Henryk

Henryk - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Heniu, Heniek, Henio
Znaczenie : pan domu
Planeta : Księżyc
Znane : Enrique Iglesias, Henry Fonda, Henry Ford, Henryk Kasperczak, Henryk Sienkiewicz
Imieniny : 15 lipca, a także 19 stycznia, 19 lutego, 2 marca, 10 czerwca (i inne dni)

Historia imienia

Było ulubionym imieniem królów i książąt w Niemczech, a stąd przeszło do innych krajów Europy. U nas nosili to imię książęta z rodu Piastów, a później pierwszy król wybrany przez szlachtę, Henryk Walezjusz.

Znaczenie imienia Henryk

Stare germańskie imię Henryk, czyli Heime-rich, znaczyło „pan domu” albo „władca rodzinnego kraju”.

Numerologia imienia Henryk

Liczba imienia doskonale zgadza się z jego znaczeniem, gdyż Henryk to DWÓJKA, a liczba ta oznacza domatorów, ludzi spokojnych, opiekuńczych i ściśle związanych ze społecznością, w której żyją. Ludzie spod liczby DWA, nawet jeżeli rządzą i kierują, nie stosują tyrańskich metod, ale dbają o to, aby każdy był zadowolony.

Jaki jest Henryk?

Henrykowie zwykle dobrze odpowiadają tradycji swojego imienia. Wzorem dawnych królów są energiczni, ambitni i chętnie podejmują się kierowniczych ról i odpowiedzialności za innych. Jednakże przy tym zachowują się jak dobrzy wujaszkowie i bardzo im zależy, by nikogo nie urazić. Jak każda dwójka, Henryk jest dyplomatą, potrafi dobrze mówić i z właściwej strony naświetlić swoje stanowisko, a przy tym do celu dochodzi drogą nie zawsze najprostszą. Wielu Henryków interesuje się polityką i działa w różnych organizacjach. Jak ryba w wodzie czują się oni na zjazdach i kongresach, gdzie tworzą koalicje, pozyskują stronników i umieją wczuć się w nastroje publiczności. Jeżeli Henryk przeprowadzi się do innej miejscowości, już po krótkim czasie będzie uchodził za swojaka. Henrykowie zachowują się tak, jakby dobrze wiedzieli, że ich imię znaczy „pan domu”. Budowanie i urządzanie domu jest dla nich wielką życiową przygodą, a często też zajmują się sprawami domu zawodowo: bywają architektami, produkują meble lub sprzedają nieruchomości. Typowy Henryk jest również zawołanym majsterkowiczem. Nierzadko bywa też szefem hotelu, w ten sposób poniekąd realizując marzenie o wielkim, pełnym ludzi domu, w którym on jest najważniejszy… Tym bardziej że jako numerologiczne dwójki Henrykowie uwielbiają sprawiać innym przyjemność. Obszerny dom, wygodny fotel, płonący kominek – to ulubione miejsce Henryka. Do tego kolekcja fajek, szable na ścianach i portrety sławnych przodków. Henryk jest zwykle zamiłowanym kolekcjonerem i znawcą ładnych i cennych drobiazgów. Henrykowie nie tracą z oczu swoich znajomych, choćby to byli koledzy ze szkoły podstawowej. Mają rozległe kontakty towarzyskie i zawsze są źródłem wiadomości, co u kogo słychać.

Znak zodiaku imienia Henryk

Ideały zawarte w tym imieniu najlepiej zrealizuje główny domator zodiaku – Rak. Dobrze się też będzie z nim czuł miłośnik wygód i materialnego zadowolenia, czyli Byk. Imię Henryk odpowiednie też jest dla praktycznych i zaradnych Panien, dla towarzyskich Lwów, jak również dla Ryb, gdyż pozwoli im poczuć się bezpiecznie i mieć oparcie w ludziach. Także dyplomatycznie nastawiona Waga i obowiązkowy Koziorożec są odpowiednimi kandydatami na udanych Henryków. Wędrowców i wiercipiętów ze znaków Wodnika i Bliźniąt imię to skłoni do „zapuszczenia korzeni”, zaś Barany, Strzelce i Skorpiony – do umiaru i opanowania.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Henryk:

 Robert Friedrich

Katarzyna Zielińska

Magda Mołek

Michał Żebrowski

Katarzyna Burzyńska

Rozalia Mancewicz

Alicja Bachleda-Curuś i Colin Farrell

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie