20 książek, które ułatwią dziecku adaptację w szkole

książki dla dzieci o nauce w szkole podstawowej
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑
Początki szkoły bywają trudne. Zmiana środowiska, nauczycieli i kolegów. Inny system pracy niż w zerówce. Dzieci są często pełne obaw i nie do końca wiedzą, co je czeka. Jak pomóc przyszłemu pierwszoklasiście, aby oswoić go z wizją chodzenia do szkoły i pomóc mu nieco uspokoić obawy? Oczywiście wsparcie rodziców i otwartość na szczere rozmowy jest tutaj podstawa, ale dużym wsparciem mogą okazać się też – wspólnie czytane – książki. Dzieci identyfikując się z bohaterami opowiadań, przepracowują emocje związane z początkiem szkoły dzięki czemu potem łatwiej będzie im wejść w szkolny świat. Książek dla pierwszoklasistów jest na rynku wydawniczym sporo. Spośród nich wybraliśmy 20, które są (naszym zdaniem) najbliższe sposobowi myślenia 7-latka oraz trafią w jego emocje i wyobraźnię.

1. Szkoła dla początkujących, Elżbiety Pałasz

W pierwszej klasie zdarzyć się może dosłownie wszystko. Survivalowy (ale niezupełnie poważny) poradnik dla początkujących i przyszłych uczniów. Zwięzłe i krótkie opowiadania poruszające ważne sprawy każdego pierwszoklasisty.

2. Ciocia Jadzia. Szkoła, Eliza Piotrowska

Ciocia Jadzia ma nową pracę. Została woźną w szkole! Dobrze się składa, bo jej bratanica właśnie zaczyna naukę w pierwszej klasie i obecność cioci Jadzi dodaje jej odwagi.

3. Nelka i jej prawdziwa przyjaciółka, Hanlon Abby

Pewna dziewczynka, która z pomocą wyimaginowanego przyjaciela oswajała swoje lęki, tym razem zaczyna szkołę i zaprzyjaźnia się z dziewczynką w swoim wieku.  Książka ma formę pośrednią między komiksem i tradycyjną bajką.

książki dla pierwszoklasisty

4. Co się stało z Albertem? Bergstrom Gunilla

Jutro rozpoczyna szkołę. Tylko dlaczego nagle zrobił się taki cichy i posłuszny? Tata domyśla się, że Alberta coś dręczy.  Albert stresuje się pierwszym dniem szkoły, ale jego tata znajduje na to sposób…

5. Dzieci z Hamamatsu, Ka Mochi

Bohaterką książki jest dziewczynka, która przyjeżdża z rodziną do Japonii i zaczyna tam naukę. Pięknie ilustrowana książka oswaja dzieci z myślami o zmianach w ich życiu i pokazuje, że wszędzie można znaleźć przyjaciół i poczuć się bezpiecznie jak w domu.

6. Praktyczny poradnik ucznia, Twoja szkoła bez tajemnic, Marcin Przewoźniak

Świetna pozycja dla każdego pierwszaka, która w pigułce wyjaśni wiele interesujących go kwestii i poda kilka wartościowych rozwiązań ewentualnych problemów. Proste wskazówki i oswojenie ze stresem towarzyszącym nowym, nieznanym sytuacjom.

książki dla pierwszaków

7. Mattis i jego przygody w pierwszej drugiej i trzeciej klasie, Eva Eriksson, Rose Lagercrantz

Opowieść nie dla bardzo wrażliwych dzieci, bo pojawia się tam postać agresywnego chłopca. jest to jednak świetny punkt wyjścia do rozmów na trudne tematy, bo przecież w szkole nie zawsze jest idealnie… Książka o Mattisie to historia o uczuciach i przeżyciach bliskich dziecku opowiedziane z jego perspektywy.

8. Kostka i Bruno szkolne przygody, Dominika Słomińska

Historie dzieci, które , którzy rozpoczynają przygodę ze szkołą, a w czasie swoich szkolnych przygód znajdują odpowiedzi dotyczące różnego rodzaju zagadnień i problemów trapiących każdego kilkulatka.  Każdy rozdział zakończony jest komentarzem dla rodziców.

9. Self-reg szkolne wyzwania, Agnieszki Stążka-Gawrysiak

To historie, które mogą się przytrafić każdemu dziecku w wieku wczesnoszkolnym, jego rodzeństwu i opiekunom. Opowiadania są aktualne (nawiązują do epidemii czy zdalnego nauczania) i napisane w sposób zrozumiały dla dzieci. Dla rodziców przydatne będą komentarze autorki.

książki do czytania dla dzieci w pierwszej klasie

10. Seria klasa 1B, Helena Bross

6-częściowa seria książek o perypetiach dzieci z pierwszej klasy. Każdy tom omawia inne zdarzenia (nocowanie w szkole, nowy uczeń w klasie, dyskoteka itp.) ale przy okazji „przemyca” sporo informacji na temat szkolnego życia, funkcjonowania w klasie, nieprzewidzianych sytuacji, które mogą si e wydarzyć w szkolnych murach.

11. Hurra idę do szkoły Historyjki na początek szkoły, Ingrid Uebe

Lekkie, humorystyczne historyjki przedstawiają szkolne realia, widziane oczyma rezolutnej małej Niny i jej przyjaciół z Ia. Przyjemna lektura, z której dziecko dowie się, jak wygląda codzienne życie w szkole. Każdy pierwszoklasista znajdzie w niej coś dla siebie.

12. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn (tom 2) Kółko hiszpańskiego, Agnieszki Mielech

W tym tomie Emi kończy zerówkę i idzie do szkoły. Razem z Klubem staje przed zadaniem odkrycia miejsca pobytu szkolnej papugi, Gaduły. Wartka akcja i dużo przydatnych informacji dla dzieci rozpoczynających szkołę, przemycanych między wierszami.

13. Moje szczęśliwe życie, Eva Eriksson, Rose Lagercrantz

Dunia zawsze marzyła o tym, żeby pójść do szkoły. Ale kiedy nadchodzi ten moment, Dunia zaczyna się niepokoić. Bo co to będzie, jeśli nie zaprzyjaźni się z nikim w swojej klasie? Świetna książka, która pomaga zrozumieć emocje dziecka i uczy jak sobie z nimi radzić.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

14. Nudzimisie idą do szkoły, Rafał Klimczak

Piąta część serii o sympatycznych stworkach, które tym razem zakładają własną szkołę. Pierwszoklasistą jest również ich przyjaciel Szymek, który się szkołą mocno stresuje. Na szczęście może liczyć na wsparcie swoich małych kolegów.

15. Maciejka Gwizd, Joanna Chmielewska

Pełna humoru historia detektywistyczna dla dzieci. Pewnego dnia Kuba i Tośka z podsłuchanej rozmowy wnioskują, że szkole grozi niebezpieczeństwo… Bohaterka  jest z 4 klasie, ale to nie przeszkadza bo książka oswaja z tematem szkoły, podnosi na duchu i rozśmieszy każdego.

16. Hedwiga, Frida Nilsson

Skrząca się łobuzerskim dowcipem opowieść o rezolutnej dziewczynce i jej pierwszym roku w szkole. Zabawna opowieść, trochę w klimacie „Dzieci z Bullerbyn”.

książki dla dzieci pierwsza klasa

17. Franklin idzie do szkoły

Sympatyczny żółwik po raz pierwszy ma iść do szkoły. Nie wie, jak to jest być uczniem i odczuwa lęk przed tym, co go czeka. Piękna opowieść o pierwszych chwilach w szkole.

18. Plastusiowy pamiętnik, Maria Kownacka

To ponadczasowy klasyk.  Opisuje świat siedmiolatka widziany oczami małego ludzika z plasteliny, mieszkającego w piórniku i towarzyszącego małej dziewczynce – Tosi – w szkolnych i domowych przygodach.

W tym zestawie każdy przyszły pierwszoklasista znajdzie coś dla siebie. Warto po nie sięgać, bo w sytuacji stresu przed pierwszym dzwonkiem, przyda się nawet najmniejsza pomoc.

19. Dziennik pierwszoklasistki, Viveca Sundvall

Książka, którą niejedna mama zna z dzieciństwa, pisana z perspektywy siedmioletniej dziewczynki. Lektura, która zaciekawi dzieci, ale też pomoże rodzicom zrozumieć w jaki sposób myślą, czują i widzą dzieci.

20. Jestem już duży Emil i Emilka idą do szkoły Jana Frey, Betina Gotzen-Beek 

Przedstawione historyjki pełne są ważnych przeżyć, oczekiwań i prób układania sobie świata przez dziecko, które o sobie mówi, że jest duże i może iść do szkoły. Dzięki tej lekturze rodzic może być jego przewodnikiem w pierwszych dniach przechodzenia ze świata przedszkolnej beztroski do świata szkolnych obowiązków.

21. Isadora Moon idzie do szkoły, Harriet Muncaster 

Książka o niezwykłej sześciolatce, której ojciec jest wampirem, a mama elfką. Za chwilę zaczyna naukę w pierwszej klasie, ale staje przed trudną decyzją: powinna pójść do szkoły wampirów, czy elfów?  Wartościowa lektura, w której pokazana jest odmienność i wyjątkowość każdego człowieka oraz  poczucie niedopasowania w nowych miejscach.

22. Ja też chcę chodzić do szkoły, Astrid Lindgren 

Ta autorka to  gwarancja dobrej lektury. Szkoła jest tu przedstawiona z punktu widzenia 5-letniej Leny siostry Petera, który chodzi już do szkoły. Jak to w literaturze skandynawskiej dzieci są bardzo samodzielne, a szkoła nie jest przedstawiona jako miejsce idealne, ale może właśnie dlatego warto sięgnąć po tę książkę.

Anna Perlińska-Supeł

Anna Perlińska-Supeł

Najlepsza kucharka i mama rezolutnego kilkulatka oraz kilkumiesięcznego urwisa. Kocha książki dla dzieci i uważa, że MiastoDzieci.pl powinno pisać głównie o nich. Pracuje też w liceum i trochę ukrywa przed uczniami swoją słabość do koncertów heavymetalowych. Szalona fanka grzybobrania – uważa, że jesień powinna trwać cały rok.

ania@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent