Weleda
Weleda Baby

Maria - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Marysia, Maryś, Maryśka
Znaczenie : ta, która daje pić
Planeta : Księżyc
Znane : Maria Callas, Maria Czubaszek, Maria Dąbrowska, Maria Konopnicka, Maria Kownacka, Maria Krüger, Maria Kuncewiczowa, Maria Nurowska, Maria Pakulnis, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Maria Peszek, Maria Seweryn, Maria Skłodowska-Curie
Imieniny : Marie obchodzą swoje imieniny podczas świąt maryjnych, najczęściej 2 lutego (Matki Boskiej Gromnicznej) i 15 sierpnia (Wniebowzięcie, czyli Matki Boskiej Zielnej)

Historia imienia

Imię Maria było używane przez starożytnych Żydów i kilkakrotnie pojawia się na kartach Biblii. Tak miała na imię Matka Jezusa, a także dwie Jego uczennice: Maria z Magdali (od której wywodzi się imię Magdalena) oraz Maria, siostra Marty i Łazarza. Po hebrajsku imię to brzmiało Marjam i było tak stare, że już w początkach chrześcijaństwa nie pamiętano, co na początku mogło znaczyć. Dopiero w roku 1948 polski biblista, ksiądz Alfons Klawek, odkrył, iż imię Marjam kiedyś brzmiało Marwijjah i pochodziło (zgodnie z zasadami starohebrajskiej gramatyki) od słowa rawah, które znaczyło „dawać pić, poić obficie”. Znakomite imię dla Tej, która do dziś jest żywym duchowym źródłem dla milionów wyznawców! A ponadto świadczy, iż imię Maria ma związek z żywiołem wody i wodnymi znakami zodiaku. Na marginesie zauważmy, że imię Maria – jako imię Matki Boga – bardzo długo zastrzeżone było dla Bogurodzicy; zwykłych śmiertelniczek raczej tak nie nazywano. Zaczęli tego imienia używać protestanci, którzy odrzucili kult maryjny, i stopniowo, od Zachodu, imię Maria zaczęło przenikać również do Polski. W czasach gdy imię Maria odczuwano jako zbyt święte dla ludzi, nadawano zamiast niego imiona zastępcze, podobne brzmieniem do Marii – takie jak Marianna lub Maryna. W ostatnich czasach, aby jednak odróżnić Matkę Boską od zwykłych kobiet, Kościół wprowadził dla Niej imię specjalne – Maryja. Jak Jan jest patronem wód płynących, rzek, tak Maria kojarzy się z żywą wodą tryskającą z głębin ziemi. Sanktuaria maryjne powstawały przy świętych źródłach, a sama Matka Boża wskazywała (w Lourdes na przykład) swoim wyznawcom źródła uzdrawiającej wody. Matka Boska również nie przypadkiem wyobrażana jest w szatach błękitnych – koloru wody; z Księżycem, planetarnym opiekunem wód i ze strażnikiem żywiołu wody – wężem – u stóp. Mityczne źródła wypływały spod korzeni Drzewa Świata i Maryja (tak było w Fatimie) ukazywała się pośród konarów drzew.

Znaczenie imienia Maria

Maria-Marjam-Marwijjah to „ta, która daje pić” czy też „ta, która gasi pragnienie”.

Numerologia imienia Maria

Liczbą imienia Maria jest DZIEWIĄTKA, liczba, która w numerologii symbolizuje doskonałość, mistrzostwo i wszelkie osiągnięcia, które daleko wykraczają poza to, co zwykłe i pospolite.

Jaka jest Maria?

Współczesne Marie żyją tak, jakby pamiętały, że nie całkiem należą do tego świata. Pociąga je wszystko, co mistyczne, tajemnicze i naładowane magią. Mają rozwiniętą intuicję, ów szósty zmysł, który daje im dobre rozeznanie w świecie. Są przy tym wnikliwe i starają się zawsze dotrzeć do istoty problemu. Nie znoszą połowicznych rozwiązań, bylejakości i prowizorki. Nie mają zwyczaju pozostawiać na swojej drodze spraw niezałatwionych. Do życiowych zadań podchodzą w sposób perfekcjonistyczny i często innym ludziom stawiają wysokie wymagania. Ale rozumieją też ludzką odmienność i pozwalają innym być sobą. Są wymagające, ale opiekuńcze. Uczuciowe, ale niepobłażające własnym i cudzym słabościom. Oddane życiu rodzinnemu, ale i wiele żądające od tych, których kochają. Cenią sobie wysoką jakość życia, także w sensie materialnym, ale nie pozwalają się wciągnąć w wyścig po pieniądze. Maria to imię, które każe dążyć do doskonałości, ale też daje wiarę w naturalny porządek świata.

Znak zodiaku imienia Maria

Zgodnie z całą swoją wodną symboliką imię Maria jest najbardziej stosowne dla kobiet z wodnych znaków. Na pierwszym miejscu wymienimy księżycowy, opiekuńczy i wrażliwy znak Raka oraz znak Ryb, któremu właściwe są wpływy Wenus, harmonia i mistyka. Również dobrze posłuży imię Maria dzielnym niewiastom ze znaku Skorpiona – i zrównoważonym Bykom. Koziorożcom i Pannom doda lekkości i subtelności, Wodnikom zaś, Wagom i Bliźniętom – wytrwałości i konsekwencji. Najdalsze może od ideału, jaki kryje się w tym imieniu, są prostoduszne i władcze znaki żywiołu ognia – Baran, Lew i Strzelec. U nich imię Maria zrównoważy właściwą im skłonność do przesady.

Gwiazdy i znane osoby, które nadały swojej córce imię Maria:

  Katarzyna Dowbor

 Robert Friedrich

 Martyna Wojciechowska

 Zbigniew Zamachowski

Ewa Gawryluk

Dariusz Kordek

Bronislaw Komorowski

Lech Wałęsa

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

878 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent