Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

10 najlepszych filmów z lat 80-tych dla dzieci – czy znacie je wszystkie?

ET rower i księżyc
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Lata 80-te w USA to prawdziwy rozkwit kinematografii. Wymyślono kasety wideo, a wypożyczalnie wideo wyrastały jak grzyby po deszczu. To była zupełna nowość! Można było wypożyczyć kasetę, a potem obejrzeć ją w domu z całą rodziną. Co za wspaniały pomysł!

Może właśnie temu zawdzięczamy tak fantastyczne filmy rodzinne z tamtych czasów. Wyraziści bohaterowie, wartka akcja, nowe, oryginalne pomysły, młodzi aktorzy, z których wielu zostało później prawdziwymi gwiazdami. Te filmy się po prostu nie starzeją. Można je oglądać do tej pory, a dzieci je uwielbiają.

Zobaczcie nasz ranking filmów dla dzieci i młodzieży z lat 80-tych.

stań przy mnie1. Stań przy mnie (Stand by Me,1986) reż. Rob Reiner

W filmie opartym o historię Stephena Kinga „Ciało“zobaczymy młodziutkich  Rivera Phoenixa i Coreya Feldmana.
Tytuł pochodzi z piosenki Bena E.Kinga, którą również usłyszymy w filmie. Ścieżka dźwiękowa filmu to także inne przeboje lat 50-tych, które wprowadzają nas, dorosłych w nostalgiczny nastrój, ale naszej młodzieży też się spodobają!
Rozgrywająca się w latach 60-tych, historia czterech chłopców z małego miasteczka w Oregonie,  wyruszających na wyprawę w poszukiwaniu ciała zaginionego rówieśnika porusza widzów na całym świecie już od prawie 35 lat. To wzruszający film o dojrzewaniu, przyjaźni, marzeniach, odwadze, życiowych wyborach i o czasie dzieciństwa, którego nie dotyczą jeszcze troski i kłopoty dorosłych.
„Stań przy mnie” to nasz absolutny numer 1 wśród filmów z lat 80-tych. Zrobił na naszych dzieciach ogromne wrażenie.

Powrót do przeszłości

2. Powrót do przeszłości (Back To The Future, 1985) reż. Robert Zemeckis

W głównej roli występuje Michael J.Fox (Marty), który jest typowym nastolatkiem, ale wplątuje się w zupełnie nietypowe kłopoty. Jego przyjaciel dr Brown wynalazł wehikuł czasu. Podczas testowania wynalazku Marty ledwo uchodzi z życiem, a przy okazji przenosi się do roku 1955. Szukając dr. Browna z lat pięćdziesiątych, natyka się na swoich rodziców i zapobiega ich poznaniu się. W wyniku tego może się nigdy nie urodzić…
Powstały 3 części filmu, które stały się klasyką gatunku kina przygodowego.

ET film

3. E.T. (E.T. the Extra-Terrestrial, 1982) reż. Steven Spielberg

Bez wątpienia jeden z najbardziej znanych filmów na świecie. Historia przyjaźni przypadkowo pozostawionego na Ziemi kosmity i małego chłopca –Elliota. Grupa dzieci pomaga przybyszowi wrócić do domu, zanim dopadną go rządowi agenci i naukowcy. Przepiękna, wzruszająca opowieść o przyjaźni i tolerancji, ale też ekscytujący film przygodowy z wartką akcją.

Karate kid

4. Karate Kid (The Karate Kid, 1984) reż. reż John Avildsen

Bohater filmu, Daniel zostaje upokorzony przed dziewczyną, która mu się podoba przez jej chłopaka – karatekę. Trafia pod skrzydła staruszka, który okazuje się być mistrzem wschodnich sztuk walki. Daniel zostaje jego uczniem i zaczyna poznawać karate. Zobaczymy walkę dobra ze złem – zarówno w życiu młodego chłopaka, jak i jego mistrza, który też ma swoje problemy. Film jest prawdziwą klasyką – nie dajcie się nabrać na oglądanie remake z 2010 r.

Goonies 5. Goonies (The Goonies, 1985) reż. Richard Donner, produkcja Steven Spielberg

Goonies to taki Indiana Jones dla młodszych – film o grupie dzieci szukających pirackiego skarbu, by pomóc swoim rodzicom i uchronić mieszkańców miasteczka przed wysiedleniem. Przyjaźń, zakochanie, fajni bohaterowie, humor, wielka przygoda i super muzyka z lat 80-tych. Czego chcieć więcej?

Narzeczona dla księcia6. Narzeczona dla księcia (The Princess Bride, 1987) reż. Rob Reiner

Dziadek czyta choremu wnukowi książkę, a to co czyta pojawia się jako film – wielka przygodowa intryga, pojedynki i walka dobra ze złem. Historia wielkiej miłości ubogiego młodzieńca i pięknej dziewczyny. On wybiera się w świat, by zdobyć majątek, ona – sądząc, że jej ukochany nie żyje – zostaje narzeczoną księcia. Ukochany powraca jako słynny pirat i walczy o swoją miłość. Świetna zabawa, kultowe dialogi, nieco czarnego humoru.

Niekończąca się opowieść

7. Niekończąca się opowieść (Neverending story, 1984) reż. Wolfgang Petersen

Głównym bohaterem filmu jest Bastian, mały chłopiec, który po śmierci matki ucieka przed codziennymi problemami w lekturę znalezionej książki. Dzięki niej wkracza w świat fantazji znajdujący się w ogromnym niebezpieczeństwie. Oczywiście okazuje się, że Bastian jest jedyną osobą, która może uratować piękną księżniczkę i krainę wyobraźni… Wszyscy chyba znają piosenkę Limahla z tego filmu!

Gremiliny rozrabiają8. Gremliny rozrabiają (Gremlins,1984) reż. Joe Dante

Kolejny kultowy film, komedio-horror z lat 80-tych. Gremliny to stworki, które znają chyba wszyscy, gdyż pojawiają się w komiksach i innych filmach.
Główny bohater dostaje w prezencie dziwne, małe włochate zwierzątko. Otrzymuje informację, iż zwierzątko nie może mieć kontaktu z wodą. Oczywiście chłopiec nieopatrznie łamie tą zasadę i pod wpływem wody sympatyczny gremlin zaczyna się szybko rozmnażać, a jego krwiożercze potomstwo terroryzuje całe miasteczko.

Pogromcy duchów9. Pogromcy Duchów (Ghostbusters, 1984) reż. Ivan Reitman

Trzej zwolnieni z uniwersytetu profesorowie (doborowa obsada: Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis) zakładają firmę pod nazwą „Ghostbusters” zajmującą się zwalczaniem duchów. Film trochę straszny, ale „straszność” z lat 80-tych nijak się ma do współczesnej straszności. Niby jest to film dla dorosłych, ale idealny dla dzieci.

Willow

10. Willow (Willow, 1984) reż. Ron Howard, scenariusz i  produkcja George Lucas

Zła królowa Bavmorda pragnie zdobyć władzę nad wszystkimi ościennymi krainami. Legenda głosi, że pokonać ją może tylko czarodziejka i księżniczka, która właśnie się narodziła. Zła królowa rozkazuje więc zgładzić wszystkie nowo narodzone dzieci. Tymczasem karzeł o imieniu Willow przypadkowo zaopiekował się  małą dziewczynką. Rada jego wioski postanawia, że Willow ma zwrócić dziecko ludziom. Wyrusza więc wraz z towarzyszami na pełną przygód wyprawę…   Willow to wspaniała opowieść o walce dobra ze złem, o sile przyjaźni i miłości.

Czy zgadzacie się z naszym rankingiem? A może chcielibyście coś do niego dodać?

196 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent