UD

Zuziki wesołe historie – piosenki dla dzieci. Recenzja płyty dla dzieci

Wesołe Historie - debiutancka płyta Zuzików
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
„Dawno, dawno temu, tam, gdzie mieszkały Zuziki, tata wziął gitarę do ręki i zaczął grać. Zuzia szybko podchwyciła melodię, ułożyła do niej słowa, a Jaś chwycił za swój ulubiony akordeon i też zaczął na nim przygrywać.”

Tak zaczyna się historia Zuzików, twórców tej wyjątkowej płyty. Wyjątkowej z kilku powodów. Tekst do pierwszego utworu Zuzia napisała mając sześć lat, muzykę pisze tata, a wszystkie partie na akordeonie stworzył jej brat, szesnastoletni Franek. Możecie mi wierzyć lub nie – ale tu słychać tę rodzinną pasję i ciepło, które z niej bije.

Moje córki mawiają, że jak nie ma co najmniej dwóch gitar i perkusji, to lepiej sięgnąć po książkę. To pierwsze kryterium, którym się kierują przy wyborze muzyki, a Zuziki przeszły pierwszy test.

Przyznam, że jako nauczyciel przedszkola, czasem mam dość szczebiotliwych, infantylnych piosenek, drażniących uszy. Ta płyta naprawdę miło mnie zaskoczyła. Nie będę się mądrzyć na temat muzyki, bo słuch muzyczny niestety nie jest moją mocną stroną, więc mogę tylko powiedzieć , że naprawdę dobrze się jej słucha. Zuzia ma świetny głos i dykcję, a jej teksty mówią o rzeczach dla dzieci ważnych:

Zabawa to jest to, co inspiruje mnie,
Lubię skakać, ile chcę, w kąciku bawić się.
Nie znoszę, kiedy ktoś dokucza mocno mi,
A kiedy pada deszcz, zamykam w domu drzwi.

Pozornie dziecięcy tekst, który wraz z melodią wpada w ucho i zostaje tam na dłużej, ale przeczytajcie, proszę ten fragment jeszcze raz. To nie jest przyśpiewka o niczym. Przypomina nam, dorosłym, że dziecko ma swój świat, pełen radości, pasji, lęków i poważnych spraw.

”Śpij” to ukochany utwór moich córek i tylko co jakiś czas zamieniają się rolami. Bo niezbyt dobry dzień zdarza się każdemu. Wtedy potrzebny jest ktoś bliski u boku.

A Ty już lepiej śpij,
To nie był dobry dzień.
Zgaś lampkę, zamknij drzwi
I przytul mocno mnie.

I nie bój się, ja jestem tu,
Nie zasnę, póki Ty
Nie zrzucisz z siebie wszystkich tych
Wczorajszych myśli złych.
Wczorajszych myśli złych.

Akurat te utwory przytoczyłam, ale nie brakuje tu pełnych energii piosenek, radosnych, dających kopniaka na dobry dzień. Często właśnie nimi zaczynamy poranek.

Może nie mam słuchu muzycznego, nie znam się na oktawach, ale z całą pewnością mogę stwierdzić, że moje starszaki płytę pokochały. Zarówno te prywatne, jak i przedszkolne dzieci chętnie słuchały płyty i szybko zaczęły nucić zawarte na niej utwory. To sprawia, że z czystym sumieniem mogę ją polecić.

Tytuł: Wesołe historie
Wykonawca: Zuziki
Rok nagrania: 2018
Nośnik: CD

761 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent