Kim jest Bob Dylan? Recenzja

Bob Dylan
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Seria „Wielcy i sławni” przedstawia historie artystów i uczonych, a także wynalazców i odkrywców – słowem ludzi zmieniających świat, w ten czy inny sposób. Do ich grona niewątpliwie należy Bob Dylan.

Biografia zaczyna się od dzieciństwa Dylana, potem obserwujemy jego zmagania z kolejnymi szkołami i próbę odnalezienia własnego stylu muzycznego. Kolejne wcielenia barda opisywane są wraz z wzorcami, z których piosenkarz tak licznie czerpał inspirację.

Poznajemy go jako kochającego ojca, ale także niepokornego artystę, który nie daje się zaszufladkować – nawet kosztem sympatii swoich fanów, a także człowieka zawodzącego przyjaciół i najbliższych.

Życie tekściarza i muzyka opisywane jest na tle zmian społecznych zachodzących na przestrzeni kolejnych lat w Ameryce i na świecie, co jest w książce bardzo dobrze pokazane: autorowi udało się pokazać wzajemne korelacje między muzyką Dylana i tym, co się działo na świecie, kiedy zaczynał przygodę z muzyką, kiedy stawał się sławny oraz wtedy, gdy zrezygnował ze świateł sceny.

Prosty i niezbyt skomplikowany język przemówi chyba jedynie do najmłodszych czytelników, których ucieszą także liczne ilustracje wzbogacające tekst.

Dzięki lekturze poszerzyć można nie tylko wiedzę o Dylanie, ale także o muzyce folkowej, najsłynniejszych twórcach muzyki z lat 50-tych i późniejszych, a także poznać różnice w budowie gitar, na których grał bohater książki.

Rzetelność i skrupulatność w tropieniu elementów biografii Dylana jest niewątpliwą zaletą opisywanej książki, niestety na niezbyt wysoką ocenę rzutuje styl.

Historię noblisty opowiada Jim O’Connor i niestety robi to niezbyt zajmująco. Opowieść o legendarnym piosenkarzu, poecie i twórcy dzieł zapadających w pamięć kilku pokoleniom snuta jest językiem rodem z Wikipedii, nieco zbyt suchym i mało przemawiającym do wyobraźni.

Przeczytana książka „Kim jest…” niewątpliwie poszerzy horyzonty i zbuduje solidne podwaliny do rozmowy o muzyce czy też  prawach ludzi, ale nie wiem, czy zachwyci na tyle, by zachęcić do sięgnięcia po kolejne tytuły z serii…

Małgorzata Tomaszek, autorka bloga http://ksigarz-sprzedawca.blogspot.com/

Jim O’Connor
Format: 135 mm x 196 mm
Liczba stron: 112
Oprawa twarda
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent