Krzysztof
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Krzysztof - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Krzyś, Krzysiu, Krzysiek
Znaczenie : ten, który niesie Chrystusa
Planeta : Merkury
Znane : Krzysztof Baranowski, Krzysztof Daukszewicz, Krzysztof Globisz, Krzysztof Hołowczyc, Krzysztof Janczar, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Kolberger, Krzysztof Kowalewski, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Tyniec, Krzysztof Zanussi
Imieniny : dzień św. Krzysztofa przewoźnika - 25 lipca; inne: 2 marca, 14 kwietnia i 31 października

Historia imienia

W opowieściach o świętych występuje wiele mitów i często silniej przemawiają one do wyobraźni niż czyny historycznych postaci zasłużonych dla Kościoła. Bowiem wszystko wskazuje na to, że św. Krzysztof nie istniał – za to legenda jest do dziś żywa i niejeden kierowca przypina podobiznę świętego w swoim samochodzie. Św. Krzysztof był barbarzyńcą i dzikusem obdarzonym nadludzką siłą i wzrostem. Grecy opowiadali nawet, że był kynocefalem, czyli… psiogłowcem, ledwie mówił i dopiero później chrzest przywrócił mu mowę i ludzki wygląd. Ów olbrzym postanowił służyć temu, kto jest najsilniejszy na świecie. Najpierw zaciągnął się do gwardii cesarskiej, potem służył… diabłu; w końcu, oświecony przez pewnego pustelnika, postanowił służyć Jezusowi. Zamieszkał nad rzeką, i przenosił pielgrzymów na drugi brzeg. Kiedyś przyszło doń dziecko, a gdy przenosił je przez wodę, objawiło, że jest Chrystusem. Św. Krzysztof został patronem mostów i brodów, przewoźników, żeglarzy i innych podróżników (a w dzisiejszych czasach – kierowców) oraz miast leżących nad rzekami. Opowieść o nim kojarzy się z magicznym urokiem, jaki zawsze w umysłach ludzi wiązał się z przekraczaniem wody, przechodzeniem na drugą stronę – mostu, brodu, rzeki. Przejście przez wodę to odwieczny symbol wielkiej przemiany w życiu, podjęcia ważnych decyzji, zaczęcia nowego etapu w życiu – a także symbol… śmierci. W każdej takiej ciężkiej próbie warto mieć przy sobie opiekuna o nadludzkiej mocy – i stąd pewnie się wzięła popularność św. Krzysztofa. Zauważmy też, że najsłynniejszy Krzysztof w historii – Krzysztof Kolumb – też zasłynął jako przewoźnik, który przeprowadził Europejczyków na drugi brzeg oceanu. Może ten z ludzi, który pierwszy nawiąże trwałe stosunki z kosmitami też będzie miał na imię Krzysztof? Imię to jest od lat niezmiennie bardzo popularne. Jakie więc moce w nim się kryją? Legendy i mity działają na ludzi również podświadomie. Jeżeli rodzice nadają synowi imię Krzysztof, to tak, jakby mu życzyli, aby sięgał dalej, „na drugą stronę rzeki”, i aby dawał sobie radę we wszelkich trudnych przejściach. Nic więc dziwnego, że Krzysztofowie wyrastają na ludzi dzielnych i zaradnych.

Znaczenie imienia Krzysztof

Po grecku imię Krzysztof brzmi Christophoros, co oznacza „niosący Chrystusa”. Wydaje się, że najpierw powstało to imię, a potem do imienia dorobiono legendę o świętym Krzysztofie – tym, który niósł Dziecię Jezus na swych barkach.

Numerologia imienia Krzysztof

Liczba imienia wynosi PIĘĆ, a jest to liczba ludzi czynu, pewnych siebie indywidualistów, poszukiwaczy przygód i ryzykantów.

Jaki jest Krzysztof?

Krzysztof to człowiek, który stanąwszy nad rzeką, musi sam sprawdzić, co jest po jej drugiej stronie. Krzysztofów pociąga to, co nieznane. Są ciekawi świata, dużo wędrują, potrzebują w życiu ciągłych zmian. Jest wśród nich wielu podróżników i odkrywców nowych szlaków, wielu wynalazców i nowatorów. Są wrogami zastoju, barier i zakazów. To, co niedostępne, pociąga ich najbardziej. Przy tym nie są sztywni w swoich planach. Łatwo zmieniają decyzje i porzucają wcześniejsze zamiary, jeżeli coś nie wypali. Wiele rzeczy w życiu robią na próbę i w wielu miejscach są tylko przelotem, jakby tam wpadli tylko na chwilę. Bywa, że i we własnym domu są gośćmi. Zwykle interesuje ich parę rzeczy naraz i usiłują w życiu robić karierę w kilku konkurencjach. Są zwolennikami nowości i postępu, a ludzie o bardziej statecznym usposobieniu mogą im zarzucać nieporządek i nadmiar improwizacji. Krzysztofowie lepiej się sprawdzają tam, gdzie chodzi o pomysły, popisy i wyczyny, a już gorzej w miejscach, gdzie sukces zależy od systematycznego wysiłku. Bardzo im pomaga też to, że łatwo zdobywają sympatię i przyjaźń ludzi. Tak się bowiem składa, że inni Krzysztofom chętnie ufają.

Znak zodiaku imienia Krzysztof

Imię Krzysztof zapowiada charakter, który w zodiaku mają osoby spod znaku Wodnika, toteż dla nich jest najbardziej odpowiednie. Dobrze też służy wszechstronnym Bliźniętom i przenikliwym Skorpionom. Również Strzelce i Lew mogą liczyć na to, że imię to doda im sił. Barany, istoty raczej mało skomplikowane, mogą nie wykorzystać wszystkich szans, jakie niesie to imię. Byk, Panna i Koziorożec raczej zasługują na imię o spokojniejszym charakterze, dla Ryb i Raków zaś imię to może stać się źródłem pewnych niepokojów. Krzysztof-Waga będzie po prostu wolnym duchem.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Krzysztof:

  Tamara Arciuch

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

729 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent