UD

Sebastian - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Sebastianek, Sebek, Sebuś
Znaczenie : dostojny, święty
Planeta : Jowisz i Uran
Znane : Jan Sebastian Bach, Sebastian Karpiel-Bułecka, Sebastian Karpiniuk, Sebastien Loeb, Sebastian Mila, Sebastian Świderski, Sebastian Vettel
Imieniny : 20 stycznia

Historia imienia

Imię Sebastian pochodzi od greckiego słowa sebastos – „dostojny, godny szacunku, święty”. Święty Sebastian stał się jednym z najbardziej znanych i czczonych męczenników. Był rzymskim oficerem i pretorianinem (czyli członkiem straży przybocznej) cesarza Domicjana. Z racji swego stanowiska odwiedzał chrześcijan wtrąconych do więzienia za wiarę i umacniał ich na duchu. Istnieje przekaz, jakoby usiłował nawrócić na chrześcijaństwo samego okrutnego cesarza, za co na jego rozkaz został podziurawiony strzałami przez łuczników. Przeżył mimo ran, po czym udał się jeszcze raz do cesarza z tym samym zamiarem – ale tym razem zginął za wiarę. W tej okrutnej opowieści poprzez krwawą intrygę przezierają pewne istotne cechy charakteru, które do dziś łączą się z imieniem Sebastian. W postępowaniu świętego widzimy szlachetny idealizm, bo tak trzeba ocenić zamiar przekonania cesarza do religii, którą prześladował; następnie ogromną wytrwałość (Sebastian postanowił nachodzić cesarza do skutku); wreszcie musimy zauważyć, że Święty wyprzedził swoją epokę, bo już kilka lat później, po śmierci jego oraz Domicjana, chrześcijaństwo zostało w państwie rzymskim zalegalizowane, a krwawy trud męczenników przestał być potrzebny. Dodajmy, że po upływie następnego półwiecza role się odwróciły i chrześcijanie przystąpili do prześladowania wyznawców Jowisza, Marsa i Wenus. Święty Sebastian został patronem łuczników i żołnierzy – a ponieważ zakaźne choroby wyobrażano sobie jako strzały miotane przez wrogie człowiekowi demony, więc również jego opiece polecali się chorzy i lekarze. Męczeństwo Sebastiana – świętego podziurawionego strzałami – często przedstawiano na obrazach, zaś Henryk Sienkiewicz na wzór takiej ryciny upozował śmierć Longina Podbipięty pod murami Zbaraża.

Znaczenie imienia Sebastian

Sebastian znaczy dostojny, święty.

Numerologia imienia Sebastian

Liczba imienia Sebastian to SIÓDEMKA. Liczba ta oznacza natchnionych idealistów, ludzi, którzy w życiu kierują się raczej wzniosłymi ideałami niż przyziemnymi kalkulacjami.

Jaki jest Sebastian?

Widoczny udział żywiołu ognia w tym imieniu sprawia, że Sebastianowie należą do tego rodzaju idealistów, którzy nie poprzestają na snuciu marzeń i planów, lecz swoje zamiary muszą wprowadzać w czyn. Zdarza się, że powołanie odnajdują w polityce, w działalności społecznej albo w religii, ale mogą również zajmować się wcielaniem w życie wynalazków, naukowych programów – czy też (na przykład) walczyć o to, by dzieci regularnie myły zęby. Często w poglądach Sebastiana istnieje pewien „gorący punkt”, pewna szczególnie dlań ważna zasada, o którą gotów jest się kłócić i od której za nic nie odstąpi. Sebastianowie lubią życie społeczne, lubią się udzielać w ramach instytucji i organizacji, i zwykle wyróżniają się na tle kolegów zaangażowaniem, pasją i bezinteresownością. Sam ruch – „aby coś się działo” – jest dla nich ważniejszy niż cele i wyniki.

 Znak zodiaku imienia Sebastian

Postać św. Sebastiana kojarzy się ze znakiem Strzelca, czyli Łucznika: nie przypadkiem święty ginie od strzał i jest patronem łuczników. Dodajmy w tym miejscu, że gwiazdozbiór Strzelca był rysowany jako postać centaura, pół-konia, pół-człowieka, a najsłynniejszy z centaurów, Chiron, był mitycznym twórcą medycyny. Tak więc imię Sebastian najbardziej jest stosowne dla znaku Strzelca, a także Ryb i Skorpiona. Jako dalszych kandydatów wymienimy Lwa, Barana i Wodnika. U pozostałych znaków imię to będzie się wiązać ze zwiększoną ruchliwością, bystrością umysłu, ale też może utrudniać ustatkowanie się w życiu. Najmniej odpowiada spokojnym znakom żywiołu Ziemi: Bykowi, Koziorożcowi i Pannie.

Gwiazdy które dały imię Sebastian swojemu dziecku

 Seweryn Krajewski

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

338 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent