UD

Wojciech - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Wojtek, Wojtuś
Znaczenie : radość w walce
Planeta : Jowisz
Znane : Wojciech Cejrowski, Wojciech Fibak, Wojciech Fortuna, Wojciech Jaruzelski, Wojciech Kilar, Wojciech Kossak, Wojciech Kowalczyk, Wojciech Młynarski, Wojciech Olejniczak, Wojciech Pszoniak, Wojciech Szczęsny, Wojciech Waglewski, Wojciech Eichelberger
Imieniny : 23 kwietnia

Historia imienia

Imię Wojciech jest zbudowane według klasycznej zasady tworzenia dawnych słowiańskich imion. Jest magicznym życzeniem – życzy tego, by młody człowiek był obdarzony pewną cenną właściwością. Życzenie zawarte w tym imieniu rozumiemy do dziś. Wojciech ma „cieszyć się z walki” lub też ma „ucieszyć nas jako wojownik”. Pierwszy i najsławniejszy Wojciech w historii nie był jednak wojownikiem, choć zginął na wyprawie do obcego kraju. Był Czechem, mnichem i biskupem, i został wysłany przez Bolesława Chrobrego z misją, aby przekonać Prusów do wiary chrześcijańskiej. Misja się nie powiodła, Wojciech zginął z ręki wyznawców plemiennych bogów, którym nie w smak było wchodzić w układy z potężnym Bolesławem. Cóż, nie chcieli się podporządkować łagodnej ręce Bolesława, musieli trzysta lat potem ulec dużo bardziej brutalnym Krzyżakom. Wojciech wkrótce po śmierci został ogłoszony świętym, a do jego grobu w Gnieźnie zaczęli podróżować władcy Europy, na czym zyskał Bolesław. Czy coś łączy świętego sprzed tysiąca lat ze współczesnymi Wojciechami?

Znaczenie imienia Wojciech

Radość w walce.

Numerologia imienia Wojciech

Liczba tego imienia wynosi CZTERY. To sprawia, że Wojciechowie, choć odważni i pełni zapału, nie są wcale wojowniczy, i nie lubią pakować się w konflikty. Tak jakby im wystarczyło, że ich dostojny poprzednik raz już położył głowę na ołtarzu wielkiej polityki. Czwórka w imieniu sprawia też, że kochają życie proste i surowe i w takich właśnie warunkach czują się najlepiej.

Jaki jest Wojciech?

Wojciechowie rozumują na zasadzie „czarne to czarne, a białe to białe”, nie ma w nich przewrotności ani cwaniactwa. Ludziom ufają, są prostoduszni, a nawet poczciwi. Nieświadomi tego, że „są ludzie i ludziska”, dają się jednak wykorzystywać sprytniejszym od siebie, jak św. Wojciech Bolesławowi. Nie jest to jednak wielką wadą; na ogół Wojciechowie mają w sobie wiele energii, zapału i „pary”, tyle że lubią widzieć przed sobą jasną, prostą drogę, a nie pajęczą sieć intryg i dyplomatycznych zabiegów. W czymś takim natychmiast się gubią… Wojciechowie lubią życie w miejscach, gdzie ludzie są prości, gdzie jest blisko natury, a stosunki społeczne mało skomplikowane. I gdzie walka o byt polega raczej na rąbaniu bierwion niż na wchodzeniu w układy… Mają jedną wielką zaletę: łatwo stają się ulubieńcami kobiet i często działają w takich zawodach, w których kobiety są ich klientkami. (Może więc Wojciech być utalentowanym fotografem, twórcą mody, fryzjerem, psychologiem, spowiednikiem… lub ginekologiem.) Jako że w imię Wojciech jest wpisane słowo „ojciec”, Wojciechowie lubią się bawić z dziećmi, nie tylko własnymi. Wojciech – dobroduszny, pełen entuzjazmu idealista – to osobowość jowiszowa.

Znak zodiaku imienia Wojciech

Ze znaków zodiaku pierwszy w kolejce do tego imienia stoi Strzelec, zaraz po nim dwa następne znaki Jowisza, Ryby i Rak. Wojciech Lew będzie umiał żyć z ludźmi jak równy z równymi. Jako Baran lub Panna Wojciech będzie stale walczył z pokusą, by brać się za coś, co przekracza jego siły. Nie zaszkodzi to imię Bliźniętom i Wodnikom. Mniej jest odpowiednie dla surowych Koziorożców i przebiegłych Skorpionów, a na Byki i Wagi działa rozleniwiająco.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

566 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent