Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Dariusz - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Darek, Daruś
Znaczenie : podtrzymujący dobro
Planeta : Słońce i Saturn
Znane : Dariusz Dziekanowski, Dariusz Dudka, Dariusz Gnatowski, Dariusz Kordek, Dariusz Michalczewski, Dariusz Rekosz, Dariusz Szpakowski, Dariusz Wdowczyk
Imieniny : 3 kwietnia, 25 października i 19 grudnia

Historia imienia

Imię Dariusz nosili perscy królowie ze starożytnej dynastii Achemenidów. Achemenidzi zbudowali wielkie imperium: podbili inne plemiona Persji (Iranu), Azję Mniejszą, czyli obecną Turcję, Mezopotamię i Egipt. Toczyli zacięte wojny z Grekami i w końcu ulegli armii Aleksandra Macedońskiego. Ówcześni Persowie byli wyznawcami religii, która ostro oddzielała dobro od zła i postrzegała świat jako pole walki dwóch bogów: boga dobra imieniem Ahuramazda, i boga zła, Angramainju. Wiele imion dawnych Persów ma związek z ich wierzeniami. 

Znaczenie imienia Dariusz

Imię Dariusz brzmiało Darayavahusz, czyli „ten, który podtrzymuje dobro”. W tym imieniu zawierało się więc wezwanie, aby noszący je człowiek chronił to, co dobre; aby dzielnie stanął po stronie dobra przeciw złu.

Numerologia imienia Dariusz

SZEŚĆ, liczba imienia, symbolizuje trwałość i ciągłość. Przypomina o wiecznej trwałości życia, które okresowo zamiera i odradza się na nowo, jak przyroda na wiosnę lub w porze deszczowej. Jest liczbą równowagi, a więc wszystko, co podlega tej liczbie, jest chronione przed rozpadem.

Jaki jest Dariusz?

Dariuszowie żyją tak, jakby podświadomie pamiętali o swoich królewskich i starożytnych tradycjach. Są pewni siebie, znają swój cel w życiu – a przy tym swoją energią chętnie służą innym. Potrafią zbierać wokół siebie ludzi i przekonywać ich do swoich zamiarów. U ich boku można poczuć, że to, co robią i do czego zachęcają innych, rzeczywiście ma sens. Mają dar czynienia rzeczy trwałych i pożytecznych. Dbają o rodzinę i zapewniają jej bezpieczeństwo. Chętnie stają na czele firm i zespołów i działają jako organizatorzy. Często interesują się historią i czynami wielkich ludzi, wojskiem i sztukami walki.

Znak zodiaku imienia Dariusz

Imię Dariusz najbardziej jest zgodne z charakterem „królewskiego” znaku Lwa. Jednocześnie małym Lwom, jak również Baranom i Strzelcom, dodaje stałości i opanowania. Równie dobre jest dla Koziorożców, którym dodaje rozmachu i chroni przed pesymizmem i zwątpieniem. Nadane Rakom pozwoli lepiej wykorzystać zamiłowanie tego znaku do życia rodzinnego. Bliźnięta i Wodnik pod wpływem tego imienia stają się bardziej praktyczne i solidne, a Panna – bardziej pewna siebie. Inne znaki są już mniej zgodne z tym imieniem. Dariusz ze znaku Skorpiona może wyrosnąć na domowego tyrana, Byk i Waga mogą być stale zbyt zajęte sobą, a Ryby hodować będą jakieś swoje nieszkodliwe dziwactwa.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

434 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent