Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Mateusz - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Mateuszek
Znaczenie : dar Boga (Jahwe)
Planeta : Jowisz
Znane : Mateusz Borek, Matthew Broderick, Matt Damon, Mateusz Damięcki, Mateusz Kusznierewicz, Matthew McConaughey, Mateusz Pospieszalski, Mateusz Sawrymowicz
Imieniny : 21 września

Historia imienia

Hebrajskie imię Mattitjah lub Matanjah, czyli „dar Jahwe” przekształciło się u nas (i w innych krajach Europy) w dwa różne imiona: Maciej i Mateusz. Chociaż są podobne, to inaczej dźwięczą w uszach, mają różne liczby i kojarzą się z odmiennymi charakterami.

Znaczenie imienia Mateusz

Mateusz – dar Boga (Jahwe).

Numerologia imienia Mateusz

 
Liczba imienia
Mateusz wynosi TRZY. Trójka to liczba ludzi śmiałych, błyskotliwych, obdarzonych silną wolą – a przez to dobrze radzących sobie w życiu, często wręcz urodzonych szczęściarzy. Jak głosi pierwotne znaczenie tego imienia, Mateusz to ktoś „wyróżniony przez Boga”.

Jaki jest Mateusz?

Tak więc człowiek, który nosi takie imię, może czuć się pewnie w polu jego ochronnej mocy. Mateuszowie zwykle żyją tak, jakby byli tej ochronnej mocy świadomi. Nie boją się o swój los, nie drżą na myśl o porażce – a dzięki temu nie marnują sił na próżne zmartwienia. Zwykle szybko i bez dłuższych wahań określają swoje cele i dążą do nich najkrótszą drogą. Instynkt im podpowiada, co dla nich samych jest dobre, a co złe, potrafią się trzymać własnych zasad i, jeśli trzeba, postawić na swoim. W osobie Mateusza zazwyczaj harmonijnie łączy się indywidualizm i wiara we własne siły z dobrym wyczuciem realiów, spraw materialnych i ziemskich. Raczej nie ma wśród nich miłośników próżnych fantazji, a swoje marzenia lokują w realnym świecie. Dzięki temu, że są pewni siebie i dobrze zakotwiczeni w materialnej rzeczywistości, nie są skorzy do buntu. Chętniej mówią „tak” niż „nie”, ale wcale to nie oznacza, że dają się komuś prowadzić jak na pasku. Kto chciałby Mateuszem rządzić, może gorzko tego pożałować! Bywa, że matki nadają to imię swoim synom w nadziei, że chłopiec, którego imię tak podobne jest do słowa „matka”, będzie posłusznym maminsynkiem. Nic bardziej mylnego. Jest to imię indywidualistów, którzy nie zamierzają się podporządkowywać.

Znak zodiaku imienia Mateusz

Wibracje imienia Mateusz kojarzą się z wpływami Jowisza i jego znaku zodiaku: Strzelca. Ze względu na duchową równowagę wpisaną w to imię jest ono odpowiednie też dla znaku Wagi. Z powodu dobrego wyczucia spraw materialnych ucieszy ono Koziorożca, Byka i Pannę, a także Raka, z odmiennych zaś powodów – Wodnika. Jako imię dla Lwa, Bliźniąt i Ryb jest neutralne, zaś Barana i Skorpiona może drażnić właśnie nadmiernym zrównoważeniem.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Mateusz:

 Jolanta Pieńkowska

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

285 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent