UD

Bogdan i Bohdan - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Boguś, Bodzio
Znaczenie : od Boga dany
Planeta : Księżyc i Saturn
Znane : Bohdan Arct, Bohdan Butenko, Bogdan Klich, Bohdan Łazuka, Bogdan Rymanowski, Bohdan Smoleń, Bohdan Tomaszewski, Bogdan Wenta, Bogdan Zdrojewski
Imieniny : 6 lutego; w kalendarzach spotyka się także dni 19 marca, 17 lipca, 10 i 31 sierpnia oraz 2 września

Historia imienia

Imiona Bogdan i Bohdan brzmienie mają czysto słowiańskie, ale podobnie jak greckie imię Teodor oraz hebrajskie Mateusz znaczą to samo –„dany przez Boga”. Są to więc odpowiednie imiona dla mężów opatrznościowych. Takim był z pewnością najsłynniejszy z Bohdanów, Bohdan Chmielnicki, kozacki hetman i bohater narodowy Ukrainy. Imiona, które znaczą „dar Boga”, mają silne magiczne działanie. Młody człowiek, któremu nadano takie imię, wyrasta w podświadomym przekonaniu, że jest pod specjalną ochroną Opatrzności, a więc nic złego mu się stać nie może, a przeciwnie, los powinien mu sprzyjać. Ma zatem odruchowe zaufanie do świata i ludzi i wysokie mniemanie o sobie – co przecież zwykle bardzo pomaga w zrobieniu życiowej kariery. Bogdanowie i Bohdanowie rzeczywiście nie mają powodów, aby martwić się na zapas ani świat widzieć czarno. Przeciwnie! Wynika to również z liczb obu imion.

Znaczenie imion Bogdan i Bohdan

Bogdan i Bohdan – „dany przez Boga”.

Numerologia imion Bogdan i Bohdan


Liczbą imienia
Bogdan jest CZTERY, a liczba ta daje psychiczną stabilność, wytrwałość i dobre rozeznanie w sprawach materialnych. Bohdan to z kolei SZÓSTKA. Ta liczba czyni z ludzi zrelaksowanych domatorów, dobrych ojców rodziny, ale też miłośników dobrego jedzenia, wygód, zacisza, ogródków i trawników.

Jaki jest Bogdan i Bohdan?

Bogdanowie (i Bohdanowie) są to osoby wolne od wewnętrznych konfliktów, obaj potrafią podejmować trafne decyzje i widzą głównie dobre strony życia. Umieją cieszyć się życiem takim, jakim ono jest. Są też dobrze zakorzenieni w rzeczywistości, solidni i bardziej dojrzali od swoich rówieśników; szybko uczą się odpowiedzialności i kierowania innymi. Mają przy tym zazwyczaj dobre podejście do ludzi, lubią dobrane towarzystwo, a od innych nie wymagają zbyt wiele. Jest wśród nich wielu zapalonych turystów i sportowców. Liczni Bohdanowie (oraz Bogdanowie) działają też w harcerstwie i prowadzą wycieczki przez góry.

 Znak zodiaku imienia Bogdan i Bohdan

Cała ta lista cech sprawia, że oba te imiona są najbardziej odpowiednie dla znaku Byka. Młodzieńców ze znaków Lwa i Skorpiona obdarzają wielkodusznością i wyrozumiałością. Raki i Ryby pod wpływem tych imion nabierają realizmu i praktycznego rozsądku, a Koziorożce bardziej cieszą się życiem. Jeżeli któreś z tych bliźniaczych imion nadamy chłopcu ze znaku Barana, Strzelca, Bliźniąt lub Wodnika, podziała ono uspokajająco na tych wiecznych wiercipiętów. I może tylko dla Wag i Panien odpowiedniejsze byłoby inne imię.

Znane osoby, które nazwały swojego syna Bogdan

Lech Wałęsa

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

796 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent