Weleda
Weleda Baby

Imię dziecka, a jego wygląd fizyczny i charakter

Wybór imienia a charakter dziecka
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Czy znaczy to zatem, że Maciek zawsze będzie miał nadwagę, a Wojtek zawsze będzie osobą sympatyczną?

Wiele osób wierzy, że imię w pewien sposób determinuje charakter, osobowość, a nawet pewne cechy fizyczne osoby, która je nosi. Czy faktycznie coś w tym jest? Nie bez powodu przecież nasi pradziadkowie nadawali swoim dzieciom imiona, które związane były z pożądanymi przez nich cechami charakteru. Wierzyli, że imię ma charakter magiczny i nadaje noszącej je osobie odpowiednie cechy. Było błogosławieństwem dla dziecka.

„Nomen est omen” – „Imię jest przeznaczeniem”

Jak stara tradycja ma się do czasów teraźniejszych? Faktem jest, że u ludzi o tych samych imionach, mimo oczywistych różnic, możemy zaobserwować pewne podobne zachowania, predyspozycje, a nawet cechy fizyczne. Nadając imię dziecku warto zatem zapoznać się z pochodzeniem i znaczeniem imienia w imienniku, a także cechami, które są z nim powiązane.

Imię dziecka a wygląd fizyczny

Badania naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie pokazały, że nasze imiona mogą być powiązane z pewnymi cechami fizycznymi, które się w nas kształtują.  Przynależność kulturowa, oddziaływanie społeczne i stereotypy związane z danym imieniem mogą w subtelny sposób oddziaływać na wygląd. Naukowcy pokazali, że jesteśmy w stanie odgadnąć imię człowieka, patrząc jedynie na jego zdjęcie – zwłaszcza, kiedy jest on naszym rodakiem.

Warto zatem zastanowić się, z jakimi cechami fizycznymi kojarzy nam się imię, które chcemy nadać naszemu dziecku. Ilu znamy Maćków? Czy łączą ich jakieś szczególne cechy wyglądu?

Imię dziecka a charakter

Nie bez powodu mówi się również o połączeniu imienia z charakterem osoby je noszącej. Bardzo dużą rolę również i w tym przypadku odgrywają stereotypy – bardzo łatwo jest nam przypisać do poszczególnych imion kojarzące się z nimi cechy osobowości.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Mariola kojarzy się z osobą dość roztrzepaną, Karolina to osoba bardzo dynamiczna, Sebastian kojarzy nam się z typowym dresiarzem, a Franciszek będzie bardzo sumienny, a Wojtek sympatyczny.

Czy zawsze przypisywane imionom cechy charakteru i wyglądu będą się sprawdzały? Pewnie nie. Na charakter ma wpływ mnóstwo czynników – wychowanie, wykształcenie, pochodzenie. Nasz wygląd to przede wszystkim geny. Imię jednak może kształtować stereotypy – a stereotypy mają to do siebie, że mogą pomagać osiągnąć sukces lub wręcz przeciwnie – stygmatyzują.

859 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent