Teodor
UD

Teodor - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Teo, Teodorek, Teoś, Tede, Tedik
Znaczenie : dar Boży
Planeta : Słońce i Wenus
Znane : Theodore Roosevelt, Fiodor Dostojewski, Teodor Parnicki, Teodor Hertz
Imieniny : 2 stycznia, 7 stycznia, 17 stycznia, 24 stycznia, 7 lutego, 3 marca, 26 marca, 29 marca, 15 kwietnia, 20 kwietnia, 22 kwietnia, 27 kwietnia, 5 maja, 20 maja, 26 maja, 4 lipca, 19 lipca, 26 lipca, 27 lipca, 29 lipca, 1 sierpnia, 2 września, 5 września, 10 września, 15 września, 19 września, 20 września, 29 października, 1 listopada, 11 listopada, 19 listopada, 26 listopada, 14 grudnia, 15 grudnia, 26 grudnia, 27 grudnia
 

Historia i znaczenie imienia Teodor

Imię Teodor pochodzi od greckiego imienia Theodōros, które składa się z elementów „theos” (co oznacza „Bóg”) i „dōron” (czyli „dar”), co razem daje „dar Boży”. Istnienie imienia Theodōros sięga starożytnej Grecji. Imię to było noszone przez wybitnych wynalazców, matematyków, filozofów i władców na wieki przed Chrystusem. Później rozpowszechniło się w całej Europie Wschodniej pod wpływem Cesarstwa Bizantyjskiego i stało się dość popularne wśród wczesnych chrześcijan Wschodniego Kościoła Prawosławnego. Jest wielu świętych o imieniu Teodor oraz dwóch papieży rzymskokatolickich.

W Rosji imię to jest zwykle tłumaczone na Fiodor, Francuzi przyjęli je jako Théodore, a Anglicy zaczęli je regularnie  nadawać w XIX wieku. W Polsce nadawane jest co najmniej od XIII wieku i zapisywane m.in. w postaci: Tader, Chodor, Teodor, Todor, C(z)ader, C(z)eder. Odpowiednikiem znaczeniowym tego imienia wśród imion staropolskich jest Dadzbog, Bożydar, Bogdan, Bohdan.

W 2020 roku imię Teodor znalazło się w drugiej połowie pierwszej setki imion najczęściej nadawanych w Polsce.

Numerologia imienia Teodor

Liczba imienia Teodor to numerologiczna PIĄTKA, pasująca do ludzi żywiołowych i wszechstronnych.

Jaki jest Teodor?

Teodor uwielbia żyć pełną piersią. Nie ustaje w poszukiwaniach tego, co lubi robić, a lubi bardzo wiele. Wszystkie nowości przyjmuje z dużym entuzjazmem. Męczy go stagnacja, dlatego stara się do niej nie dopuszczać, przez co ludzie go czasami odbierają jako osobę niestabilną, która nie wie, czego chce. Teodor ceni sobie wolność i niezależność, to najważniejsze dla niego wartości. Posiada dużo energii, dlatego dobrze odnajduje się we wszelkich sportach.

Znak zodiaku imienia Teodor

Imię Teodor najlepiej pasuje do znaków Wagi i Lwa, które najlepiej pasują do jego charakteru.

Gwiazdy, które nazwały swojego syna Teodor:

Anna Mucha, Kaja Śródka, Sonia Bohosiewicz, Karolina Wolska i Robert Gonera

893 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent