablon do kolorowania albo poeksperymentować z origami. Są laurki robione nowoczesnymi metodami (quilling) lub tworzone tradycyjnie przez – nie do końca jeszcze wprawione – małe rączki. Jedno jest pewne. Nie ma znaczenia metoda, forma czy kolorystyka, bo każda laurka sprawi babci i dziadkowi ogromną radość!

Zatem do dzieła! Przedstawiamy kilka sposobów na stworzenie oryginalnej laurki dla Babci i Dziadka.

1.Kartka z fartuszkiem
Jak zrobić kartkę na dzień babci i dziadka

Można zrobić wersję damską i męską takiej kartki, a dodatkowo wybierając odpowiednie elementy, spersonalizować prezent. Jeżeli babcia lubi szyć, w kieszonce fartuszka umieszczamy jakieś akcesoria związane z szyciem, a jak dziadek spędza czas na łowieniu ryb w jego fartuszku mogą znaleźć się wędki i haczyki.

Do stworzenia kartek z fartuszkiem potrzebne będą:
– sztywniejsze kartki w formacie A5,
– kawałek kolorowego kartonu,
– elementy dekoracyjne (zależy co chcecie umieścić w kieszonce fartuszka tutaj w przypadku babci sztućce wycięte z kartonu, a w przypadku dziadka – rysunki narzędzi wydrukowane z internetu i wycięte).
Przydadzą się też dziurkacze, taśma klejąca, nożyczki, pianka, może być też potrzebny pistolet z gorącym klejem.
jak zrobić laurkę dla babciZ kolorowego papieru wycinamy kształt fartucha. Od spodu przyklejamy kawałki wstążki, imitujące wiązania. To jest też moment gdzie przyczepiamy wszystkie elementy ozdabiające sam fartuch. Następnie podklejamy go kawałkiem pianki i przyklejamy do złożonej na pół kartki A5.

Z innego papieru wycinamy kieszonkę i od spodniej strony przyklejamy dekoracje pasujące do Babci czy Dziadka.

Na koniec zostało nam napisanie życzeń. Dodatkowo z tyłu kartki możecie zawiązać kokardkę tak jak zawiązuje się fartuch. Powodzenia w tworzeniu.

Pomysły udostępniamy dzięki uprzejmości Pani Marty Mossakowskiej  współautorki strony: miligoscie.pl

2. Laurka tworzona metodą quilingu

Pomysł na laurkę dla babciPotrzebne są kolorowe kartki A4.
Najlepiej użyć do tego niszczarki do papieru. Wkładamy kartki ostrożnie tak, aby nie zostały poszarpane. Można też oczywiście użyć nożyczek.

quilling laurka dla babci

Kartki zwijamy w kółko na wykałaczce, której końce zostały rozdwojone i tak powstają wzory, które układamy według wymyślonego kształtu na przygotowanej kartce lub na wyciętym z kartonu szablonie np. w kształcie serca. Końce zwiniętych pasków podklejamy klejem wikolem lub magic do papieru. „Ślimaczki” przyklejamy jeden obok drugiego.  Możemy dodać kokardki lub wycięte kwiatki. Dodajemy napis, życzenia i … gotowe 🙂

Zobaczcie jak to się robi:

 

3. Kwiat pełen serca

Będziesz potrzebować:kwiat-pełen-serca
– dwie kartki papieru A4
– trzy małe łyżeczki mąki
– jedną małą łyżeczkę soli
– farbki i pędzel
– brokat lub „złoty” piasek
– nożyczki
– ołówek
– gazetę
– dwie miseczki
– trochę wody

Wykonanie:

Mąkę i sól wsypujemy do jednej miski i mieszamy. Powoli małymi porcjami dodajemy wodę ciągle mieszając, aż powstanie ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Połowę ciasta przelewamy do drugiej miseczki. Do jednej miseczki z ciastem dodajemy czerwoną farbkę i mieszamy, żeby uzyskać jednolity kolor. Do drugiej dodajemy zieloną farbkę.

Jedną z kartek składamy trzy razy (na pół, potem znowu na pół i jeszcze raz na pół). Na tym małym prostokącie szkicujemy ołówkiem serce i wycinamy je. Serduszka rozkładamy na gazecie. Cztery serduszka malujemy naszą mączno-słoną farbką na czerwono (będą główką kwiatka), dwa inne na zielono (będą listkami). Wycinamy jeszcze pasek papieru na łodyżkę i też malujemy na zielono. Czerwone serduszka obsypujemy brokatem. Pozostawiamy wszystko do wyschnięcia (jeśli chcecie, żeby serduszka szybciej schły, możecie położyć je na kaloryferze, ale najlepiej na jakiejś kartce lub metalowej tacce).

Gdy serduszka wyschną przyklejamy je do kartki i pięknie kartkę podpisujemy, żeby było wiadomo, dla kogo ten prezent i od kogo.

4. Laurka z kwiatkiem

Laurka dla babci jak zrobić

Do stworzenia laurki potrzebujemy:
– kolorową kartkę A4
– kremową kartkę 12×18 cm
– kilka kartek na płatki 7×7 cm
– 10 cm zielonej wstążki na łodygę kwiatka
– ok. 50 cm wstążki na kokardkę
– zieloną kartkę 5×5 cm
– klej, nożyczki, pisaki

Składamy kartkę A4 na połowę, a na nią przymierzamy mniejszą kartkę. Na tej mniejszej rysujemy pisakiem ozdobne „szwy” na dole i górze kartki. Przymierzamy zieloną wstążkę wraz z materiałem na kwiatek, a potem wstążkę przyklejamy po ukosie kartki, mniej więcej na środku. Gdy łodyga kwiatka jest już na właściwym miejscu, przygotowujemy płatki.

Składamy kwadratowe kartki 7×7 cm na cztery i wycinamy płatek w kształcie kropli (dobrze wcześniej przygotować sobie szablon ładnego płatka i na jego podstawie wycinać kształt). Z jednego kawałka kartonu powstaną więc 4 identyczne płatki. Czynność powtarzamy – potrzebujemy 15 płatków. Gdy płatki są gotowe, przykładamy jasną kartkę, by przykleić ją do ciemniejszej. Najpierw jednak pod jasną kartkę podkładamy wstążkę zostawiając po bokach tyle, by wystarczyło potem na zawiązanie kokardki. Dokładnie przyklejamy jasną kartkę na środku ciemniejszej. Pamiętajcie, aby w miejscu gdzie jest kokardka, na kartkę nałożyć nieco więcej kleju.

Płatki składamy na pół, ale tylko przy węższej podstawie. Węższą, złożoną podstawą przyklejamy płatek do kartki tak, aby szersza jego część lekko odstawała. Wszystkie płatki zginamy w ten sam sposób i przyklejamy na kształt kwiatka. Na końcu doklejamy środek kwiatka – wycięte kółko.

Pozostającą na wierzchu wstążkę przyklejamy do kartki z jednej i z drugiej strony. Z reszty wstążki robimy węzełek, który także podklejamy, aby kokardka była stabilna. Gdy klej przyschnie, możemy zrobić równą kokardkę. Pozostałą wstążkę odcinamy.

Z zielonej kartki wycinamy dłuższe i węższe łezki, zaginamy podobnie jak płatki i przyklejamy do łodygi.

Na koniec możemy upiększyć laurkę gotowymi ozdobami (do kupienia w sklepach) lub coś napisać/narysować. Kwiatek można delikatnie oprószyć brokatem.

Zobaczcie jak wygląda robienie tej laurki w praktyce:

5. Laurka w ramce

Prezent dla babci i dziadka ramka kreatywna

Czyli kreatywna ramka, dzięki której dziecko wykorzysta swoją wyobraźnię, tworząc dla babci i dziadka wyjątkowy obrazek. My przygotowaliśmy ramkę ze zdjęciem, ale może się w niej znaleźć rysunek, albo wyklejanka.

Potrzebne będą:
– zdjęcie w formie papierowej,
– ramka dowolnej wielkości,
– masa plastyczna typu Play Doh lub kolorowa masa plastyczna samoutwardzalna,
– nożyczki,
– elementy dekoracyjne na przykład muszelki, kolorowe guziki, brokat, kokardki, koraliki czy wycięte z kolorowego papieru dowolne kształty.

Przygotowanie takiego upominku należy rozpocząć od przeglądu fotografii i wybrania takich, które chcemy umieścić w ramce. Dobrze jeśli udałoby się znaleźć zdjęcie z babcią czy dziadkiem, ale można też na – narysowanym i wyciętym z kartonu- sercu napisać „Dla Dziadka”, „Dla Babci”, a potem zrobić zdjęcie wnuka trzymającego taką dedykację. Zdjęcia musimy potem wywołać lub wydrukować na dobrej jakości drukarce.

Przy tworzeniu pracy niezbędna będzie pomoc rodziców albo starszego rodzeństwa dlatego, że zakupioną wcześniej ramkę należy rozebrać zdejmując wierzchnie szkło, a zdjęcie trzeba przyciąć do tej wielkości i kształtu, aby dobrze wkomponowało się w ramkę.

Potem całą powierzchnię ramki wyklejamy masą plastyczną na tyle grubo, by można było wkleić w nią ozdoby, ale na tyle cienko, by wszystko nie było zbyt wysokie i dało się z powrotem nałożyć szkło. Warto to sprawdzić na początku pracy.

Gdy tło jest gotowe, dokładamy zdjęcie i delikatnie obrysowujemy jego kształt, aby wiedzieć jak je obramować. Pustą przestrzeń poza miejscem, gdzie będzie zdjęcie, ozdabiamy według uznania delikatnie wciskając w masę przygotowane ozdoby. Na końcu wklejamy zdjęcie – można posłużyć się tutaj klejem typu wikol.

Gdy całość odrobinę podeschnie, składamy ramkę. Można też i na niej umieścić jakieś ozdoby – tutaj też przyda się klej do różnych powierzchni.

6. Kartka w kształcie serca
Laurka serce dzień babci

 

Kolejny pomysł na oryginalną laurkę dla babci i dziadka to serce przyozdobione kropkami z folii bąbelkowej. Prawda, że ciekawe?

Potrzebne będą:
– 3-4 kawałki folii bąbelkowej
– farby plakatowe i pędzelek
– sztywniejsza biała kartka a4 i 2 zwykłe kartki
– kokardka
– klej

Kwadratową kartkę składamy na pół tak, by powstały dwa trójkąty. W jednym z rogów odrysowujemy (np. od szerokiej taśmy klejącej) kształt półkola. Po wycięciu i rozłożeniu otrzymamy równe i bardzo kształtne serce.

Folię bąbelkową malujemy na jasny kolor (np. żółty), kładziemy na nim serce, a potem czystą kartkę i dokładnie dociskamy. Delikatnie odrywamy serduszko i zostawiamy do wyschnięcia, a w tym czasie kolejny kawałek folii malujemy niebieską farbą i powtarzamy „odciskanie” koloru. Tak samo postępujemy z różowym kolorem na kolejnym kawałku folii. Powstaje serduszko w kolorowe kropki.

Sztywniejszą kartkę A4 zginamy na pół, a kolorowe serduszko naklejamy w dolnym rogu złożonego papieru (musi być już suche, bo inaczej kropki się porozmazują). Wycinamy tak, by wyszła podwójna kartka w kształcie serca. Po rozłożeniu będzie można wpisać życzenia dla babci i dziadka. Wisienką na torcie jest mała kokardka, którą przyklejamy na środku kolorowego serduszka.

Zobaczcie jak zrobić serduszko ozdobione stempelkami z folii bąbelkowej.

7. Laurka w kształcie kwiatka


Będziesz potrzebować:
– papierowe foremki do babeczek (papilotki),
– kolorowy papier,
– bibułę,
– klej,
– nożyczki.

 

Wykonanie:

1. Z żółtego kartonu wycinamy koło o średnicy 12 centymetrów (można obrysować płytę kompaktową).
2. Z ciemnoróżowej bibuły wycinamy płatki. Należy odciąć długi pasek o szerokości 9 centymetrów, złożyć go wielokrotnie i wyciąć równocześnie kilkanaście płatków.
3. Płatki przyklejamy wokół krawędzi koła.
4. Z jasnoróżowej bibuły wycinamy w ten sam sposób nieco mniejsze płatki i przyklejamy jako następną warstwę.
5. Na środku koła przyklejamy papierowe foremki do babeczek.
6. Z zielonego kartonu wycinamy liść, piszemy na nim życzenia i przyklejamy do kwiatka.
7. Kwiat może być także w innym kolorze, a zamiast papierowych foremek można przykleić bibułkowe kulki.

8. Laurka ze słonikiem
Laurka na Dzień Babci i Dziadka jak zrobić

TUTAJ pobierz szablon słonika oraz baloników, odrysuj je na kolorowych kartkach, a potem wytnij.  Kartki a4 złóż na pół tak, aby w środku wpisać życzenia dla babci i dziadka. Na kartki naklej kształt słonia, dodając osobno oko i ucho. Ucho można dokleić grubszą naklejką do zdjęć, dzięki temu tworzy się efekt trójwymiaru. Za pomocą takich samych naklejek umocuj baloniki. Słonik trzyma je na słomkowych sznurkach przytwierdzonych do kartonu za pomocą zwykłego kleju do papieru. Oczywiście ten sznurek może zastąpić cienka wstążeczka czy kawałek kordonka. Jeszcze tylko karteczka z podpisem dla której babci i którego dziadka przeznaczona jest laurka i gotowe!

9. Lurka z konwaliąJak zrobic laurkę z konwalią zabawa plastyczna

Najpierw należy przygotować materiały – wyciąć długi pasek zielonego papieru (łodyga) oraz kilka krótszych (łodygi kwiatków), dwa zielone liście oraz niewielkie białe kółeczka (takie, by bez problemu objęły średnicę ołówka), z których zrobimy kwiatki. Przyda się też klej, ołówek i duża kolorowa kartka, do której będziemy konwalię przyklejać.

Tworzenie kwiatków tylko z pozoru wydaje się trudne. Przyda się tutaj ołówek, na którego końcówkę będziemy nawijać białe kółeczka z papieru – TUTAJ znajdziecie zdjęcie instruktażowe.

Każdego kwiatka trzeba przykleić do jego łodygi, a potem można już przejść do przyklejania poszczególnych elementów do dużej kartki. Można zacząć od jednego z liści, do którego dopiero dokleimy główną łodygę. Do niej natomiast przyklejamy małe łodygi z kwiatkami. Na końcu doklejamy drugi listek pilnując, żeby nie przylegał do kartki zbyt płasko (można go wcześniej lekko wygiąć).

Do laurki dla babci i dziadka przyda się także wierszyk lub piosenka – te również znajdziecie w Mieście Dzieci.

A może przydadzą się darmowe zakładki do druku dla babci i dziadka? Kliknij, by wybrać szablon zakładki do książek:

A może przydadzą Wam się szablony laurek na Dzień Babci i Dziadka do pokolorowania? Wystarczy wydrukować!

794 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent