UD

Janusz - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Januszek
Znaczenie : od imienia Jan
Planeta : Merkury
Znane : Janusz Gajos, Janusz Głowacki, Janusz Józefowicz, Janusz Kamiński, Janusz Kondratiuk, Janusz Korczak, Janusz Korwin-Mikke, Janusz Kulig, Janusz Kurtyka, Janusz Morgenstern, Janusz Palikot, Janusz Panasewicz, Janusz Rewiński, Janusz Weiss, Janusz Wójcik
Imieniny : 21 listopada

Historia imienia

Imię Janusz powstało u nas, w Polsce, jako odmiana imienia Jan. Ale przypomina również imię starorzymskiego bóstwa Janusa, który był patronem wrót, bram i początków i, jako że miał dwie twarze, spoglądał zarówno w przód, jak i w tył. Słowianie też mieli swoich Światowidów, bóstwa patrzące naraz w cztery strony świata. Tamten Janus ma to wspólnego z dzisiejszymi Januszami, że oni też lubią każdą rzecz oglądać z różnych punktów widzenia i mają rozległe zainteresowania.

Znaczenie imienia Janusz

Janusz pochodzi od imienia Jan.

Numerologia imienia Janusz

Liczba imienia Janusz wynosi PIĘĆ. Piątka oznacza ludzi śmiałych i ciekawych świata, ale też niespokojnych i skorych do zmian, takich wiecznych wędrowców. Połączenie mocy tej liczby i legendy o Janusie – który widzi cały świat naokoło siebie – daje rzeczywiście wszechstronne uzdolnienia i wielką bystrość umysłu.

Jaki jest Janusz?

Januszowie sprawiają wrażenie ludzi, którzy po to przyszli na świat, aby wszystko sprawdzić, wszystkiego dotknąć, zbadać, dowiedzieć się i wszystkiego doświadczyć. Stale gromadzą w umyśle wiadomości, ciekawostki, historyjki z morałem oraz dowcipy. Niejeden z nich zauważył w pewnym momencie, że ma talent literacki, z którego w dodatku można nieźle wyżyć. W szkołach nie muszą się wiele uczyć, bo cały program znają już wcześniej ze słyszenia. Są zwykle kopalnią wiadomości o znajomych i o całej okolicy. Lubią również sprawdzać, jak to jest, kiedy dzieje się coś niezwykłego. Kiedy na przykład skoczy się ze spadochronem albo wygra konkurs. W wieku dojrzałym potrafią zacząć nagle dobrze zarabiać – głównie po to, aby wypróbować, jak się człowiek czuje, kiedy jest bogaty. Gdy im się to znudzi, równie nagle sprzedadzą cały interes. Januszowie lekką ręką zmieniają miejsce zamieszkania, pracę, zawód, znajomych. Nie są raczej materiałem na dostojnych i zacnych mieszczan. Są urodzonymi obywatelami świata.

Znak zodiaku imienia Janusz

Janusz to imię dla znaków ruchliwych i nastawionych na zmiany – a takimi są przede wszystkim Wodnik, Strzelec i Bliźnięta. Pasuje też do wszystkowiedzącej Panny i do wnikliwego Skorpiona. Janusz jako Baran będzie pewnie pędził życie zbyt pośpieszne i pełne niepokoju; jako Lew będzie miał zbyt wysokie mniemanie o sobie, a jako Waga może być zbyt lekkomyślny. Dla Byka, Koziorożca, Raka i Ryb warto poszukać imion bardziej statecznych.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

354 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent