UD

Piotr - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Piotrek, Piotruś
Znaczenie : skała, opoka
Planeta : Jowisz i Księżyc
Znane : Piotr Adamczyk, Pedro Almodóvar, Piotr Brożek, Pierre Cardin, Piotr Czajkowski, Piotr Fronczewski, Peter Gabriel, Piotr Gruszka, Piotr Gąsowski, Piotr Kraśko, Piotr Machalica, Piotr Rubik, Piotr Skarga
Imieniny : 29 czerwca (na cześć św. Piotra Apostoła). Ponieważ było około 120 świętych tego imienia, nie sposób wymienić ich dni.
 

Historia imienia

Imię Piotr powstało jako przydomek, który Jezus nadał swojemu ulubionemu uczniowi. Święty Piotr właściwie nazywał się Szymon. Piotr, po grecku Petros, a w języku aramejskim Kefas, znaczy „skała, opoka”. Tak więc w imieniu Piotr zawarta była przepowiednia, że ów uczeń stanie się następcą Jezusa i budowniczym Jego Kościoła. Ten sam grecki rdzeń, który występuje w imieniu Piotr, słyszymy w naukowych słowach dotyczących skał i ropy naftowej, jak „petrografia” czy „petrochemia”.

Znaczenie imienia Piotr

Piotr, po grecku Petros, a w języku aramejskim Kefas, znaczy „skała, opoka”

Numerologia imienia Piotr

Liczba imienia w łacińskiej wersji równa się JEDEN (liczba pionierów i założycieli), co zgadza się z tym, że św. Piotr (Petrus) został pierwszym papieżem i założycielem Kościoła rzymskiego. Po polsku jest inaczej: Piotr to CZWÓRKA, a liczba ta oznacza ludzi prostolinijnych i dobrze osadzonych w materialnej rzeczywistości.

Jaki jest Piotr?

Dlatego nasi Piotrowie, kiedy wspominają czyny wielkiego apostoła, czują, że najbliższe są im te momenty, kiedy ze świętego wychodzi jego ludzka poczciwość, a nawet naiwność – kiedy na przykład próbuje wzorem Jezusa chodzić po wodzie (i do wody wpada…), kiedy nie rozumie Jego wzniosłych nauk, obcina ucho napastnikowi lub gdy oblatuje go strach po pojmaniu Mistrza. Piotrowie są praktyczni i mają dużo gospodarskiego zdrowego rozsądku. Zwykle dobrze znają środowisko, w którym się obracają, i potrafią zgodnie współżyć z ludźmi, z korzyścią dla wszystkich stron. Upraszczają sprawy zbyt zawiłe; nie mają serca do abstrakcyjnych rozważań. Nie lubią czegoś udawać ani ukrywać swoich pobudek, źle się czują tam, gdzie trzeba być dyplomatą. Silne u Piotra są instynkty opiekuńcze. Dzieci i kobiety czują się przy nim bezpieczne. Potrafi sobie i swoim bliskim zapewnić komfort; zna się też na różnych drobiazgach, które czynią życie wygodniejszym. Wokół Piotra świat staje się normalny! Zdarzają się ludzie, którzy nadużywają jego dobrej woli, a wtedy on nie bardzo wie, jak się przed nimi bronić. Zwykle Piotr unika skrajności. Jest typowym zwolennikiem środkowej drogi. Raczej nie spotykamy Piotrów fanatyków!

Znak zodiaku imienia Piotr

Typowe cechy, jakie wnosi imię Piotr, najbardziej przypominają znak Byka. Szczerość i prostolinijność sprawia, że dobrze z tym imieniem będzie czuł się Strzelec. Silne uczucia rodzinne wiążą znowu to imię z Rakiem. Piotr Panna lub Koziorożec będzie bardziej pełen życia niż zwykle to bywa u tych saturnowych znaków, zaś jako Lew, Skorpion lub Baran będzie lepiej rozumiał innych ludzi. Imię Piotr nadane Wagom, Bliźniętom i Wodnikom zwiększa ich umiejętności praktyczne. Piotr ze znaku Ryb będzie poczciwcem podatnym na wpływy innych ludzi.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Piotr:

Łukasz Golec

Halina Mlynkova i Łukasz Nowicki

 Urszula

 Magdalena Walach

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

684 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent