14 skandynawskich imion, które mogą się podobać w Polsce

14 skandynawskich imion, które mogą się podobać w Polsce

Skandynawskie imiona dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Za to bardzo serio przygotowaliśmy  przegląd imion skandynawskich, które mają potencjał na przeniesienie do Polski. Co Wy na to?

Śliczne skandynawskie imiona dla dziewczynek:

Astrid

Stare skandynawskie imię, oznaczające „siła Boga”. Tradycyjnie używane przez rodzinę królewską. U nas najbardziej kojarzy się z Astrid Lindgren – szwedzką pisarką, autorką książki „Dzieci z Bullerbyn” i wielu innych pięknych książek naszego dzieciństwa.

Stella

Znaczenie: gwiazda. Tutaj przeczytasz więcej o imieniu Stella.

Malin

Znaczenie: jest to wariacja na temat imienia Madeleine, chociaż nam bardziej kojarzy się z Maliną która zgubiła literkę „a”.

Ingrid

Znaczenie: „śliczna i kobieca”. Nie może być lepiej! Imię Ingrid zrobiło się szerzej znane dzięki Ingrid Bergman – szwedzkiej aktorce.

Elsa

Jest zapewne skrótem od imienia Elizabeth (Elżbieta). Niezwykłą popularność zapewnił mu film Disneya „Frozen“ (Kraina lodu). Od momentu wejścia filmu na ekrany znacząco zwiększyła się liczba małych dziewczynek o tym imieniu – zarówno w Skandynawii jak i np. w USA.

Alva

Rodzaj żeński od imienia Alf – to znaczy „elf”. Czyli „elfka” czy „elfitka”? Obecnie bardzo popularne imię w Szwecji.

Tove

Znaczenie: „piękny Thor”. Thor to bóg burzy, piorunów – taki skandynawski Zeus. U nas najbardziej znane jako imię pisarki Tove Jansson, autorki serii o Muminkach.

Piękne skandynawskie imiona dla chłopców:

Magnus

Znaczenie imienia: „wielki”. Imię pochodzi z VII wieku – nosił je święty misjonarz, ale popularne stało się w XI wieku i od tego czasu nosiło je wielu królów Szwecji i Norwegii. Zaimportowane do Irlandii i Szkocji przekształciło się w Manusa i Macka.

Olaf

Znaczenie: „przodek”. Święty Olaf był patronem Norwegii. To także imię norweskich królów. Nie jest u nas bardzo popularne, ale zdarzyło się nam spotkać Polaka o tym imieniu. Tutaj przeczytasz więcej o tym imieniu.

Felix

To dla nas taki fantazyjnie zapisany stary Feliks.

Lars

Znaczenie imienia Lars: pochodzi od łacińskiego Laurentius – czyli osoba ozdobiona laurem oliwnym. Jednym słowem – taki mały Olimpijczyk.

Oskar

Jest to imię oznaczające „tego, który otrzymał miecz” lub „włócznia boga”. Niezbyt popularne, ale występuje także w Polsce. Znane najbardziej z tytułu lektury „Oskar i Pani Róża” Erica Emmanuela Schmitta. Tutaj przeczytasz więcej o tym imieniu.

Markus

Jest to skandynawska (ale i niemiecka) forma imienia Mark (Marek).

Ivar

Znaczenie imienia to „łucznik”. Inne odmiany tego imienia to: Iver, Ivarr, Ivo czy Yvor.

 

Spodobało się Wam któreś z imion? Mamy nadzieję, że tak!

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie