Walentynki – Święto Zakochanych 14 lutego, ciekawostki i zabawy

Walentynki – Święto Zakochanych 14 lutego
📖 Czyta się średnio w 8 min. 🕑

Walentynki to święto zakochanych – tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych i przyjaciół kartki z życzeniami lub miłosnym wyznaniem i wręczają prezenty. Kiedy są Walentynki? A wiecie, skąd wziął się zwyczaj Walentynek i jak obchodzi się je na świecie?

Kiedy są Walentynki?

Historia dzisiejszych walentynek  rozpoczęła się w pogańskim Rzymie, a o ich dacie zdecydowała przyroda. Ptaki gnieżdżące się w Rzymie właśnie w połowie lutego zaczynały miłosne zaloty i łączyły się w pary. Uważano to za symboliczne przebudzenie się natury, zwiastujące nadejście wiosny. Z tej racji Rzymianie na 15 lutego wyznaczyli datę luperkaliów – festynu ku czci boga płodności Faunusa Lupercusa. Zaś w przeddzień tych obchodów odbywała się miłosna loteria: imiona dziewcząt zapisywano, po czym chłopcy je losowali. Wylosowane dziewczyny stawały się ich partnerkami podczas luperkaliów. A bywało, że zostawali parą na całe życie. Tak czy siak – jest wiele legend na temat Walentynek i ich pochodzenia. Najciekawsza jest ta:

Za panowania cesarza Klaudiusza Gockiego Rzym był uwikłany w krwawe i niepopularne wojny do tego stopnia, że mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska. Cesarz uznał, że powodem takiego postępowania była ich niechęć do opuszczania swoich narzeczonych i żon, dlatego odwołał wszystkie planowane zaręczyny i śluby. Kapłan Walenty pomagał parom, które pobierały się potajemnie. Został na tym przyłapany i skazany na śmierć. Bito go, aż umarł, po czym odcięto mu głowę. Było to 14 lutego 269 lub 270 r. Zanim to nastąpiło, Walenty w więzieniu zaprzyjaźnił się z córką strażnika, która go odwiedzała i podnosiła na duchu. Aby się odwdzięczyć, zostawił jej na pożegnanie liść w formie serca, na którym napisał: „Od twojego Walentego”. Kiedy więc są Walentynki? Właśnie w rocznicę tej smutnej historii – 14 lutego!

Św. Walenty został ogłoszony patronem zakochanych w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.

Walentynki - Święto Zakochanych 14 lutego pixabay

Zgadnij, kto?

Dzień św. Walentego stał się prawdziwym świętem zakochanych dopiero w średniowieczu, kiedy to pasjonowano się żywotami świętych i przypomniano sobie także dzieje św. Walentego. Święto najbardziej rozpowszechniło się w Anglii i Francji.

Od XVI w. w tym dniu ofiarowywano kobietom kwiaty. Wszystko zaczęło się od święta zorganizowanego przez jedną z córek króla Francji Henryka IV, a  każda z obecnych dziewczyn otrzymała wówczas bukiet kwiatów od swego kawalera. Jednak zwyczajem obowiązkowym stało się wysyłanie ukochanej osobie czułego liściku – walentynki. W XIX w. uważano je za najbardziej romantyczny sposób wyznania miłości. Treścią listów nieraz były słowa: „Będziesz moją walentynką”, zaś w Stanach Zjednoczonych walentynkowe kończyły się pytaniem: „Zgadnij, kto?”. W Europie anonimowy nadawca podpisywał się po prostu: „Twój Walenty”.Walentynki - Święto Zakochanych 14 lutego pixabay

Walentynki w Polsce

Do Polski Walentynki trafiły dość późno – w latach 90-tych XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich. Powodem tego mógł być fakt, że mieliśmy własne święto zakochanych czyli Noc Kupały, która przypadała z 21 na 22 czerwca. Z kolei na kresach wschodnich 4 marca  obchodzono  drugie święto zakochanych tzw. Kaziuki, czyli dzień świętego Kazimierza, w którym dziewczyny piekły specjalne pierniki i ofiarowywały je swoim ukochanym. Jednak Walentynki przyjęły się u nas dość łatwo i  szybko zyskały popularność. Można je lubić, albo też nie… lecz to kolejna miła okazja do okazania miłości bliskim np. z pomocą śmiesznego walentynkowego wierszyka lub rymowanki.

Wiele miast przyznaje się też do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Kraków i Chełmno. 14 lutego organizowane są tam obchody ku czci patrona zakochanych. W bazylice św. Floriana w Krakowie gościem wieczoru jest sam św. Walenty, ponieważ jego relikwie znajdują się w świątyni. W Chełmnie –  oprócz modlitw przy relikwiach świętego – ma miejsce barwny przemarsz ulicami miasta z orkiestrą dętą i ułożenie walentynkowego serca ze świec na rynku.

Zwyczaje walentynkowe na świecie

Walentynki we Włoszech
Najbardziej uroczyście obchodzi się ten dzień w ojczyźnie św. Walentego. Co roku w niedzielę najbliższą 14 lutego w katedrze w Terni odbywa się Święto Zaręczyn. Zgromadzone przy grobie św. Walentego setki par narzeczeńskich, przybyłych nieraz z różnych stron świata, przyrzekają sobie miłość i wierność na do dnia ślubu. Świętu towarzyszą koncerty, spektakle, wystawy i imprezy sportowe, które trwają niemal przez cały luty.

Walentynki w Anglii
Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott żyjący w XVIII wieku. Popularnym zwyczajem na walentynki jeszcze do niedawna było przebieranie się dzieci za dorosłych, odwiedzanie sąsiadów i śpiewanie romantycznych piosenek. Zakochani i przyjaciele obdarowują się własnoręcznie przygotowanymi kartkami w kształcie serca z wizerunkiem najsłynniejszych kochanków świata − Romea i Julii.

Walentynki w Stanach Zjednoczonych
Walentynki w USA obchodzone są bardzo hucznie i na kartkach czy liścikach miłosnych świętowanie się nie kończy.

Walentynki w Czechach
Czy wiecie kiedy są Walentynki w Czechach? Obchodzi się je dwa razy w roku – 14 lutego i 1 maja. W tych dniach oblężenie przeżywa most Karola w Pradze – miejsce zakochanych, na którym  trzeba zawiesić kłódkę na szczęście.

Walentynki w Czechach

Walentynki w Danii
Popularnym zwyczajem w walentynki jest wysyłanie gaekkebrev – zabawnego listu, pisanego samodzielnie przez panów, często rymem, lecz bez podpisu. Dziewczyna, która odgadnie imię autora zostanie obdarowana dodatkowymi słodkościami na Wielkanoc.

Walentynki w Chinach
Chińskie walentynki nazywane są „nocą siedmiu” i obchodzi się je w połowie sierpnia. Związana jest  z nimi starożytna legenda o miłości człowieka i jednej z siedmiu niebiańskich sióstr. Rozzłoszczona bogini niebios ukarała zakochanych, malując spinką do włosów linie na niebie (Drogę Mleczną), która na zawsze rozdzieliła parę. W związku z tym Chinki tego dnia udają się nad rzekę i kładą na wodzie igły − jeśli nie zatoną, oznacza to, że dziewczyna gotowa jest do zamążpójścia.

Walentynki w Japonii
W Japonii to kobiety dają prezenty swoich mężczyznom – i to obdarowują słodyczami nie tylko swoich ukochanych, prezenty wręczają również znajomym i żonatym mężczyznom: czekoladki„giri-choko” dla kolegów i „honmei-choko” dla ukochanego. Panowie odwzajemniają ten gest miesiąc później, z okazji Białego Dnia. Tradycyjnie prezentem jest biała czekolada.

Walentynki w Malezji
Tego dnia Malezyjczycy organizują konkurs dla zakochanych, którzy skuwani są kajdankami. Muszą wytrzymać ze sobą cały tydzień, aby wygrać zawody i udowodnić swoją miłość.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Ciekawostki związane  z Walentynkami

1. Co roku wysyłanych jest ok. miliarda kartek – walentynek na całym świecie –  więcej kartek wysyłanych jest jedynie z życzeniami na Święta Bożego Narodzenia.Tylko w Stanach Zjednoczonych w walentynki sprzedaje się prawie 200 milionów róż.

2. Każdego roku słynna Julia z Werony  – z dramatu Shakespeare’a „Romeo i Julia” – dostaje ponad tysiąc walentynek.

3. Pierwszą kartkę walentynkową najprawdopodobniej wysłał książę Orleanu  do żony w 1415 roku, gdy był uwięziony w londyńskim Tower. Pierwszą kobietą, która wysłała walentynkę była Margery Brews w 1477 roku, która do listu do narzeczonego dołączyła kartkę z miłosnym wierszem.

4.  Masową produkcję kartek rozpoczęto w 1848 roku, a firmę z siedzibą w Worcester  w Massachusetts, USA prowadziła Esther Howland uważana za matkę amerykańskiej „walentynki”.

5. Najbardziej znanym twórcą kartek walentynkowych był francuski rysownik Raymond Peynet. Zaczął je publikować w 1965 r., gdy 14 lutego został oficjalnie ogłoszony we Francji Świętem Zakochanych.

6. Najdroższa w historii kartka walentynkowa wykonana była ze złota i przyozdobiona sercem z diamentów, szafirów i brylantów, zaś  całość zapakowano w futro z norek. Walentynka ta była prezentem dla śpiewaczki operowej Marii Callas od miliardera Arystotelesa Onassisa.

7. Najpopularniejsze prezenty na walentynki to: kartka i czekoladki (ponad 50%), kwiaty (36%), romantyczna kolacja (35%) i biżuteria (20%).

Walentynki - Święto Zakochanych 14 lutego pixabay

8. Najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami ofiarowane Annie Boleyn przez króla Henryka VIII.

9. Podobno około 3% ludzi posiadających zwierzęta w tym dniu wręcza prezent pupilowi.

Pełnych miłości Walentynek!!!

Walentynki to szczególny dzień, na który warto przygotować coś wyjątkowego, zatem my mamy dla Was mnóstwo inspiracji! 

Jak świętować Walentynki?

Pomysły na prezenty:

 

Pomysły na słodką niespodziankę:

Scenariusze zabaw walentynkowych dla dzieci: Walentynkowe spotkanieWalentynki na wesoło

Kartka walentynkowa

Walentynkowe wierszyki

Serduszkowe kolorowanki 

 

Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent