Najrzadsze imiona nadawane dzieciom w Polsce

Rzadkie imiona dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Wybierając imię dla dziecka, bierzemy pod uwagę różne czynniki. Jedni rodzice chcą by nawiązywało do rodzinnych tradycji. Inni sprawdzają jakie imię pasuje do danego znaku zodiaku i czy dobrze komponuje się z nazwiskiem. Jeszcze inni wyszukują imion oryginalnych, nietypowych i takich, które się nie powtórzą.

Jak to się stało, że tych „dziwnych” dziecięcych imion pojawia się coraz więcej?

Pozwoliły na to niedawne zmiany w przepisach. Wcześniej nadawanie obcobrzmiących imion było znacznie utrudnione. Jeśli obce imię miało swój polski odpowiednik (Kate – Katarzyna) był ogromny problem z nazwaniem dziecka nie w tym polskim odpowiedniku.

Od 2015 roku ograniczenia te przestały zobowiązywać, a rodzice wykazują się – ułańską wprost – fantazją w tym, jak oryginalnie nazwać swoje pociechy. Jest też coraz więcej różnych pisowni danego imienia. Zatem Ksawery bywa też Xawerym, a Klaudia Claudią. Mamy więc Natalię i Nathalie, Maję i Mayę, Dawida i Davide. Zarówno Vivienne, jak i Wiwiana zyskują na popularności. Co roku pojawiają się także imiona Jessika, Jessica i Dżesika.  Pięćdziesięcioro rodziców nadaje rocznie swoim córkom imię Sophie, drugie tyle – Sophia. W 2016 roku 60 chłopcom nadano imię Ksawier, a 75 Xavier. Kacper wciąż w czołówce (prawie 6 tysięcy chłopców rocznie), ale kilka razy pojawia się też imię Casper.

Dzięki nowym przepisom, nadawane imiona żeńskie nie muszą już kończyć się na literę „a”, dlatego rodzice korzystają z możliwości nadawania dziewczynkom imienia Helen, Nicole, Inez czy Abigail.

W zestawieniach imion nadawanych dzieciom w ostatnich latach pojawiają się takie, które sugerują przywiązanie rodziców do postaci literackich, filmowych, biblijnych czy mitologicznych.

Wśród chłopców mamy więc co roku kilku Izaaków, Zachariaszów, Izajaszów, Leonidasów, Baltazarów, Rolandów, Rubenów, Ragnarów, Noe.

Dziewczynki otrzymują imiona Karmen, Ariadna, Ofelia, Aria czy Nel.

Rzadkie imiona dla dzieci

W ciągu ostatnich dwóch lat na listach imion nadawanych dzieciom pojawia się coraz więcej imion, które zaskakują.

Każde z wymienionych tutaj imion występuje co roku w Polsce kilka razy i jest to tendencja wzrostowa:

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Imiona żeńskie:

Co roku dziesięcioro rodziców w Polsce decyduje się na Matildę, Sofiję, Lię, Chloe, Martinę, Olenę, Adelinę, Alice.

Inne nietypowe imiona żeńskie nadawane dziewczynkom w ostatnich latach: Mia (ponad 300 w 2016 roku), Giulia, Berenika, Chelsea, Debora, Kataleja, Noelia, Zlata, Kesja, Leyla, Karmen, Allesja, Malena, Latika, Melen, Aurora, Letycja, Nila, Dagna, Laila, Luna, Arianna, Marcjanna, Hannah, Idalia, Selena, Dajana, Rose.  Pojedynczo pojawiają się imiona: Szarlota, Jeżyna, Fontanna.

Imiona męskie:

Rodzice nadający imiona chłopcom także nie narzekają na brak pomysłowości. Po kilkadziesiąt razy rocznie nadawane są imiona Leo, Gniewko, Kosma, Nathan.

Mamy także kilkunastu Aaronów, Gniewomirów, Karimów. Zaskakiwać mogą też imiona Artem, Ali, Dacjan, Tiago, Colin, Erwin, Mason, Axel, Jacob, Samir, Aiden, Enzo, Serafin. Pojedynczo pojawia się Żyraf, Myszon, Mił, Saturnin czy Torkil.

Anna Perlińska-Supeł

Najlepsza kucharka i mama rezolutnego kilkulatka oraz kilkumiesięcznego urwisa. Kocha książki dla dzieci i uważa, że MiastoDzieci.pl powinno pisać głównie o nich. Pracuje też w liceum i trochę ukrywa przed uczniami swoją słabość do koncertów heavymetalowych. Szalona fanka grzybobrania – uważa, że jesień powinna trwać cały rok.

ania@miastodzieci.pl