14  greckich imion, które mogą spodobać się w Polsce
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

14 greckich imion, które mogą spodobać się w Polsce

14 greckich imion, które mogą spodobać się w Polsce
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Język grecki jest najprawdopodobniej najstarszym językiem w Europie, używanym do dziś. O wyjątkowym brzmieniu i alfabecie, wyróżnia się swoim bogactwem i historią. A co z imionami? Greckie imiona dla dzieci mogą kojarzyć się zbyt „antycznie” i nie pasować do współczesnych realiów. Czy aby na pewno? Wiele z tych imion ma piękną historię, dobrze się kojarzy, a polscy rodzice coraz odważniej wybierają imiona dla dzieci.

Przygotowaliśmy zestawienie greckich imion, które z powodzeniem można nadawać również w Polsce.

Urocze greckie imiona dla dziewczynek:

Atena

Jak wiadomo z mitów greckich, Atena to bogini mądrości i sprawiedliwości, a także patronka miasta Ateny. Imię zdecydowanie nacechowane żeńską siłą, wprost idealne dla niezależnej kobiety.

Kalista

Pochodzące od greckiego słowa Kallistō, oznaczającego „ta najpiękniejsza”. Imię mające swoje korzenie w mitologii, gdzie Kalisto była nimfą leśną i towarzyszką bogini Artemidy.

Chloe

W 2019 roku trzynastu dziewczynkom w Polsce nadano to imię. Przydomek bogini Demeter, oznaczający „zielony pęd” lub „młode dziewczę”. Więcej o tym imieniu Choe tutaj.

Talia

Imię jednej z greckich Charyt, czyli bogiń wdzięku, piękna i radości (ich rzymskim odpowiednikiem były trzy Gracje). Talia była uważana za patronkę rozkwitającej roślinności oraz, podobnie jak jej siostry, uosobienie piękna i kobiecości.

Ariadna

Znana z greckiego mitu jako ta, która pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu Minotaura. w 2019 roku jedenaście dziewczynek w Polsce otrzymało to imię. Tutaj przeczytasz więcej o imieniu Ariadna.

Idalia

Przydomek bogini Afrodyty, mający swoją historię w polskiej literaturze – imię to spodobało się samemu Juliuszowi Słowackiemu! Więcej o imieniu Idalia tutaj.

Kalliope

W mitologii greckiej była muzą poezji epickiej, jedną z dziesięciu muz olimpijskich. Imię dość łatwo można uwspółcześnić i skrócić, używając wersji Kelly.

Kira

Imię o nie do końca jednoznacznej etymologii, pochodzące być może od greckiego słowa „κυρία” (Kyria), co tłumaczy się jako „dama”. Więcej o imieniu Kira przeczytasz tutaj.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Piękne greckie imiona dla chłopców:

Kostas

Oznacza „stały, niezłomny”. Prawdziwa ostoja i uosobienie wytrwałego dążenia do celu. Inną wersją tego imienia jest Konstatny.

Arystoteles

Imię jednego z najsławniejszych greckich filozofów. Pochodzi ze starożytnej greki, od słowa Αριστοτελης oznaczającego „najlepszy koniec”, wywodzącego się z elementów αριστος (aristos) „najlepszy” i τελος (telos), czyli „koniec, spełnienie, cel, doskonałość”. Dosłowne znaczenie to „zakończenie cyklu”.

Nikon

W Polsce czterech chłopców w 2019 otrzymało imię Nikon. Imię pochodzi od słowa „nike”, czyli „zwycięstwo”. Spotykana jest także wersja Nikos. Więcej o imieniu Nikon przeczytasz tutaj.

Kristos

Pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „namaszczony”. Naszą spolszczoną wersją jest imię Krystian.

Dimitrios

Wywodzi się ze słowa oznaczającego „należący do bogini Demeter”. Wersja polska tego imienia to Demetriusz, a na wschodzie używa się Dymitr. Trzeba jednak przyznać, że oryginalna, grecka wersja ma swój niezaprzeczalny urok.

Kastor

Imię pochodzące od słowa „kekasmai”, oznaczającego „świecić” lub „przewyższać”. W mitologii greckiej Kastor był synem Zeusa. Więcej o imieniu Kastor przeczytasz tutaj.

Pięknych, greckich imion jest bez liku – podobnie jak bohaterów mitów greckich. Mamy nadzieję, że jakieś Was zainspirowało!

792 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent