Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Zwiedzaj najpiękniejsze budynki i budowle świata! Polecane darmowe wirtualne spacery

Zwiedzaj najpiękniejsze budynki i budowle świata! Polecane darmowe wirtualne spacery
📖 Czyta się średnio w 9 min. 🕑

Wycieczki w ciekawe miejsca – zarówno te krótkie wypady, jak i dalekie wyprawy – zawsze dostarczają nam rozrywki i sporej dawki wiedzy. Lecz, czy zastanowiliście się, czy taką przygodę można przeżyć bez wychodzenia z domu?

Wirtualne spacery pozwalają nam szybko przenieść się na drugi koniec miasta, Polski, a nawet świata. Dzięki temu zajmują nam one niewiele czasu, choć zapewne nie zobaczymy wszystkiego, nie zajrzymy wszędzie i nie zachowamy cudownych wspomnień. Jednak warto się skusić na taką wycieczkę, zwłaszcza wtedy, gdy pewne miejsca są dla nas nieosiągalne z różnych względów – tak, jak teraz, gdy pozostajemy w domach…

Tutaj oczywiście do dyspozycji mamy Internet, który zapewnia wszelaką rozrywkę, również wirtualną przechadzkę po tych bardzo znanych i mniej znanych, ale wciąż pięknych, niezwykłych  i interesujących atrakcjach turystycznych.

Zobaczcie listę wybranych dla Was i Waszych dzieci najciekawszych miejsc, po których przespacerujecie się w sieci!

Zaczniemy od budynków i budowli, które znają wszyscy, choćby ze słyszenia.

Akropol – spacer przy dźwiękach zorby

Górujące nad Atenami wapienne wzgórze czyli Akropol jest największą chlubą tego miasta. Kompleks najpiękniejszych świątyń Akropolu powstał w V w. p.n.e. z inicjatywy Peryklesa. Znajdziecie tu najwspanialsze pomniki architektury greckiej, a wśród nich: Partenon, który słynie jako najpiękniejsza świątynia wzniesiona w porządku doryckim, Świątynię Nike, Erechtejon czy Propyleje.

Akropol

Pompeje – spacer

Pompeje to miasto w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, utrwalił je i teraz można podziwiać pozostałości antycznych świątyń, domów mieszkalnych czy łaźni, w których freski i mozaiki zachwycają. Ruiny Pompejów położone są ok. 20 km na południowy wschód od Neapolu.

Koloseum – spacer

Koloseum (Amfiteatr Flawiuszów) to symbol Rzymu i największy amfiteatr na świecie. Choć od starożytności ostała się zaledwie jedna trzecia budowli, to i tak wciąż przyciąga tłumy turystów.

koloseum

Krzywa Wieża w Pizie – muzyczny spacer

Krzywa Wieża w Pizie to symbol Toskanii i jedna z najbardziej znanych budowli na świecie. Ma 55 m wysokości i jest aż o ponad 4 metry odchylona od pionu, a wciąż następuje stopniowe obsuwanie się gruntu, na którym postawiono wieżę.

Muzea i Ogrody Watykańskie – spacer

Znajdziemy tu  eksponaty gromadzone przez kolejnych papieży na przestrzeni wieków. Nigdzie indziej na jednej przestrzeni nie ma tylu arcydzieł: warto tu wspomnieć choćby Kaplicę Sykstyńską,  dzieło życia Michała Anioła, Stanze Rafaela – cztery reprezentacyjne komnaty pałacu papieskiego ozdobione przez Rafaela oraz cudowne Ogrody Watykańskie.

Łuk Triumfalny – spacer

Paryski Łuk Triumfalny upamiętnia wielkie zwycięstwa armii napoleońskiej. Budowla liczy 49 metrów wysokości, a na jej wewnętrznych ścianach wykuto nazwy 128 miejscowości, w których toczono bitwy Rewolucji Francuskiej i Wielkiego Cesarstwa oraz nazwiska najbardziej zasłużonych marszałków oraz generałów – odnajdziecie tam np. Gdańsk (Danzig), Pułtusk, Ostrołękę oraz nazwisko generała Dąbrowskiego.

Sagrada Familia – spacer

Bazylika znajduje się w centrum Barcelony, a jej twórcą  jest Antonio Gaudí. To od wielu lat jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków hiszpańskich, jednak wciąż nie został on ukończony, choć budowa rozpoczęła się w 1882 roku. Ponoć planowana data ukończenia to rok 2026.

sagrada-familia

Schonbrunn – spacer

To jedna z największych i najbardziej znanych rezydencji koronowanych głów Europy. Pałac i ogrody osiągnęły swój obecny kształt  za czasów panowania cesarzowej Marii Teresy. Ta letnia rezydencja Habsburgów to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: są tam park, ogrody, imponujący pałac, cesarskie apartamenty, labirynt, muzeum dla najmłodszych i ogród zoologiczny.

Zamek w Windsorze – spacer

Zamek w Windsorze to rezydencja królów angielskich już od 1110 roku usytuowana w hrabstwie Berkshire w Anglii. W zamku znajduje się tysiąc pokoi, zaś największym jest Sala Św. Jerzego, która ma 55,5 metra długości i 9 metrów szerokości.

Stonehenge – spacer

Kamienna budowla ze Stonehenge to jeden z najbardziej rozpoznawanych symboli Anglii. Te megalityczne kamienne kręgi, uznawane były za świątynie druidów i obserwatorium astronomiczne, lecz najprawdopodobniej były cmentarzem. Do dziś zachowały się 83 kamienie.

Błękitny Meczet – spacer

Błękitny Meczet to XVII-wieczna świątynia muzułmańska w Stambule w Turcji, niewątpliwie jedna z największych i najpiękniejszych atrakcji miasta. Budowla została wzniesiona za panowania sułtana Ahmeda I. Imponujące wnętrze tej świątyni stanowi ogromna sala modlitw, której podłogę pokrywają czerwone dywany, a ściany zdobią dziesiątki tysięcy fajansowych kafli w błękitnej tonacji.

Błekitny meczet

Machu Picchu – spacer

XV-wieczne Machu Picchu jest symbolem Peru. Te starożytne ruiny zaginionego miasta Inków robią ogromne wrażenie –  liczne ogrody, tarasy, fontanny i pałace razem tworzą niesamowity pejzaż.

Tadż Mahal – spacer

Tadż Mahal, znajdujący się w indyjskim mieście Agra, to jeden z siedmiu nowych cudów świata. Przepiękny budynek, który powstał w latach 1632-1653 jako mauzoleum wzniesione przez indyjskiego władcę ku czci Mumtaz Mahal – przedwcześnie zmarłej żonie, nazywany jest świątynią miłości i co roku przyciąga miliony turystów.

tadż mahal

Chichen Itza – spacer

Kolejny punkt nowej listy siedmiu cudów świata. Chichen Itza to prekolumbijskie miasto Majów z mezoamerykańską piramidą schodkową położone na meksykańskim półwyspie Jukatan, niedaleko Cancun. Swe najlepsze czasy przeżywało między X i XI wiekiem naszej ery.

Tikal –  spacer

Tikal to miasto Majów zaginione w dżungli -jedna z największych atrakcji Gwatemali. Znajdziecie tam wspaniałe świątynie, pałace, publiczne place, zaś pozostałości mieszkań i innych budynków rozproszone są po całej okolicy.

Świątynia Lotosu – muzyczny spacer

Ten dom modlitwy został wzniesiony na obrzeżach indyjskiego New Delhi jako betonowa kopuła obłożona marmurowymi płytami i przypomina kwiat lotosu z 3 rzędami płatków. Świątynia otoczona jest dziewięcioma ogrodami i basenami, co sprawia, że wygląda jak pływający kwiat lotosu – symbol czystości, piękna i boskości.

Zabieram dzieci z sieci

Kurs dla rodziców cyfrowych dzieci

Nauka zdalna spowodowała, że twoje dziecko nie odchodzi od komputera nawet w wolnym czasie? Czujesz się bezsilny jako rodzic? Nie wiesz, gdzie wytyczyć granice i jak je egzekwować? Chciałbyś nawiązać z dzieckiem konstruktywny dialog na temat używania mediów elektronicznych?

Ten kurs jest właśnie dla ciebie!

Świątynia lotosu

Wielki Mur Chiński – spacer

Wielki Mur Chiński, mający ponad 2000 lat historii, jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Służył jako wał obronny przed plemionami koczowników, które chciały wtargnąć do Chin. W okresie swej świetności budowla liczyła ponad 7600 km długości, do czasów obecnych zachowało się ok. 2400 km. – czyli odległość równa odległości między Londynem i Moskwą.

Zakazane Miasto – spacer

Zakazane Miasto – największa atrakcja Pekinu – to jeden z największych kompleksów pałacowych świata. Legenda głosi, że znajduje się tu 9999 pokoi! Miejsce to zwane jest Zakazanym Miastem, gdyż niegdyś była to  prywatna posiadłość chińskiego cesarza, nikt ze zwykłych mieszkańców kraju nie miał wstępu za jego mury, a jeśli ktoś wtargnął na teren – przypłacał to głową.

Statua Chrystusa Zbawiciela – spacer

38-metrowa statua Chrystusa Zbawiciela spoglądając ze szczytu granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro to miejsce, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać. To najwyższy pomnik Chrystusa na świecie, sama 3,5 metrowa głowa waży ponad 35 ton, każda dłoń waży 9 ton, a odległość od końca palców jednej ręki do drugiej wynosi 28 m. Na szczyt góry na której znajduje się pomnik można się dostać za pomocą kolejki liniowej, wspinając się po dokładnie 222 schodach lub jadąc ruchomymi schodami.

Góra Rushmore – spacer

To góra, leżąca w łańcuchu górskim Black Hills w hrabstwie Pennington na zachodzie stanu Dakota Południowa. W latach 1927–1941 wykuto w niej pomnik składający się z niezwykłych rzeźb czterech głów prezydentów USA, szczególnie znaczących dla historii tego kraju: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna.

Góra Rushmore

Zapora Hoovera – spacer

Zapora Hoovera to betonowa zapora wodna wysoka na 221 m i długa na 379 m zbudowana na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych, na granicy stanów Arizona i Nevada. Przez środek budowli biegnie też linia zmiany czasu. Zapora powstała w latach 1931 – 1936 i została nazwana, by upamiętnić Herberta Hoovera, 31. prezydenta Stanów Zjednoczonych

Kapitol Stanów Zjednoczonych – spacer

Kapitol jest położony na Wzgórzu Kapitolińskim w Waszyngtonie i pełni funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych. Budynek ma 540 pokoi, 850 drzwi oraz 658 okien, w tym 108 w samej kopule.

Statua Wolności – spacer

Statua Wolności w Nowym Jorku początkowo nosiła nazwę „Wolność Oświeca Świat”. Ten jeden z największych posągów na świecie został podarowany Stanom Zjednoczonym  przez Francję z okazji setnej rocznicy deklaracji niepodległości, a projekt stalowej konstrukcji wykonał Gustaw Eiffel. Statuę zbudowano w Paryżu, zaś w Nowym Jorku zmontowano ją na portowej wyspie.

Piramidy w Gizie – muzyczny spacer

Ostatnie ocalałe z listy siedmiu cudów starożytnego świata trzy główne piramidy w Gizie zostały zbudowane w czasie panowania trzech pokoleń egipskich władców: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa.

Piramidy w gizie

Warto również zajrzeć do tych atrakcji:

Wieża Eiffla – spacer

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli świata – Wieża Eiffla, symbol Paryża, ba – całej Francji to 300-metrowa budowla, która początkowo miała być tymczasową konstrukcją. Po 20 latach budowla miała być rozebrana, ale Eiffel nie chciał do tego dopuścić i założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne.

Zamek Ashford – spacer

Perełka architektoniczna Irlandii, zabytkowa budowla umiejscowiona na brzegu jeziora Lough Corrib. Wiele wieków temu była niedostępną twierdzą, teraz zaś jest jednym z najsłynniejszych hoteli Irlandii, który gościł członków rodzin królewskich, sławnych aktorów i muzyków.

Pałac Pena w Sintrze – spacer

Bajkowy Pałac Pena koło Lizbony to pałac wyjątkowy – świadczą o tym niesamowite kolory, a także jego położenie. Budynek góruje nad okolicą i otoczony jest olbrzymim, niemal 200 hektarowym, parkiem.

Pałac pena w sitrze

Grand Central Terminal – spacer

Grand Central Terminal to dworzec kolei podmiejskich, położony przy 42nd Street i Park Avenue w Nowym Jorku. Stanowi atrakcję, bowiem budynek był miejscem akcji wielu produkcji filmowych.

Most Golden Gate – spacer

Złote Wrota  – Golden Gate Bridge to jedna z najważniejszych atrakcji San Francisco i symbol miasta. Ten wiszący most jest ogromny, zatem widać go z wielu miejsc. Swoją nazwę zawdzięcza on cieśninie, której brzegi łączy.

most golden gate

Most Brookliński – spacer

Most Brookliński – zaliczany do najsłynniejszych obiektów Nowego Jorku – jest znany choćby z wielu filmów Hollywood.  Ten jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie o długości 1834 m łączy dzielnice Brooklyn i Manhattan.

Na koniec gratka dla dzieciaków!

Ferrari World – spacer

Ferrari World Abu Dhabi jako park rozrywki powstał na sztucznej wyspie Yas w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ferrari World zajmuje ogromną powierzchnię i może pochwalić się wieloma fantastycznymi atrakcjami. Jedna z największych to najszybszy rollercoaster na świecie (Formula Rossa),  ale można tam pojeździć w symulatorach czy zasiąść na interaktywnych fotelach, by przejechać przez silnik Ferrari 599 GTB Fiorano, pokonując drogę… paliwa i oglądając od środka całą maszynerię. W parku obejrzeć można również galerię poświęconą samochodom marki Ferrari.

750 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent