Artur - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Artek, Artuś
Znaczenie : niedźwiedź
Planeta : Księżyc i Saturn
Znane : Artur Andrus, Artur Barciś, Artur Boruc , Arthur Conan Doyle, Artur Gadowski, Artur Grottger, Artur Partyka, Artur Rubinstein , Arthur Schopenhauer, Artur Żmijewski
Imieniny : 6 października, 15 listopada

Historia imienia

Artur, podobnie jak Arkadiusz, należy do sporej grupy imion, które w różnych językach utworzono od nazwy niedźwiedzia. Są tu jeszcze Urszula, Bruno, Bernard i Arkadiusz. Art to niedźwiedź w dawnych językach celtyckich. Celtyckiego pochodzenia jest też legenda o królu Arturze, który został władcą Walii po tym, jak wyciągnął wrośnięty w głaz cudowny miecz Ekskalibur. On i jego Rycerze Okrągłego Stołu stanowili wcielenie cnót rycerskich. Ranny w bitwie, zapadł w sen, z którego – jak wierzyli Walijczycy – miał się obudzić i zrobić porządek na świecie, kiedy dopełnią się cierpienia jego ludu. Podobne legendy o śpiących rycerzach znane są w wielu miejscach Europy, także u nas – w Tatrach. Śpiący rycerze ukrywają się w jaskiniach niczym niedźwiedzie, które zapadły w zimowy sen. Dzisiejsi Arturowie wciąż mają w sobie coś z niedźwiedzia.

Znaczenie imienia Artur

Artur = niedźwiedź.

Numerologia imienia Artur.

Przede wszystkim są numerologicznymi szóstkami, a liczba SZEŚĆ sprawia, że ludzie są szczególnie wyczuleni na rytmy przemian w przyrodzie, na cykle nowiu i pełni, zimy i lata.

Jaki jest Artur?

Arturowie są więc wrażliwi na życie natury, a jeśli dopiszą im artystyczne talenty – z obcowania z przyrodą czerpią natchnienie. Żyją tak, jakby pamiętali, że ich imię narodziło się w mglistych krainach nad Atlantykiem, i wyraźnie lepiej się czują podczas chłodów i słot. W pełnym słońcu Artur nie jest całkiem sobą. Nierzadko jest dziś po prostu… meteoropatą i z wyprzedzeniem czuje, kiedy zbliża się kolejny niż. Arturowie są raczej małomówni i powściągliwi (żeby nie powiedzieć: mrukliwi), najlepiej czują się we własnym domu, który musi mieć wiele miejsc przyciemnionych, zacisznych i (jak niedźwiedzia gawra) zachęcających do drzemki. Lubią góry i lasy, i łatwo nawiązują kontakt z mieszkańcami podgórskich wiosek. Sami często otaczają się (całkiem nieświadomie) tajemnicą, jakby chcieli zacierać za sobą ślady. Mają zwykle wokół siebie pewien krąg ludzi zaprzyjaźnionych i wtajemniczonych i wspólne sprawy zupełnie niedostępne dla przybyszów z zewnątrz. Nierzadko są kolekcjonerami niecodziennych przedmiotów i znawcami rzadkich specjalności. I zwykle trudno jest ich wywabić z ich prywatnego matecznika.

Znak zodiaku imienia Artur

}Wszystkie te właściwości, które spływają wraz z imieniem Artur, kojarzą się ze znakiem Raka. Ucieszy się też z tego imienia drugi w zodiaku miłośnik natury – Byk oraz Skorpion i Ryby. Również urodzony jako Koziorożec, Panna lub Lew da sobie Artur radę w życiu. Pewne wątpliwości powstają, gdyby łączyć to imię z bardzo ruchliwymi znakami Barana i Strzelca oraz z powietrznymi Bliźniętami, Wagą i Wodnikiem. Może to imię wydać im się zbyt „ciężkie”.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

203 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent