Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Wirtualne przejażdżki pociągami z całego świata

pociąg dziecko pixabay
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑

Gotowi na zapierającą dech w piersiach podróż i niesamowite widoki? Zatem ruszamy! Tym razem zabieramy Was na wyprawę pociągiem! I to niejednym …

Okazuje się, że teraz nawet koleją można przejechać się nie wychodząc z domu, bowiem filmy z przejazdów pociągów z całego świata zostały udostępnione online. Wystarczy nieco uruchomić wyobraźnię, by przeżyć fascynującą przygodę i odkryć piękno różnych stron świata! Takie rodzinne „wycieczki” mogą mieć także przełożenie edukacyjne  – dzieci zapewne z przyjemnością sięgną po mapy, by sprawdzić, gdzie leżą państwa, które przemierzyły pociągami.

Zatem zapraszamy na wirtualne przejażdżki pociągami, które zachwycą nie tylko miłośników kolei!

Kolejka Pikes Peak Cog Railway w Kolorado 

Czas na górską przygodę! Wyprawa rozpoczyna się na stacji w Manitou Springs , a Ty w kilka chwil możesz zdobyć zdobyć szczyt Pikes Peak w Kolorado, mający 4 302 m wysokości nad poziomem morza. Zapowiada się oszałamiająca jazda!

Pikes Peak

Kolej Durango – Silverton

Durango & Silverton RailroadPozostańmy w Kolorado i odwiedźmy historyczne miasteczka górskie – od Durango po Silverton. Tu już na stacji panuje prawdziwy Dziki Zachód.
Ruszamy w podróż wąskimi półkami wyciętymi w stromym klifie, poprzez wąwoz Rockwood i dalej wzdłuż oszałamiającego stromego kanionu – generalnie przygotujcie się na malownicze, ale też  niekiedy przerażające widoki. 

Durango & Silverton Railroad

Wirtualna podróż pociągiem ulicami Nowego Jorku

Tym razem zapewnimy nieco inne doznania, bowiem będzie to możliwość przejażdżki przez miasto, a konkretnie Nowy Jork. Linia 7 Express jedzie z Queens na Manhattanie.

Podróż Bernina Express ze Szwajcarii do Włoch

Film zabiera nas na przejażdżkę jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Szwajcarii i ta podróż jest niesamowita, bowiem prowadzi od zaśnieżonych szczytów do ciepłego, porośniętego palmami południa Europy.

Trasa czerwonego pociągu biegnie przez Alpy ze Szwajcarii do Włoch. Startujemy z Chur, najstarszego miasteczka w Szwajcarii, potem następuje jazda przez region z mnóstwem zamków oraz pełną jezior, malowniczą Dolinę Engadyny, po czym Ekspres Bernina pnie się w górę do St. Moritz i do przełęczy Bernina – najwyższego punktu na jego trasie (2253 m n.p.m.) i najwyżej położonej przełęczy kolejowej w Europie. Potem już tylko kręta droga w dół, aż do włoskiego Tirano.

Podróż Bernina Express

Przejażdżka koleją Flam po Norwegii

Aby podróżować po wspaniałych krainach Norwegii z widokiem na oszałamiające krajobrazy, wystarczy wybrać się na przejażdżkę koleją Flam do Myrdal. Podróż na trasie tej linii kolejowej została określona jako najbardziej niesamowita podróż pociągiem na świecie! Trasa rozpoczyna się we Flåm i wiedzie wzdłuż fiordu aż do górskich szczytów, a w jej trakcie można podziwiać rzeki przecinające głębokie wąwozy, wodospady spływające kaskadami w dół stromych, pokrytych śniegiem gór oraz farmy „trzymające się” górskich zboczy.
Flam Norwegia

Kolej Nordland Line

Zostańmy w Norwegii jeszcze chwilę i porozkoszujmy pięknymi norweskimi krajobrazami, wsiadając do pociągu linii Nordland. Prowadzi ona przez ośnieżony fiord Trondheim i przechodzi przez koło podbiegunowe. To najdalej na północ położona linia kolejowa przebiegająca wyłącznie po terytorium Norwegii. Linia nie jest zelektryfikowana, a trasa przebiega przez 361 mostów i pokonuje 156 tuneli. Czas przejazdu linii wynosi 9 godzin i 15 minut.

Norwegia fiord

Linia kolejowa Belgrad – Bar przez Czarnogórę

Jeśli Ty lub Twoje dzieci kochacie podróże tunelami, to z pewnością spodoba Wam się podróż koleją Belgrad-Bar. Czeka na Was przejażdżka po całej Czarnogórze, od Morza Adriatyckiego po górzystą część kraju.
Linia kolejowa Belgrad – Bar wznosi się z poziomu morza do wysokości 1032 m, a jej najniższy punkt znajduje się w Porcie Bar. Kolej następnie powoli wspina się w stronę tunelu Sozina o długości 6171 m, który jest najdłuższym tunelem na linii Belgrad – Bar. Po przejściu przez górę Rumija linia kolejowa wije się przez dolinę jeziora Skadar. Po minięciu miasta Podgorica robi się coraz bardziej interesująco – linia biegnie przez wiele tuneli i mostów stale wspinając się, a widoki zapierają dech.

Zabieram dzieci z sieci

Kurs dla rodziców cyfrowych dzieci

Nauka zdalna spowodowała, że twoje dziecko nie odchodzi od komputera nawet w wolnym czasie? Czujesz się bezsilny jako rodzic? Nie wiesz, gdzie wytyczyć granice i jak je egzekwować? Chciałbyś nawiązać z dzieckiem konstruktywny dialog na temat używania mediów elektronicznych?

Ten kurs jest właśnie dla ciebie!

Czarnogóra

Kolej Sarajewo-Ploce przez Bośnię i Hercegowinę

W Bośni i Hercegowinie znajdziemy jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Europie, łączącą Sarajewo z chorwackim portem Ploče. Chyba najpiękniejszym odcinkiem, który można podziwiać z okien pociągu jest ten z Sarajewa do Čapljiny. Linia biegnie doliną rzeki Neretwy  i dobrze widać wzgórza, rzekę i drogi biegnące wzdłuż jej fragmentów.
Długość tej linii wynosi 194,6 km, jest to linia jednotorowa. Wzdłuż linii znajduje się 27 stacji i przystanków kolejowych oraz 106 tuneli, zaś najdłuższy Ivan sedlo ma 3,23 km.

Kolej Sarajewo-Ploce przez Bośnię i Hercegowinę

North Wales Coast – Anglia i Walia

Podróż wzdłuż wybrzeża Północnej Walii z  Chester to Holyhead jest jedną z najpiękniejszych tras kolei przybrzeżnych w tym kraju.

Walia

Linie Geibi i Fukuen w Japonii

Odkryj japońską wieś podróżując pociągiem ze stacji Hiroshima do stacji Fuchū. Trasa wiedzie przez górzysty obszar regionu Chūgoku, zatem można spodziewać się niesamowitych mostów i ciemnych tuneli przecinających góry.

Linie Geibi i Fukuen w Japonii

Podróż pociągiem Ferrocarril Central Andino w Peru

Ta przejażdżka oferuje bardzo szereg atrakcji, dlatego podzielono ją na części. Zaczynamy w Chosica – siedzibie Centralnego Andino, przemykamy w kierunku Matucana przez masywny Puente Carrion i przez wiele tuneli. Wspinaczka z Matucana do San Mateo jest jedną z najbardziej malowniczych części linii –  z 14 tunelami, 1 wysokim stalowym wiaduktem i dwoma zwrotnicami na zaledwie 20 kilometrach. Kolejna część prowadzi do Casapalanki przez wiele tuneli i słynny most Puente Inferillo oraz  ciasny kanion z wysokimi skałami po obu stronach. Czwarta i ostatnia część podróży  obejmuje bardzo ciekawe odcinki, gdyż przechodzi przez pustynny krajobraz górskiego regionu peruwiańskiego oraz 7 tuneli umieszczonych wysoko na skalnej półce, w tym tunel Galera o długości 1177 metrów, najwyższym na świecie tunelu kolejowym.Podróż pociągiem Ferrocarril Central Andino w Peru

Moskwa – Władywostok– najdłuższa wirtualna podróż pociągiem

Rosyjskie koleje uruchomiły najdłuższe wirtualne połączenie kolejowe –  10 tysięcy kilometrów i 150 godzin w podróży po prawdziwej trasie transsyberyjskiej. Nad tym projektem pracowały dwa zespoły: pierwszy jechał pociągiem i filmował widok z okna, drugi zaś podróżował i zatrzymywał się we wszystkich interesujących miejscach, przygotowując krótkie reportaże. Dlatego też nie musicie „przejeżdżać” całego dystansu z Moskwy do Władywostoku, możecie „jechać” etapami i zatrzymywać się w wybranych miastach.

Moskwa - Władywostok- najdłuższa wirtualna podróż pociągiem

A na koniec przejażdżki po Polsce i przykładowe dwie trasy:

Wirtualna podróż pociągiem Zgorzelec – Lubań Śląski

Wirtualna podróż pociągiem Zgorzelec – Węgliniec

659 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent