Kultura w domu w czasach kwarantanny – zaproś teatr do siebie! Bezpłatne spektakle! Aktualizacja

Kultura w domu w czasach kwarantanny - zaproś teatr do siebie!
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Kwarantanna spowodowała, że czas spędzamy rodzinie w domu. Kina, teatry, opery, filharmonie tymczasowo – miejmy nadzieję –  zamknęły swoje podwoje. Podobnie jest  z galeriami handlowymi, restauracjami czy kawiarniami. Niezalecane są również spotkania towarzyskie, wyprawy na place zabaw czy do parków, siłownie na powietrzu…

Ktoś, kto zawsze żył aktywnie, nie wyobraża sobie weekendu bez wizyty w teatrze, muzeum czy filharmonii i teraz zapyta: jak żyć? I tu okazuje się, że jednak da się! Jak? W wirtualnej rzeczywistości! W obecnych czasach niemal każdy ma dostęp do Internetu, a w sieci można zdziałać cuda – więcej, niż dotąd sobie wyobrażaliśmy, I teraz to wykorzystujemy – i na zabawę, i na naukę. Nie wychodząc z domu możemy na przykład obejrzeć… spektakl teatralny i wysłuchać koncertu!

Zatem zaprośmy teraz kulturę do naszych domów!

Pod hasłem Kultura w domu Teatr im. Ludwika Sokolskiego w Tarnowie rozpoczął akcję udostępniania archiwalnych spektakli w wersji cyfrowej. Na początek obejrzyjcie wspólnie z dziećmi spektakl Lokomotywa II  w reżyserii Mariusza Szaforza. Pojawiła się NOWA propozycja Teatru: przedstawienie Gdzie jest babcia? autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej – spektakl dla całych rodzin, bowiem w niebanalny i zabawny sposób porusza trudne tematy dorastania, odchodzenia oraz skrajnych postaw życiowych.

Krakowski Teatr Groteska wystartował z oryginalną propozycją Złap Groteskę w sieci. Internetowe  spotkania z Teatrem Groteska odbywają się każdego dnia w samo południe – na stronie internetowej Teatru  umieszczane będą najpopularniejsze piosenki ze spektakli granych w Grotesce, natomiast w weekend zobaczyć będzie można „Brzydkie Kaczątko”, zarejestrowane specjalnie na tę okoliczność.

Również Teatr Lalka zachęca do pozostania w domach i obejrzenia spektaklu online Krawiec niteczka na platformie TVP VOD.

Teatr Lalek Guliwer ruszył z cyklem Wirtualnych Podróży Guliwera – codziennie inne niespodzianki.

#ArlekinwDomu!to akcja, jaką łódzki Teatr Lalek Arlekin prowadzi dla swoich widzów online od początku ogłoszenia stanu epidemicznego.

Narodowe Forum Muzyki zamknęło sale koncertowe, we jego foyer zapadła cisza, jednak również nie zapomniało o melomanach w tych trudnych dniach. Narodowe Forum Muzyki wychodzi do Was i Waszych domów z muzyką! W trybie online prezentować będzie swoje wydawnictwa płytowe, rejestracje koncertów, instrumentaliści zespołów zagrają dla Was. Wystarczy śledzić fanpage Narodowego Forum Muzyki! Zachęcamy!

Specjalnie dla naszych małych i nieco starszych czytelników mamy propozycje Krakowskiej Akademii Musicalu, które możecie obejrzeć on-line:

Lew – Król Sawanny. Spektakl Krakowskiej Akademii Musicalu, realizatorzy: Paweł Kumięga – reżyseria, Natalia Soboń – choreografia, Artur Wołoch – przygotowanie aktorskie, Tadeusz Płatek – kierownictwo muzyczne, aranżacje wokalne, Marta Tomala – asystent choreografa. W spektaklu udział wzięli studenci Krakowskiej Akademii Musicalu.

musical Hanka, napisany przez Andrzeja Zaryckiego (muzyka) i Tadeusza Płatka (libretto) to współczesna próba opowiedzenia historii Moniuszkowskiej Halki nowoczesnym językiem literackim i muzycznym. W spektaklu udział wzięli studenci Krakowskiej Akademii Musicalu, a towarzyszyła im Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Tadeusza Płatka.

Kutnowski Dom Kultury zaprasza na spektakl Pchła Szachrajka! Pchła Szachrajka na podstawie tekstu Jana Brzechwy została przygotowana przez aktorów amatorów ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie. Dajcie się bawić, rozbawić i zabawić!

Teatr Władca Lalek proponuje obejrzenie spektaklu Czerwony Kapturek. To żartobliwe przedstawienie, pełne piosenek i zwrotów akcji.

Teatr Miniatura w Gdańsku zaprasza na przedstawienia Zostań przyjacielemBajki robotów oraz Krzyżacy w formie teatru lalkowego.

A może skusicie się  na Stukoszelest – multimedialny spektakl  z dreszczykiem, przeznaczony dla młodych widzów?

Zapraszamy również do obejrzenia Dziadka do orzechów w wersji Kieleckiego Teatru Tańca oraz Pippi Långstrump w Operze Helsińskiej.

Z kolei Teatr Barnaba wychodzi do nas z propozycją familijnej baśni rycerskiej – a jest to Baśń o rycerzu bez konia. Bezpłatna premiera online familijnej baśni rycerskiej dla dzieci już 6 maja o godzinie 18:00.

 2 maja posłuchamy bajki: Jaś i Małgosia i zobaczymy Spektakl Karmelek. Od piątku 1 maja do czwartku 7 maja można będzie oglądać Calineczkę Marty Guśniowskiej , zaś 

Dzielny Kapitan Ahab inspirowany powieścią Hermana Melville’a to propozycja Teatru Gdynia Główna.

Do nieco starszych – młodzieży kierowany jest  spektakl Jesteśmy dorośli, prawie… Teatru Supeł.

Z kolei Siemianowickie Centrum Kultury zaprasza na Domowy teatr. Rzecz jasna, bez wychodzenia z domu!

Zaglądnijcie również do teatru lalkowego w sieci – EDUSIE to cotygodniowe spotkania rodzinnego objazdowego teatru lalek Pracownia Za Piecem na kanale YouTube. Projekt jest głównie przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej:
Odcinek 1 – https://youtu.be/Xdblj09W8BM
Odcinek 2 – https://www.youtube.com/watch?v=S-aIWTPw3ZM
Odcinek 3 – https://youtu.be/Y8tOnhXAdvM 
Odcinek 4 – https://youtu.be/WJYs9OAlPUA
Odcinek 5 – https://youtu.be/FDGVJaztAns

Oprócz tego, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć swój domowy teatrzyk – wystarczy pomysł na scenariusz, podział ról, rekwizyty i wspaniała wspólna zabawa gwarantowana!

Pamiętamy również o rodzicach i dla nich też mamy kulturalną propozycję – w sieci można obejrzeć online bardzo dobre polskie spektakle. Wieczorkiem, po położeniu dzieci spać, warto sobie je przypomnieć lub nadrobić zaległości, jeśli dotąd nie mieliście okazji ich zobaczyć! Oto lista wybranych przedstawień:

Śluby panieńskie, reż. Jan Englert
Wszystko o mojej matce, reż. Michał Borczuch
(A)pollonia, reż. Krzysztof Warlikowski
Udręka życia, reż. Jan Englert
Rewizor, reż. Jerzy Stuhr
H., reż. Jan Klata
Ślub, reż. Anna Augustynowicz
Wymazywanie, reż. Krystian Lupa
Do dna, reż. Ewa Kaim
Między nami dobrze jest, reż. Grzegorz Jarzyna
Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam, wg koncepcji Zbigniewa Brzozy
2007: Macbeth, reż. Grzegorz Jarzyna
Mistrz i Małgorzata, reż. Artur Tyszkiewicz
Damy i huzary, reż. Krystyna Janda
Miłość na Krymie, reż. Jerzy Jarocki
Afryka, reż. Bartosz Frąckowiak
Kosmos, reż. Jerzy Jarocki
Wesele – Wyspiański-Malczewski-Konieczny, reż. Włodzimierz Staniewski
Emigranci, reż. Wiktor Rubin
Orfeusz i Eurydyka (opera), reż. Mariusz Treliński

Kochani! Na bieżąco będziemy uaktualniać tę ofertę, dostajemy informacje bezpośrednio z Teatrów i przeglądamy zasoby sieci. A jeśli Wy traficie na informację, którą warto pokazać innym, śmiało piszcie do nas na adres redakcja@miastodzieci.pl. Nasi czytelnicy zawsze byli niezawodni, dlatego z góry dziękujemy!

Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie