Weleda
Weleda Baby

Asiunia. Recenzja książki dla dzieci

Asiunia
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Wydawnictwo Literatura nie boi się podejmować w swoich publikacjach trudnych tematów. Moją uwagę zwrócił szczególnie cykl książek zatytułowany Wojny dorosłych – historie dzieci. Seria ta opowiada o losach zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w czasie wojny.

Temat ten został jednak ujęty w ramy bezpieczne dla młodego odbiorcy. Lektura nie spowoduje u dziecka traumy. Wśród książek z tego cyklu znajdziemy między innymi „Zbuntowane słowa”, „Gołąbek niepokoju” oraz Asiunię. O tym ostatnim tytule chciałabym wam trochę opowiedzieć.

Główną bohaterką Asiuni jest pięcioletnia dziewczynka, która zostaje zabrana od rodziców i trafia pod opiekę obcych ludzi. Nie wie co się stało z jej bliskimi, czuje się zagubiona i osamotniona.

Dziewczynka zostaje ponownie przeniesiona do innego domu, musi na nowo uczyć się żyć. W końcu trafia pod opiekę swojej babci i zamieszkuje wspólnie z rodzeństwem. Wojna sprawia jednak, że dziewczynka doświadcza biedy i głodu.

Autorką książki jest Joanna Papuzińska, która pod płaszczem tytułowej bohaterki opowiada o własnych przeżyciach z czasów wojny. Jej historia jest niezwykle poruszająca. Język, którego używa autorka, jest prosty, jednocześnie niezwykle dosadny.

Ilustracje do Asiuni stworzył Maciej Szymanowicz. Jego rysunki są bajkowe, dzięki czemu treść książki zyskuje większą lekkość.

Asiunia
Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Zachęcam, aby tę serię czytać wspólnie z dzieckiem. Można wtedy odpowiedzieć na dodatkowe pytania młodego odbiorcy bądź wyjaśnić niezrozumiałe kwestie.

Mam świadomość, że nie jest to łatwa lektura i nie sprawdzi się jako propozycja dla wszystkich dzieci. Warto się jednak nad nią pochylić, gdyż jest wartościowa i pouczająca.

Monika Górka

275 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent