Mikołaj

Mikołaj - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Mikuś
Znaczenie : zwycięski wśród ludu
Planeta : Jowisz
Znane : Nicolas Anelka, Nicolas Cage, Nicklaus (Nick) Heidfeld, Mikołaj Kopernik, Niki Lauda, Nick Mason, Nick Nolte, Mikołaj Rej, Nicolas Sarkozy, Nikola Tesla
Imieniny : 6 grudnia, także 25 września i inne

Historia imienia

Imię Mikołaj, po grecku Nikolaos, zawiera rdzenie nike (zwycięstwo) i laos (lud). Razem mogło to imię znaczyć „prowadź lud do zwycięstwa” czy też „zwycięski wśród ludu”. Było to więc imię przeznaczone dla władców i wodzów i wzywało do sukcesu, potęgi i zwycięstwa. Święty Mikołaj żył tysiąc siedemset lat temu i był biskupem w mieście Myrra, gdzieś w obecnej Turcji (gdzie wtedy mówiono po grecku). Zasłynął jako cudotwórca i dobroczyńca. Potrafił uciszać morskie burze i nawet wskrzeszać zmarłych. Wspierał darami biednych, a niezamożnym panienkom podrzucał złote monety, aby dzięki temu posagowi mogły wyjść za mąż. Dlatego powstał zwyczaj, aby w dniu świętego Mikołaja dawać prezenty dzieciom. I ciekawostka: mało kto dziś pamięta, że jego imienia wzywano dla ochrony przed wilkami i wściekłymi psami! Niedawno jednak Kościół doszedł do wniosku, że święty Mikołaj jest postacią legendarną. A szkoda…

Znaczenie imienia Mikołaj

Mikołaj znaczy – „prowadź lud do zwycięstwa” czy też „zwycięski wśród ludu”.

Numerologia imienia Mikołaj

Imię Mikołaj jest naładowane mocą z powodu legendy o świętym biskupie z Myrry, a także z powodu liczby. JEDEN to liczba, która mówi o początkach, o zaczynaniu i o materialnych podstawach wszelkich przedsięwzięć. Święty Mikołaj rozdawał złoto, a dzisiejsi Mikołajowie również wiedzą, jak zadbać o finanse.

Jaki jest Mikołaj?

Jeżeli obecnie rodzice nadają synowi to imię, zapewne przeczuwają, że wyrośnie on na społecznika i opiekuna, na mężczyznę, któremu bliskie będą sprawy całej rodziny i dalszej społeczności i który będzie służył oparciem wszystkim potrzebującym pomocy i silnej męskiej ręki. Mikołajowie są odpowiedzialni i nie lękają się trudów ani poświęcenia. Nie jest w ich stylu poprzestawanie na małym ani życie wygodne i nijakie. Dążą do wielkości, ale nie są w żadnym wypadku egoistami – jak święty Mikołaj, który swoje dary tak rozdawał, aby go nie poznano. Zależy im na rzeczywistych osiągnięciach, a nie na pustym rozgłosie. W dzisiejszym świecie imię Mikołaj odpowiednie jest dla biznesmenów i finansistów, dla odpowiedzialnych menedżerów i mężów stanu; a także dla tych, którym ludzie powierzają swoje zdrowie, życie i pieniądze – a więc dla lekarzy, kapitanów, sędziów i notariuszy.

Znak zodiaku imienia Mikołaj

Najwięcej ludzi odpowiedzialnych i zdolnych do poświęceń rodzi się w znaku Koziorożca i ten właśnie znak najbliższy jest swoim charakterem imieniu Mikołaj. Ze względu na związki ze złotem i pieniędzmi imię to odpowiednie jest też dla Byka. Przez dbałość o dzieci i sprawy rodziny – idealne dla Raka. Lew i Strzelec nazwane tym imieniem będą urodzonymi przywódcami. Waga (a także Koziorożec) będą mieć talent do wygaszania konfliktów. Mikołaj jako Skorpion lub Ryby będzie pomagać ludziom, którzy znaleźli się w beznadziejnym położeniu. Najmniej może na tym imieniu zyskają Baran, Bliźnięta, Panna i Wodnik, ale i tym znakom zodiaku imię Mikołaj doda siły charakteru.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Mikołaj:

 Marek Kościkiewicz

 Kasia Nosowska

Robert Makłowicz

Magda Gessler

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie