99 pomysłów dla nastolatka na spędzanie wolnego czasu w domu

pomysły dla nastolatka na kreatywne spędzanie wolnego czasu
📖 Czyta się średnio w 14 min. 🕑
W sieci mnóstwo jest pomysłów na zabawy z dziećmi w domu. A co z nastolatkami? Niby jeszcze dziecko, ale wspólnego lepienia z plasteliny nie chce. Niby już dorosły, a ze znalezieniem zajęcia (poza telefonem!) ma problem. Ponieważ i po naszych domach od czasu do czasu błąkają się znudzone nastolatki, przygotowaliśmy (całkiem sporą) garść pomysłów na ciekawe i efektywne spędzanie czasu w domu. Może niektóre zainteresują i Waszego nastolatka? 

Nowe umiejętności

Co prawda dzięki lekcjom macie teraz sporo zajęć, ale zawsze warto nauczyć się też czegoś nowego – takiego spoza programu szkolnego. Na pewno znajdziecie coś, czego naukę odkładaliście na później, a co Was od zawsze interesowało? Właściwie wszystkiego możecie uczyć się w domu. W sieci są dostępne instrukcje, filmy, kursy online i warsztaty. Wystarczy poszukać!

1. Naucz się grać na instrumencie. Dość łatwo jest nauczyć się grać na ukulele, a sam instrument nie jest drogi. Zobacz przykładową lekcję:

 

2. Naucz się szybkiego pisania na klawiaturze wszystkimi palcami – to coś, co zawsze się przyda! Dostępne jest wiele kursów i aplikacji, które pomogą w tej nauce, kilka z nich znajdziecie TUTAJ.

3. Naucz się rysować – na youtubie dostępne są tutoriale, które uczą rysunku lub malarstwa od lekcji „zerowej”.

4. Naucz się dziergać na szydełku lub na drutach. A może nauka tkania? To zajęcia dla babć? Wcale nie, robótki ręczne znów są w modzie! Nie dość, że można samodzielnie stworzyć piękne rzeczy, to jeszcze znajdziesz świetny sposób na odstresowanie i relaks. Od czego zacząć? Oczywiście od niezawodnego youtube, gdzie filmów i kursów jest całe mnóstwo.

5. Zacznij kurs kaligrafii. To nie tylko nauka pięknego pisania, ale też całkiem przyjemny trening skupienia uwagi i cierpliwości. Czasem dobrze się tak wyciszyć. A kaligrafować zaczynamy od… szlaczków – zobacz na filmie:

6. Naucz się gwizdać na palcach – najlepiej na balkonie 🙂

7. Zacznij uczyć się języka obcego. Może z darmowym programem Duo Linguo

8. Naucz się żonglowania. Bo dlaczego nie? Wyobraź sobie miny rodziców, gdy za kilka dni dasz popis nowych umiejętności!

9. Naucz się programowania – to poważna inwestycja w przyszłość. Kodowanie nazywane jest obecnie „trzecim językiem”, a eksperci prognozują, że umiejętność programowania będzie za kilka lat kluczem do znalezienia dobrej pracy. Najpierw trzeba jednak pomyśleć o dobrym sprzęcie

10. Naucz się sztuczek magicznych. Pokaz „czarów” uprzyjemni dzień całej rodzinie. Przyda się odrobinę dobrej rozrywki w tym trudnym czasie. Przygotowanie zestawu sztuczek będzie Cię kosztowało trochę pracy, ale w przyszłości też na pewno te umiejętności jeszcze wykorzystasz. 

11. Naucz się profesjonalnego robienia makijażu. Możecie usiąść do nauki przed komputerem wspólnie z koleżankami  i razem próbować zgłębiać tajniki pięknego makijażu. Trzeba też będzie znaleźć ochotniczki do pierwszych prób – mama lub siostra na pewno się zgłoszą!

12. Ucz się fotografii. Żeby robić piękne zdjęcie wcale nie trzeba mieć profesjonalnego sprzętu i nie-wiadomo-jakiego talentu. Wystarczy dobre oko i kilka sprawdzonych trików. Może to jest dobry czas na to, by je poznać.

13. Naucz się tańczyć. Przyjemne z pożytecznym. Trochę ruchu zawsze się przyda, a z tańcem podobno jest tak, jak z jazdą na rowerze – człowiek uczy się na całe życie. 

14. Naucz się medytacji. O jej zaletach nie trzeba nikogo przekonywać, a że nigdy nie było na to czasu? Właśnie teraz nadszedł ten czas!

15. Naucz się grać w szachy albo pokera. Umiejętność utrzymania poker face zawsze się przyda w życiu, a poza tym w co drugim filmie (mowa o klasykach) aktorzy rozgrywają partyjkę – przynajmniej teraz będziesz wiedział, o co w tym chodzi. 

16. A może zainteresujesz się modelarstwem? To hobby nigdy nie wychodzi z mody i ma działanie terapeutyczne.

17. Poznaj metody szybkiej nauki. Są do tego specjalne metody albo szybkie triki, choćby takie:

18. Nie tylko ty możesz się czegoś uczyć – możesz także uczyć kogoś – np. możesz nauczyć swojego psa nowych sztuczek.

Zmień swoje otoczenie

Zmiany są doskonałym sposobem na chandrę. Odwracają uwagę od smutnej rzeczywistości, dodają energii i pobudzają kreatywność. Zmieniaj, upiększaj, udoskonalaj, eksperymentuj!

19. Przemebluj swój pokój. 

20. Może nawet pomalujesz swój pokój?

21. Uporządkuj ciuchy, zrób listę tych których już nie chcesz i wymień je on-line z przyjaciółmi lub sfotografuj i wystaw na platformach sprzedażowych.

22. Zbuduj fortecę lub zrób namiot – zawsze chciałeś mieszkać we własnym kącie oświetlonym tylko latarką lub lampkami choinkowymi, prawda?

23. Lubisz majsterkować? Możesz zbudować nową półkę do pokoju, karmnik dla ptaków, albo tor przeszkód dla kota. Możliwości jest wiele.

24. Stwórz ozdoby do pokoju na przykład bombki z nici (klik), które można nałożyć na lampki choinkowe i stworzyć świetlne sznury albo zrób kolorową zasłonę (klik).

25. Uporządkuj komputer. Foldery, pliki, zdjęcia, muzykę, dokumenty…

26. Zrób porządek ze zdjęciami. Może wydrukujesz niektóre? A może będziesz chciał jakieś zdjęcia oprawić? Pomysł na fajną ramkę znajdziesz TUTAJ.

27. Zacznij uprawiać ogródek na balkonie.

28. Możesz też stworzyć małą wersję ogrodu w swoim własnym pokoju. Mowa tutaj na przykład o bezobsługowym ogródku w butelce (terrarium) lub ogródku z sukulentami.

29. Zrób zabawny przybornik na długopisy.

30. Zrób piękny świecznik na przykład ze słoika i kolorowych szkiełek albo obklej słoik koronką. TUTAJ więcej inspiracji.

31. Zrób efektowne pudełko na drobiazgi ze zwykłego pudełka tekturowego – może wyjść takie cudo (klik) albo takie (klik). Możecie też stworzyć pudełko np. w kształcie serca. Wiele szablonów znajdziesz TUTAJ.

32. Zrób kolorową girlandę, która ozdobi Twój pokój – może być taka z klamerkami albo okrągła lub tradycyjna na szybko.

Łyk kultury

Muzea, teatry czy filmy dokumentalne nie muszą być nudne! Jeśli wszystko podane jest ze smakiem i umiejętnie przyprawione, to może okazać się, że to danie wcale nie jest tak ciężkostrawne, jak mogłoby się na początku wydawać. Nie jesteś przekonany? Spróbuj! Nic Cię to teraz nie kosztuje, nie musisz wychodzić z domu i wszystko masz na wyciągnięcie ręki. A może akurat coś Ci się spodoba?

33. Zwiedź polskie i europejskie muzeaTUTAJ zebraliśmy najciekawsze wirtualne spacery.

34. Zwiedzaj te miejsca na ziemi, które najbardziej Cię interesują za pomocą google Earth.

35. Zobacz najpiękniejsze parki narodowe na świecie. Tak i to jest możliwe. TUTAJ zebrano 33 najpiękniejsze parki, które można oglądać z domu. 

36. Zwiedzaj najpiękniejsze budynki i budowle świata. Zebraliśmy te najciekawsze w jednym miejscu (klik).

37. Napisz opowiadanie. Fantastyczne, romantyczne, albo z dreszczykiem. Możesz też spróbować napisać wiersz albo tekst piosenki. A może bajka dla dzieci albo haiku? Kto wie, może odkryjesz w sobie prawdziwy literacki talent!

38. Zacznij pisać pamiętnik. Uwaga – to uzależnia! Trudno zacząć, ale potem też niełatwo przestać. I dobrze, bo pisanie pamiętnika to nie tylko sposób na zachowanie wspomnień, ale też świetna terapia dla duszy, która pozwala szczerze określić i nazwać to co czujemy i myślimy. 

39. Zacznij oglądać filmy dokumentalne związane z tematyką, która Cię interesuje. Nie wiesz od czego zacząć? TUTAJ zebraliśmy kilka ciekawych filmów – także dokumentalnych

40. Zainteresuj się historią. Myślisz, że jest nudna? Zajrzyj na kanał Historia bez cenzury, a na pewno zmienisz zdanie! 

Coś dla domu 

Czasem małe gesty z Twojej strony wystarczą, żeby rodzice poczuli, że mają w Tobie pomoc i wsparcie. 

41. Pomagaj rodzicom w codziennych pracach domowych czyli rób to co jest do zrobienia. Pomagaj w sprzątaniu, wynoszeniu śmieci, wyprowadzaniu psa, zajmowaniu się młodszym rodzeństwem. Rodzicom przyda się chwila wytchnienia. 

42. Naucz się gotować lub/i piec – to najlepsza okazja! Przygotuj coś pysznego. W sieci znajdziesz dziesiątki tysięcy przepisów nawet dla osób BARDZO początkujących. My możemy zaproponować bardzo zdrowy jabłecznik bez pieczenia – bez mąki i cukru, bardzo łatwy do zrobienia lub przepyszne lecz strasznie słodkie czekoladowe brownie.

43. …a potem zaproś całą rodzinę na herbatkę i ciasto.

44. Co najlepiej poprawia nastrój? Wiadomo, że lody! Przepisy na domowe lody znajdziesz TUTAJ.

45. Co jeszcze smacznego możesz zrobić w kuchni? Przygotowaliśmy kilka łatwych przepisów:

domowa pizza

domowy budyń 

pyszne kokosanki

serowe oponki

trufle z surowego ciasta

warzywa i owoce z marcepanu

bułeczki z pieczarkami

domowy popcorn

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

marchewkowe muffinki

zdrowe ciastka jabłkowe

46. A może przy okazji uporządkujesz przyprawy kuchenne lub inne miejsca warte uporządkowania?

47. Przejrzyj z rodziną książki i płyty zalegające w domu. Może część z nich warto wystawić za symboliczną złotówkę na allegro czy olx, by zyskały nowe życie, zamiast kurzyć się na półkach. Większość bibliotek chętnie przyjmuje przeczytane książki.

48. Porób skany starych zdjęć z albumów rodzinnych i skataloguj je w komputerze. Zdjęcia się niszczą, dobrze więc mieć ich kopie.

Rodzinne relacje

Na co dzień rzadko masz okazję, by lepiej „poznać” swoją rodzinę. Niby rozmawiacie, niby mieszkacie razem, ale każdy żyje trochę swoim życiem i swoimi problemami. A może się okazać, że wspólne gry czy oglądanie filmów to frajda i dla rodziców, i dla dzieci.

49. Zagraj z rodziną w grę planszową. Może coś z listy naszych ulubionych? Sprawdźcie! A może sprawdzian refleksu i znajomości geografii – pobierz szablon gry Państwa-miasta do druku

50. Zadzwoń do dziadków lub do innych członków rodziny, których dawno nie widziałeś. Mały gest, a ich radość bezcenna. 

51. Możesz zadzwonić do bliskich na przykład przy okazji robienia drzewa genealogicznego waszej rodziny. To bardzo proste! Możesz robić je w sieci za pomocą serwisu MyHeritage (dla starszej młodzieży) albo wydrukować schemat i robić drzewo na papierze. TUTAJ szablony do pobrania

52. Przygotuj rodzinną grę w podchody czyli serię zagadek które trzeba rozwiązać by odnaleźć ukryty przez ciebie skarb.

53. Zaproś rodzinę do wspólnego układania puzzli. Ta rozrywka nigdy się nie nudzi!

54. Zorganizujcie rodzinny maraton filmowy – na przykład co wieczór inna osoba wybiera film dla wszystkich. Do tego „drinki” z palemką, coś do chrupania, kolorowe przekąski albo małe kanapeczki i kanapa na środku salonu. TUTAJ znajdziecie ranking filmów z lat 80-tych, na pewno pamiętają je też rodzice i chętnie obejrzą kolejny raz.

55. Zaproś rodzinę do fajnej zabawy, którą proponuje kalifornijskie Getty Muzeum (klik). Wybierz swój ulubiony obraz lub rzeźbę  i odtwórz je z dowolnych dostępnych materiałów, a potem sfotografuj i wyślij do Muzeum.

Zajmij się sztuką

A jeśli już o sztuce mowa… To nie musi być od razu sztuka przez duże „S”. Chodzi bardziej o robienie czegoś innego, kreatywnego, odkrywanie w sobie nowych pasji i talentów.

56. Zrób papierowe kwiaty. Zobaczcie jak zrobić takie kwiaty na rustandsunshine.com albo TUTAJ. Prawda, że piękne? Z bibuły stworzycie też takie świetne pompony, które ozdobią pokój:

57. Dzieła sztuki można robić ze wszystkiego. Choćby z rolek po papierze toaletowym. TUTAJ znajdziesz mnóstwo inspiracji. 

58. Zrób łapacz snów

59. Kolejnym materiałem do tworzenia małych i większych dzieł sztuki są druciki kreatywne. TUTAJ znajdziecie kilka przykładów co z nich zrobić.

60. Naucz się robić bransoletki z muliny lub z drutu. Zrób naszyjnik ze spinaczy albo makaronu.

61. A może zrobisz własne kartki z życzeniami/laurki i wyślesz je do rodziny?

62. Kolejna ciekawa forma sztuki to malowanie kamieni.

63. A może czas stworzyć własny projekt graficzny na koszulce? Tie Dye – naucz się i zmień stare koszulki w nowe, cudne rzeczy. Mnóstwo pomysłów i sposobów znajdziesz w Internecie. 

64. Origami to fantastyczna i wciągająca zabawa. Warto zacząć od czegoś prostego z gotowymi szablonami i instrukcją jak choćby królik, słoń, kotek czy kartka walentynkowa.

65. Zrób decupage na mydle albo własne ozdobne mydełka.

66. Maluj na szkle albo owijaj butelki sznurkiem – stworzysz niesamowity wazon!

67. Przerób swoje stare jeansy na spódniczkę, krótkie spodenki lub na torbę. Pomysły znajdziesz na przykład TUTAJ

68. Znasz już quilling? Zobacz jakie cuda można robić z pasków papieru, może spróbujesz?

69. Uszyj maskotkę albo potwora.

70. Uszyj książeczkę sensoryczną dla młodszego rodzeństwa. Jak to zrobić? Pomoże YouTube:

71. Zrób kolaże z ilustracji wyciętych z kolorowych magazynów. Efekt może zaskoczyć!

72. Stwórz swoje własne ubieranki – zainspiruj się ubierankami z całego świata

73. Zrób piękne zakładki do książek dla wszystkich domowników. Możesz użyć do tego różnych materiałów. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia! TUTAJ więcej inspiracji.

sciezka
źródło: olx.pl

74. Możesz też zrobić ścieżkę sensoryczną dla młodszego rodzeństwa, a właściwie dla całej rodziny. Tak to też sztuka! Łączenie różnych faktur, materiałów… Przydadzą się wełny, futerka, kawałki wycieraczek – miękkich i ostrych, drobne kamyczki, groch czy ryż… To wszystko przyklejamy np. do dużych puzzli piankowych albo tekturek i po takiej trasie chodzimy bosymi stopami. Świetna stymulacja wielu zmysłów!

75. Zrób stop motion video czyli filmiki poklatkowe, które powstają ze zdjęć robionych jedno po drugim – można z tego zrobić potem książeczkę – szablon do pobrania TUTAJ. Zobacz więcej inspiracji TUTAJ.

76. Zrób swoje własne wideo – przyda się tutaj aplikacja musical.

77. Zrób film oparty o efekt upływu czasu – np. rosnąca roślina na balkonie lub chociażby rosnący szczypiorek.

78. Spróbuj kreatywnej fotografii opartej o jakiś temat. Na przykład poszukaj liter lub kolorów. TUTAJ garść wskazówek jak to robić.  

79. Zrób komiks, możesz go tworzyć w zeszycie albo na komputerze, są do tego specjalne programy. 

80. Załóż bloga. Może to być blog z przepisami, z poradami, z Twoimi przemyśleniami, recenzjami płyt czy książek albo zdjęciami. Platformy do blogowania są bezpłatne. Może nie będziesz miał od razu tysiąca odsłon, ale przecież każdy blog zaczynał od jednego czytelnika!

Projekty z przyjaciółmi

Nie zawsze macie z rówieśnikami możliwość, by się spotkać, ale przecież mamy XXI wiek. Teraz prawie wszystko można robić online. Zobacz kilka przykładów na to jak bawić się z przyjaciółmi mimo braku ich obecności.

81. Nakręćcie film. Tak tak, mówimy całkiem poważnie! Zadecydujcie jaki to będzie film – na przykład kryminał i napiszcie wspólnie scenariusz. Musicie wykazać się prawdziwą fantazją – w końcu bohaterowie tego filmu się nie spotkają! Później zagrajcie swoje role – każdy u siebie. I zmontujcie film. W ten sam sposób możecie zrobić wspólne wideo muzyczne.

82. Napisz list do przyjaciela. W liście łatwiej wyrazić uczucia i emocje. Możesz napisać swoje propozycje wspólnego spędzania czasu, gdy już będziecie mogli się spotkać oraz opisać jak spędzasz teraz czas.

83. Zagracie w RPG online.

84. Zróbcie pokaz mody – każdy u siebie, nagrajcie go a potem zmontujcie z tego film.

85. Pobawcie się razem w karaoke. Programy do tej zabawy znajdziecie w sieci.

86. Wspólny taniec. Można po prostu włączyć naukę tańca w sieci i połączyć się na przykład przez messenger albo zainstalować program do spotkań online – Zoom. Na takiej samej zasadzie możecie wspólnie ćwiczyć – choćby aerobik czy zumbę.

87. Porysujcie razem. Umożliwi to także program Zoom. Jest opcja share, dzięki której można na jednym ekranie rysować, pisać czy chociażby pograć w kółko i krzyżyk. 

88. Jeśli łączy Cię z przyjaciółmi wspólna pasja, a nie możecie akurat się spotkać, umówcie się na oglądanie filmu, dokumentu czy koncertu. Będąc cały czas online możecie na bieżąco wymieniać się spostrzeżeniami i odczuciami związanymi z oglądanym materiałem.

89. Zróbcie kolaże wspólnych zdjęć i wymieńcie się nimi.

90. Tak naprawdę wspólnie możecie robić niemal wszystko to, o czym piszemy wyżej – uczyć się robienia makijażu, tworzyć komiks, robić ozdoby, do pokoju, uczyć się języka czy gotować. Możliwości połączenia się online jest mnóstwo.

Zadbaj o siebie

Ruszaj się, bo ruch to zdrowie. Relaksuj się, bo relaks jest bardzo potrzebny – szczególnie w obecnej sytuacji. Czytaj książki, które zawsze chciałeś przeczytać, a brakowało czasu. Słuchaj audiobooków – TUTAJ znajdziesz bezpłatne. Rób coś dla siebie – oto inne przykłady:

91. Zacznij uprawiać jogę. A może naucz się jogi a przy okazji poćwicz angielski? Zobacz szaloną Cosmic Yoga na YouTube

92. Zrób kule do kąpieli albo żelki do kąpieli, a potem długą, odprężającą kąpiel. 

93. Pomaluj paznokcie w fantazyjne wzory.

94. Urządź domowe SPA, możesz zaprosić mamę lub siostry – na pewno nie odmówią!

95. Naucz się robić wzory z henny.

96. Zaprojektuj tatuaże zmywalne (temporary tatoo papier)

97. Zrób kosmetyki na przykład domowy peeling – TUTAJ kilka przepisów. 

98. Kolorowanki. Myślisz, że kolorowanki są tylko dla dzieci? Nic bardziej mylnego. Kolorowanki dla dorosłych to hit ostatnich lat. Działają antystresowo, świetnie zabijają nudę. Kolorowanki pobierzesz TUTAJ.

99. Stwórz listę rzeczy, które chciałbyś zrobić w swoim życiu, może stanie się ona motywacją i siłą napędową do jakiś konkretnych działań i realizacji marzeń?

365 ocen
4.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent