Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Anna - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Ania, Anka, Anula, Anusia
Znaczenie : łaska lub wdzięk
Planeta : Księżyc
Znane : Anna Dymna, Anna German, Anna Jantar, Anna Maria Jopek, Anna Korcz, Anna Kurnikowa, Annie Lennox, Anna Polony, Anna Przybylska, Anna Romantowska, Anja Rubik, Anna Seniuk, Anna Szarmach, Anna Walentynowicz, Anna Wyszkoni
Imieniny : najpopularniejsze 26 lipca, a prócz tego przynajmniej 14 innych dni: 1 lutego, 26 marca, 16 kwietnia, 7 i 9 czerwca, 15, 20 i 23 lipca, 21 września, 26 i 29 października, 20, 21 i 28 listopada

Historia imienia

W Biblii występuje kilka kobiecych postaci o tym imieniu. O najsłynniejszej Annie – która była matką Maryi, czyli babką Jezusa – Pismo jednak nie wspomina. Według starego ustnego przekazu rodzice Maryi mieli na imię Anna i Joachim. Od hebrajskiego imienia Hannah pochodzi także imię Hanna, które jest omówione osobno. W malarstwie religijnym istnieje tradycja przedstawiania św. Anny jako tak zwanej św. Anny Samotrzeć. Samotrzeć to po staropolsku „we trójkę”. Święta jest wyobrażana na obrazach lub w rzeźbach w towarzystwie swojej córki, Maryi, i wnuka, Jezusa. U nas, na Śląsku, gdzie św. Anna jest szczególnie czczona – wygasły wulkan pod Opolem nosi nazwę Góry Świętej Anny – zachowały się ludowe rzeźby św. Anny Samotrzeć, wyobrażające Annę, która trzyma na rękach obie Święte Osoby. Niektóre z tych figurek, prymitywnie wykonane, wyglądają niczym pogański idol o trzech głowach. Dziwnym zbiegiem okoliczności właśnie Śląsk zamieszkiwali w starożytności Celtowie, którzy oddawali cześć potrójnym boginiom płodności i urodzaju. Może to dalekie wspomnienie tamtych archaicznych wierzeń?

Znaczenie imienia Anna

Hannah to po hebrajsku „łaska” lub „wdzięk”; bywa też to imię tłumaczone jako „pełna wdzięku”.

Numerologia imienia Anna

Na widok Świętej Anny Samotrzeć trudno nie wierzyć w numerologię, gdyż liczba tego imienia wynosi właśnie TRZY. Trójka to liczba ludzi praktycznych i dążących do sukcesu, ale jednocześnie lubianych przez otoczenie i łatwiej niż inni sięgających po szczęście. Z pewnością magiczna siła zapisana w tym imieniu jest nadal podświadomie wyczuwana i dlatego to imię jest tak u nas lubiane i popularne. Pewnie ma też swoje znaczenie fakt, że to dźwięcznie brzmiące imię – Anna – jednakowo się czyta wprost i od końca. Nie sposób się oprzeć wrażeniu, że Anny potrafiłyby zachować spokój, optymizm i równowagę ducha nawet wtedy, gdyby cały świat stanął na głowie. Pamiętajmy też, że imię to zaczęło swoją karierę jako imię „babki” Świętej Rodziny, a babcie, jak wiadomo, często są w naszych zwariowanych czasach ostoją spokoju i zdrowego rozsądku.

Jaka jest Anna?

Anny zwykle mają dobre rozeznanie w realiach tego świata. Są praktyczne i zapobiegliwe i chociaż wrażliwe, to raczej wolne są od pokus, aby bujać w obłokach. Zwykle mocno stoją na ziemi i służą radą, pomocą i opieką swoim bliskim. Wiele ważnych dla Anny spraw dzieje się po prostu… w jej rodzinie. I zwykle w swoim rodzinnym kręgu Anna jest postacią centralną i wokół niej obraca się życie domu i jego przyjaciół. Małe Anie raczej nie buntują się i nie próbują sobie życia wymyślać na własną rękę. Nie sprawiają kłopotów wychowawczych; są nastawione na twórczą kontynuację tego, czego nauczyły się od mamy i babci. Bardzo często tworzą swego rodzaju żeńską dynastię. Imię to brzmi ciepło i emanują z niego uczucia opiekuńcze. Powtarzane codziennie jak mantra, uczy dziewczynkę uśmiechu, dobroci, bycia miłą i rozumienia innych ludzi. Gdy dorośnie, będzie jak znalazł! Również wielu mężczyzn, gdy wyobraża sobie idealną partnerkę na całe długie życie, myśli o kobiecie takiej, jaką przywołuje na myśl takie łagodne imię – a nie któreś z imion szorstkich i niepokojących. TRZY, liczba sukcesu w ich imieniu, sprawia również, że Anny dobrze sobie radzą w życiu zawodowym i mogą bez kompleksów kształcić się na wybitne specjalistki, zdobywać pieniądze i sławę.

Znak zodiaku imienia Anna

Anna to imię szczególnie odpowiednie dla znaku Raka, który w podobny sposób łączy w sobie łagodność i uczucia opiekuńcze ze zmysłem praktycznym. Równie dobrze zgadzają się wibracje tego imienia z naturą statecznego Byka i zapobiegliwej Panny. Bez zastrzeżeń można też polecić to imię praktycznym Koziorożcom, ufnym Rybom i pełnym wdzięku Wagom. Imię Anna nadane pozostałym znakom będzie łagodzić skrajne cechy ich charakteru, tak więc Bliźniętom doda powagi, u Lwów wykształci ciepły stosunek do ludzi; Strzelcom każe w większej mierze troszczyć się o innych, Wodnikom da lepsze rozeznanie w sprawach codziennych, a Skorpionom doda wdzięku. Najmniej będą zadowolone z tego imienia rogate dusze, Barany.

 Gwiazdy i znane osoby, które nadały swojej córce imię Anna:

Natalia Kukulska

Hanna Smoktunowicz 

Aleksandra Woźniak 

Lech Wałęsa

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

613 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent