Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Zbigniew - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Zbyś, Zbysiu, Zbyszek
Znaczenie : zbytek (nadmiar) gniewu
Planeta : Mars
Znane : Zbigniew Boniek, Zbigniew Bujak, Zbigniew Cybulski , Zbigniew Herbert, Zbigniew Nienacki, Zbigniew Preisner, Zbigniew Religa, Zbigniew Rybczyński, Zbigniew Siemiątkowski, Zbigniew Wassermann, Zbigniew Wodecki, Zbigniew Zamachowski, Zbigniew Zapasiewicz
Imieniny : 16 albo 17 marca

Historia imienia

Właściwie nie wiadomo, co znaczyło imię Zbigniew. Wiemy na pewno, że pierwotnie brzmiało Zbygniew, i do dziś postać zdrobniała pisana jest przez „y”: Zbyszek. Jedni autorzy sądzą, że to „zby” na początku oznaczało „pozbądź się” (gniewu); według innych – zbytek, nadmiar, a w takim razie Zbygniew to ten, kto ma „nadmiar gniewu”. To drugie znaczenie jest bardziej prawdopodobne, gdyż dawni Słowianie, jako naród wojowniczy, cenili sobie gniew, czyli zapał bitewny. Imię to było spotykane wśród rycerzy w średniowieczu, ale naprawdę spopularyzował je Henryk Sienkiewicz, który tak nazwał bohatera powieści „Krzyżacy”.

Znaczenie imienia Zbigniew

Zbygniew to ten, kto ma „nadmiar gniewu”.

Numerologia imienia Zbigniew

W numerologii Zbigniew ma liczbę TRZY, czyli liczbę ludzi rzutkich i przedsiębiorczych, a przy tym łatwo wzbudzających sympatię otoczenia. (Zbygniew to także TRÓJKA).

Jaki jest Zbigniew?

W imieniu Zbigniew przetrwało echo dawnych, heroicznych czasów, kiedy wojenny zapał, męstwo i wola zwycięstwa były najwyższą wartością dla prawdziwych mężczyzn. Zbigniewowie nadal te wartości mają we krwi. Lubią wygrywać i pierwsi przybiegać do mety. Decyzje podejmują szybko i wolą ryzykowne posunięcia od nazbyt długiego namysłu. Mówią sobie wtedy „raz kozie śmierć” albo i „po moim trupie”. Nie oszczędzają się, przeciwnie, mają zamiłowanie do morderczych treningów, całodziennych wędrówek, tańców do upadłego. Za młodu wciąga ich sport, w wieku nieco późniejszym podobne zmagania na polu biznesu. W ich stylu jest noszenie trzydniowego zarostu i kurtek w kolorze khaki. Jako numerologiczna trójka Zbigniew nie należy do samotników. Do życia konieczne jest mu towarzystwo, lubi czuć uznanie innych, wzbudzać podziw przyjaciół, respekt wrogów i uwielbienie kobiet.

Znak zodiaku imienia Zbigniew

To marsowe imię wojowników najbardziej odpowiednie jest dla marsowych znaków, czyli Barana i Skorpiona. Również bez obaw można je polecić innym znakom ognistym, czyli Lwom i Strzelcom, a w dalszej kolejności Wodnikom, Bliźniętom i Koziorożcom. W przypadku znaków o łagodniejszym charakterze, jak Panna, Rak i Ryby, można traktować to imię jako źródło energii, chociaż wtedy warto sprawdzić, czy w horoskopie urodzeniowym Mars jest dostatecznie silny. To samo odnosi się do znaków Wagi i Byka. W kalendarzach jest wymieniane podobne imię, Zbylut, od słowa „luty”, czyli „gniewny, srogi”. Liczba tego imienia wynosi PIĘĆ, co oznacza, że odpowiednie jest dla jeszcze większych zuchów.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

809 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent