Zwiedzaj muzea nie wychodząc z domu! Polecane darmowe wirtualne spacery. Aktualizacja

Zwiedzaj muzea nie wychodząc z domu! Polecane darmowe wirtualne spacery. Aktualizacja

Zwiedzaj muzea nie wychodząc z domu! Polecane wirtualne spacery
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Każdemu z nas trafiają się dni, kiedy nie chce nam się nic, a zwłaszcza zupełnie nie chce nam się wychodzić z domu w poszukiwaniu atrakcji. Niekiedy nie mamy okazji odwiedzenia ciekawych miejsc, bo po prostu są za daleko.  Jeszcze dotkliwiej odczuwamy to teraz, gdy pozostajemy w domach z naszymi pociechami, niemal wszystko jest czasowo zamknięte i nikt nie wie, jak długo to potrwa.

W takiej sytuacji warto pamiętać o cudownej sile Internetu (choć tego zapewne nie trzeba Wam przypominać …) Zapewnia on wszelaką rozrywkę, a świetnym rozwiązaniem dla wszystkich łaknących odrobiny wiedzy mogą być spacery po muzeach i galeriach. Kulturalne instytucje z całego świata udostępniają swoje kolekcje w sieci, zatem w zaciszu domowym wygodnie odbędziecie wirtualną przechadzkę.

Sprawdźcie naszą subiektywną listę muzeów, po których przespacerujecie się w sieci wraz z dziećmi!

Zaczniemy od przeglądu polskich muzeów.

Muzeum Powstania Warszawskiego – spacer

To muzeum znane jest chyba wszystkim, choćby ze słyszenia. Powstanie Warszawskie było jednym z najbardziej bohaterskich czynów patriotycznych w historii naszego kraju, a to muzeum pozwala lepiej zrozumieć codzienność mieszkańców Warszawy w tym czasie.
Teraz Muzeum Powstania Warszawskiego  poprzez profil FB łączy się również on-line i codziennie są wejścia na żywo z ekspertami, dzielącymi się swoją wiedzą i pasją. W programie: wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, lekcje historii on-line na różnych poziomach edukacji i wykłady historyczne.
the-museum-2842698_1280

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – spacer

Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów.

Zamek Królewski w Warszawie – spacer

Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej. W 1980 Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1994 wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.

Kopalnia Soli w Wieliczce – spacer

Kopalnia Soli w Wieliczce udostępniła Trasę Muzealną Muzeum Żup Krakowskich z podziemnymi komorami, w których znajdują się obiekty muzealne, a to wszystko w niezwykłym otoczeniu solnych rzeźb.
kopalnia-soli-wieliczka

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – spacer

Okazja do zobaczenia ponad 200 eksponatów z historia lotnictwa. Modele eksponowane są w krajobrazie lotniska z początku minionego stulecia, we wnętrzach dawnych i stylizowanych przestrzeniach hangarowych.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie – spacer

Muzeum mieści się w dawnej rezydencji magnackiej, w której zachowało się oryginalne wyposażenie i meble. Zamek jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – spacer

We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Panorama daje możliwość spaceru po dziedzińcu, kaplicy oraz pałacu, gdzie w każdym pomieszczeniu możemy z bliska obejrzeć obiekty muzealne.

Zamek krzyżacki w Malborku – spacer

Zamek w Malborku, niegdyś siedziba mistrzów wielkiego zakonu krzyżackiego, dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji województwa pomorskiego. Jego historia jest naprawdę bogata i sięga aż XIII wieku!
Zamek krzyżacki w Malborku

Muzeum Auschwitz-Birkenau – spacer

Zobaczycie nie tylko panoramę z lotu ptaka, lecz obejrzycie również  rampę kolejową oraz budynki obozu Oświęcim i Brzezinka.

Ale to nie wszytko, bowiem teraz coraz więcej muzeów i innych instytucji uruchamia dodatkowe kanały, prowadzi wirtualne zajęcia i udostępnia swoje materiały. Zobaczcie tylko, co mamy na liście (oczywiście na bieżąco ją aktualizujemy):

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – edukacja zdalna

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki: Warsztaty dla dzieci on-line

Zostań w domu z kulturą – zobacz Muzeum Warszawy

DomoweZoo czyli edukacyjny cykl online wrocławskiego ZOO

#WirtualneMuzeum Archeologiczne w Biskupinie!

Internetowe oprowadzanie po pszczyńskim Skansenie

ZOOstańwdomu ZOObaczonline Warszawskie ZOO

 

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Warto również zajrzeć do muzeów i galerii na całym świecie:

Van Gogh Museum, Amsterdam – spacer

Tego malarza chyba nikomu nie trzeba przedstawiać i właśnie dlatego w Amsterdamie znajdziecie muzeum stworzone na jego cześć i gromadzące jego dzieła.

British Museum, Londyn – spacer

Londyńskie British Museum ma imponujące zbiory, które zobaczyć możecie w trakcie odbywania wirtualnego spaceru. Do najważniejszych eksponatów Brytyjskiego Muzeum należą m.in. mumie egipskie, statuy faraona Sesotrisa III, marmury z ateńskiego Partenonu oraz szkice Michała Anioła, Rafaela i Leonarda da Vinci.

Luwr, Paryż – spacer

Luwr to jedno z największych muzeów i najczęściej odwiedzany tego typu obiekt na świecie.  Są tu m.in. Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lisa Leonarda da Vinci.
Luwr

Musée d’Orsay, Paryż – spacer

Podczas wirtualnego spaceru po tym muzeum zobaczycie dziesiątki słynnych dzieł francuskich artystów, między innymi Moneta, Cézanne’a i Gauguina.

Pergamon Museum, Berlin – spacer

To jedno z największych muzeów w Niemczech mające wiele do zaoferowania. Znajduje się w nim wiele starożytnych artefaktów, w tym Brama Isztar i  Ołtarz Pergamon (Wielki Ołtarz Zeusa).

National Gallery of Art, Waszyngton – spacer

Amerykańskie muzeum oferuje online dwie expozycje: wystawę amerykańskiej mody z lat 1740–1895, w tym wiele renderingów ubrań z epoki kolonialnej i rewolucyjnej i zbiór prac holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.

Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent