15 hiszpańskich imion, które mogą podobać się w Polsce

15 hiszpańskich imion, które mogą podobać się w Polsce

15 hiszpańskich imion, które mogą podobać się w Polsce
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Język hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie. Jest to język ojczysty dla ponad 405 milionów ludzi, a włada się nim w 30 krajach. Nic więc dziwnego, że powszechnie znane są niektóre hiszpańskie słowa. A co z imionami? Czy znacie piękne, hiszpańskie imiona? Przygotowaliśmy listę takich imion, które nie dość, że są popularne w krajach hiszpańskojęzycznych, to jeszcze do tego mogą się sprawdzić w Polsce.

Hiszpańskie imiona dla dziewczynek:

Blanka

Niezwykle popularne imię wśród królewskich rodzin. Oznacza „biała” i nawiązuje do mlecznobiałej skóry, tak bardzo docenianej w Średniowieczu. W Polsce coraz wyżej w rankingach popularności – w 2019 roku otrzymało je aż 1687 dziewczynek. Więcej o imieniu Blanka przeczytasz tutaj.

Mercedes

Pierwsze co przychodzi do głowy, to oczywiście marka samochodu. Nazwa została nadana na cześć córki Emila Jellinka – wybitnej postaci w świecie samochodów. Samo imię pochodzi od hiszpańskiego słowa „mercy”, czyli „litość”.

Valentina

Imię oznaczające „zdrowa”, „silna”. Jest bardzo popularne we Włoszech, Hiszpanii i Ameryce Południowej. W Polsce w 2019 roku otrzymało je osiem dziewczynek.

Carmen

W języku hiszpańskim oznacza „pieśń”. Więcej o imieniu Carmen tutaj. Imię pozytywnie w Polsce kojarzone, w 2019 roku nadano je 39 dziewczynkom.

Amada

Pochodzi od hiszpańskiego słowa „amar” czyli „kochać”. Imię Amada oznacza więc „ukochana”. Czy może być coś słodszego?

Milagros

Imię z duszą może być pięknym sposobem wyrażenia wdzięczności lub wiary. Przykładem takiego imienia jest Milagros, co oznacza „cud”.

Alma

Pozostajemy przy imionach z duszą, bo Alma oznacza dokładnie… „dusza”. Jest to proste, pięknie brzmiące imię,które w 2019 otrzymało w Polsce pięć dziewczynek.

Linda

W języku hiszpańskim „linda” znaczy „piękna”. W 2019 imię to nadano trzynastu dziewczynkom. Więcej o imieniu Linda tutaj.

 

Hiszpańskie imiona dla chłopców:

Salvador

Hiszpańska wersja imienia Salwator, oznaczającego „zbawcę, wybawiciela”.

Valerio

Imię pochodzące od łacińskiego „valerius”, co oznacza „silny, energiczny i zdrowy”. Ma te same korzenie co hiszpańskie słowo „valiente” – odważny. Jest to imię popularne szczególnie w hiszpańskiej prowincji Galicja.

Santiago

To imię w 2019 roku otrzymało pięciu chłopców w Polsce. Imię oznacza Świętego Jakuba, patrona Hiszpanii, Portugalii oraz pielgrzymów.

Nicolás

Z akcentem na ostatniej sylabie, Nicolás to odpowiednik naszego Mikołaja.

Diego

Imię, które niemal każdemu kojarzy się z Hiszpanią. Czternastu chłopców w Polsce w 2019 roku otrzymało to imię. Diego to hiszpańska forma Jamesa, która ostatecznie jest pochodną Jakuba.

Vito

Trochę hiszpański, trochę włoski – Vito pochodzi od starorzymskiego imienia Vitus, a te z kolei od łacińskiego „vita” oznaczającego „życie”. Imię rozprzestrzeniło się w całej Europie w średniowieczu dzięki czci młodego świętego z końca III – początku IV wieku, Vitusa z Sycylii.

Rodrigo

Kolejne imię, które od razu przywołuje skojarzenia z Hiszpanią. Rodrigo to hiszpański odpowiednik imienia Roderyk. Oznacza „słynny władca”.

 

Kraje hiszpańskojęzyczne są bogatym źródłem inspiracji kulturowej, ale również językowej. Mamy nadzieję, że nasza lista przypadła Wam do gustu.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie