UD

Tomasz - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Tomek, Tomuś
Znaczenie : bliźniak
Planeta : Merkury
Znane : Tomasz Adamek, Tomasz Bagiński, Tom Cruise, Thomas Edison, Tomasz Gollob, Tomasz Gudzowaty, Tomasz Hajto, Tom Hanks, Tomasz Karolak, Tomasz Lis, Tomasz Majewski, Tomasz Raczek, Tomasz Stańko, Tomasz Wołek, Tomasz Zimoch
Imieniny : 21 grudnia, 3 lipca, 28 stycznia i kilka mniej popularnych

Historia imienia

Tomasz, w języku aramejskim Toma, miał na imię jeden z apostołów. Imię to znaczyło „bliźniak”, co od razu kojarzy się ze znakiem Bliźniąt. I rzeczywiście Tomasz Apostoł zachowywał się tak, jakby urodził się w tym znaku. Po pierwsze, nie uwierzył w zmartwychwstanie Jezusa, póki na własne oczy nie zobaczył Jego ran – a ludzie ze znaku Bliźniąt są dociekliwi, wścibscy i wszystkiego muszą dotknąć i spróbować. Po drugie, podczas późniejszych podróży misyjnych Tomasz zawędrował najdalej ze wszystkich apostołów, bo aż na południe Indii, i założone przezeń gminy chrześcijańskie dotrwały aż do naszych czasów. Zgodne to jest z obrazem Bliźniąt jako zamiłowanych wędrowców. I po trzecie, istniały opowieści, że Tomaszowi jako jedynemu z uczniów Jezus powierzył szczególne tajemne nauki. To potwierdza jego związek ze znakiem Bliźniąt, bowiem w astrologii „władcą” Bliźniąt jest Merkury-Hermes, który także jest patronem wiedzy tajemnej. Rzeczywiście w 1945 roku w Egipcie odkryto papirusy, które zawierały zaginioną do tego czasu tajemną Ewangelię według św. Tomasza.

Znaczenie imienia Tomasz

Tomasz znaczy bliźniak.

Numerologia imienia Tomasz

Liczba imienia Tomasz równa jest OSIEM. Oznacza to, że przy wszystkich swoich zdolnościach Tomaszowie są ludźmi praktycznymi, chętnie angażują się we wszelkie materialne przedsięwzięcia, lubią zarabiać pieniądze i mają żyłkę do interesów.

Jaki jest Tomasz?

Ponadto są ruchliwi i prowadzą życie aktywne; nie boją się ryzyka, lubią wystawiać swój los na wielkie próby. Uda się, czy nie uda, wygram albo stracę – rasowy Tomasz lubi takie emocje, a gra o wysokie stawki dodaje mu sił. Jak wszystkie numerologiczne ósemki, Tomasz nie ceni sobie życia zbyt łatwego, wygodnego czy bezpiecznego. Według niego prawdziwy sukces jest tam, gdzie trzeba się zdrowo namęczyć. Często świadomie wybiera sobie w życiu drogę pod górkę. Także, zgodnie z właściwościami liczby osiem, nie poddaje się losowi, nie rezygnuje ze swoich celów nawet w obliczu upadku. Potrafi stanąć od nowa na nogi po każdej stracie. Związki ze znakiem Bliźniąt przejawiają się w ten sposób, że Tomaszowie są zwykle bardziej od innych ciekawi świata, chętnie i stale się uczą, a także wiążą swój zawód lub zainteresowania z takimi miejscami, gdzie spotykają się ludzie, idee i wpływy z różnych krajów, gdzie mówi się różnymi językami i trzeba stale nadążać za zmieniającą się rzeczywistością. Pewną wadą Tomaszów jest to, że osoby, które związały z nimi swój los, muszą także towarzyszyć im w wątpliwościach, wahaniach i podejmowaniu decyzji – co ludzie o tym imieniu lubią czynić w sposób przesadny i teatralny.

Znak zodiaku imienia Tomasz

Znakiem zodiaku, który najlepiej czuje się z imieniem Tomasz, są Bliźnięta, ale również dobrze posłuży ono dociekliwemu Skorpionowi, wytrwałemu Koziorożcowi czy miłośnikowi podróży – Wodnikowi. Dodajmy też drugi znak Merkurego – Pannę. Znakom takim, jak Byk, Rak, Ryby i Waga imię to doda konsekwencji i życiowej twardości, zaś Barany, Lwy i Strzelce uczyni bardziej rozsądnymi.

Gwiazdy i osoby znane, które nadały swojemu synowi imię Tomasz:

Monika Richardson-Zamachowska

Wojciech Eichelberger

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

510 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent