Weleda
Weleda Baby

Polecane książki dla młodzieży w 2023 roku. 5 ciekawych nowości dla nastolatków

Polecane książki dla młodzieży w 2023 roku. 5 ciekawych nowości dla nastolatków
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Okres dojrzewania to czas poszukiwania własnej przestrzeni, a literatura młodzieżowa może być wsparciem na każdym etapie tych poszukiwań. Jak to możliwe? Młodzi czytelnicy bardzo często odnajdują siebie samych w bohaterach literackich, którzy przeżywają podobne problemy i zadają sobie podobne pytania. Jeśli więc zastanawiacie się, jakie polecane książki dla młodzieży cieszą się dziś największą popularnością, sprawdźcie!

Dla młodych czytelników, którzy stoją u progu dorosłości, mądre książki mogą być źródłem wiedzy, inspiracji i rozrywki. Rekomendacja wiekowa jest więc tylko jednym z wielu czynników, na które należy zwrócić uwagę – równie ważne są perspektywy i wartości, które niosą ze sobą książki młodzieżowe. Czym w takim razie kierować się w czasie zakupów? Gdzie znaleźć ciekawe pozycje i, przede wszystkim, jakie powieści w ostatnich latach pokochali czytelnicy? Oto nasze podpowiedzi!

Ciekawe książki dla młodzieży. Zadbaj o emocje

Zmiany fizyczne i emocjonalne, nowe wyzwania, trudności, dylematy… Okres dojrzewania to czas, w którym wiele się dzieje. Książki dla młodzieży mogą wówczas pełnić rolę lustra, w którym czytelnicy mogą zobaczyć swoje uczucia, myśli i przekonania. Właśnie dlatego tak ważne jest sięganie po powieści obyczajowe, które poruszają tematy związane z dorastaniem, samoakceptacją, tworzeniem relacji z innymi ludźmi i radzeniem sobie z trudnościami. „Nasze Perseidy” Leyli Wheldon to doskonały przykład książki, która nie omija trudnych tematów, a przy tym udowadnia, że nie ma złych emocji – wszystkie są ważne i potrzebne. Bohaterką powieści jest osiemnastoletnia Kaydence, której trudno jest zaakceptować życie pod jednym dachem z matką uzależnioną od medycyny estetycznej i leków. Jej życie zmienia się jednak, gdy zaczyna patrzeć w… gwiazdy.

Najlepsze książki młodzieżowe. Pamiętaj o różnorodności i tolerancji

Nowe miejsca, kultury, doświadczenia… Nie tylko książki przygodowe dają szansę na literacką wycieczkę do innych miejsc! Sięganie po różne odmiany gatunkowe jest świetną okazją do poszerzania horyzontów, rozwijania empatii i zrozumienia dla innych kultur, światopoglądów i przekonań, a czytanie książek autorów różnego pochodzenia daje szansę na zobaczenie różnorodności etnicznej, seksualnej, religijnej i społecznej. Poszerzanie perspektyw to pierwszy, choć bardzo ważny krok, do kształtowania tolerancji i szacunku dla inności. Zaproszeniem do rozmowy o tożsamości i odmienności może stać się powieść dla młodzieży „Dopóki rosną cytrynowe drzewa”. Jej autorka, Zoulfa Katouh, przeprowadzi was przez granice moralności, pokaże siłę wolności i poczucia bezpieczeństwa – a to wszystko na tle bomb spadających z nieba.

Najlepsze książki dla młodzieży. Podejmuj ważne wybory

Czytanie może być świetnym narzędziem do eksploracji własnych wartości i przekonań. Na młodych czytelników czeka dziś dużo książek, które poruszają tematy związane z moralnością, etyką i wybieraniem między dobrem a złem. Bohaterowie powieści bardzo często stawiają czoła różnym wyzwaniom, muszą podejmować decyzje, które wymagają od nich sporego zaangażowania – czytanie o tych doświadczeniach może skłonić do refleksji nad swoją postawą i zachęcić do podejmowania świadomych decyzji. Nie zawsze będzie to łatwe, czego świetnym przykładem jest książka „Nigdy nie będziesz szło samo” Anouk Herman. To fabuła, w której przeplata się samotność, żałoba i próby odnalezienia własnej tożsamości płciowej. Jest wciągająca i intrygująca – nic dziwnego, że już w pierwszych miesiącach po premierze podbiła serca czytelników.

Mądre książki dla młodzieży. Wspieraj rozwój intelektualny

Książki dla nastolatków bardzo często wprowadzają czytelników w świat emocji, choć nie brakuje też pozycji, które… dają do myślenia. Mowa o literaturze, która wymaga wnioskowania i analizowania, która nie pozwoli zapomnieć o sobie tuż po zakończeniu kolejnego rozdziału. Twórczość literacka stworzona z myślą o nastolatkach może więc pomóc w rozwijaniu zdolności krytycznego myślenia i umiejętności wyrażania myśli, zachęca też do poszerzania słownictwa. Książki, które prezentują nowe idee, filozofie i teorie, mogą inspirować młodych ludzi do zgłębiania różnych obszarów wiedzy. Sprawdźcie „Rany, których nie widać” Faith Gardner – to książka młodzieżowa, która skłania do myślenia o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Najciekawsze książki młodzieżowe. Szukaj inspiracji

Opowieści o bohaterach, którzy pokonują trudności i spełniają swoje marzenia, może stanowić bogate źródło inspiracji dla młodych czytelników. Z tego powodu w literaturze młodzieżowej tak często pojawiają się wytrwali, odważni, empatyczni bohaterowie, którzy miewają też chwile słabości, płaczą, złoszczą się, kłócą się z bliskimi. Takie jest „Lato złamanych zasad” K.L. Walther, a więc książka, w której przeplatają się życie i śmierć. Warto pamiętać, że literatura młodzieżowa może być nie tylko przyjemnym źródłem rozrywki, ale także istotnym narzędziem w procesie dojrzewania i samorozwoju młodych ludzi – a to tylko jedne z wielu powodów, dla których dobrze jest po nią sięgać.

794 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent