Darmowe bajki, filmy oraz nauka języka polskiego – edukacja i rozrywka dla dzieci z Ukrainy

Darmowe bajki, filmy oraz nauka języka polskiego – edukacja i rozrywka dla dzieci z Ukrainy

Darmowe materiały edukacyjne i zabawy dla dzieci z Ukrainy
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Wśród uchodźców z Ukrainy są tysiące dzieci, które bardzo potrzebują wsparcia, oderwania od koszmarnych wspomnień i powrotu do normalności – chociaż troszkę, na tyle, ile jest to możliwe. Dlatego też wiele instytucji i firm podejmuje  szereg działań, by na ich twarzach znów pojawił się uśmiech, a i rodzice mniej się martwili.

Jedną z form pomocy jest udostępnianie specjalnie przygotowanych materiałów w języku ukraińskim – są wśród nich mini-słowniczki i rozmówki, karty pracy, bajki, filmy i wiele innych – wszystko to, co dzieci lubią najbardziej! Z pewnością również i rodzice znajdą coś dla siebie.

1. Filmy dla dzieci w języku ukraińskim na platformie NH VOD
Фільми для дітей українською мовою на платформі NH VOD 
Kino Dzieci udostępniło pierwsze tytuły w ukraińskiej wersji językowej. Regularnie powiększany katalog filmów dostępny jest bezpłatnie na NH VOD Kino Dzieci. Zaczynamy od trzech dziecięcych serii filmowych, dokumentu przyrodniczego i uwielbianych przez dzieci na całym świecie festiwalowych hitów. Niebawem na liście pojawią się kolejne tytuły. Filmy dostępne są bez logowania. Katalog powstał z myślą o najmłodszych ukraińskich uchodźcach i uchodźczyniach.

2. Na portalu Edgard można darmowo korzystać z  rozmówek i nagrań polsko-ukraińskich. Można także zgłaszać się po książki dla uchodźców z Ukrainy.

3. Aplikacja umożliwiająca naukę języków online  Super Memo World udostępnia bezpłatny dostęp do kursów języka polskiego non-profit. użytkownicy moga zacząć naukę w dowolnym momencie i uczyć się w swoim tempie. Menu w języku ukraińskim dostępne jest również pod tym  linkiem

4. 50 kart pracy, w tym obrazkowy słowniczek, fiszki z ukraińskimi słówkami, domino i inne gry w języku ukraińskim zupełnie za darmo jest dostępnych na portalu ZmalujmyRazem

5. Kosmos dla dziewczynek dla Ukrainy – pdf z zabawami, artykułami, kolorowankami i grami w języku ukraińskim. 30 stron zabawy, głównie dla dzieci 7+.

6. Bardzo przydatne zestawienie zwrotów w języku ukraińskim znajdziemy na stronie https://ukrainskiezwroty.pl/

7. Karty dla dzieci w wieku przedszkolnym/wczesnoszkolnym

8. Pakiet do nauki języka polskiego dla Ukraińców „Jak skazaty?” -„Jak powiedzieć?”. Ma on ułatwić pierwsze kroki w Polsce. W pakiecie są filmy z lekcjami, PDF z tabelami oraz quizy z fiszkami.

9. Sklep HelloPolish w związku z sytuacją na Ukrainie postanowił pomóc tym, którzy najbardziej cierpią – małym dzieciom. Wspólnie z ilustratorką Kamilą Stankiewicz udostępniono do pobrania materiał językowy z obrazkami, który można wykorzystywać w pracy z dziećmi z Ukrainy. Materiał jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym, można go pobrać tu: Język polski dla przedszkolaków

10. Wizualny minisłownik podstawowych zwrotów dla uchodźców z Ukrainy i osób, które goszczą ich w swoich domach

11. Chemiczne MEMORYzostało udostępnione przez Wydział Chemii UAM w Poznaniu. To plansze do gry wraz z polską i ukraińską instrukcją – zestaw składa się z 32 kart, każda karta zawiera rysunek sprzętu laboratoryjnego oraz nazwę polską lub ukraińską.

12. Zestaw polsko-ukraińskie nazwy miejsc i pomieszczeń w szkole i przedszkolu. Zestaw zawiera 22 plansze wraz z zapisem fonetycznym takich nazw, jak: toaleta, kuchnia, stołówka, szatni czy sala gimnastyczna

13. Podstawowe zwroty polsko-ukraińskie dla dzieci wraz z zapisem fonetycznym

14. Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty! Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie  to podręcznik, który został opracowany przez wykładowców i lektorów związanych z Centrum “Polonicum”. Autorkami są: Katarzyna Kołak, Małgorzata Malinowska, Anna Rabczuk, Dorota Zackiewicz. Redaktorem metodycznym i programowym: Piotr Kajak. Za ilustracje i szatę graficzną odpowiada Marta Zabłocka. Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży na Ukrainie został wydany w 5 tomach, które odpowiadają poszczególnym poziomom nauczania. Do każdego tomu dołączone są Materiały uzupełniające dla nauczyciela. Podręcznik i materiały można pobrać klikając na obrazek z konkretnym tomem. Podręcznik i materiały są udostępnione bezpłatnie po wypełnieniu formularza.

15. Bajki do słuchania online po ukraińsku

16. Spokojne bajki na youtube

17. Bajki do oglądania po ukraińsku – za darmo i bez rejestracji

18. Zbiór kołysanek

19. Polskie Radio Dzieciom zaprasza wszystkie dzieci z Ukrainy do nauki języka polskiego. Nowy podcast „Cześć – вивчаймо польську разом”, czyli „Cześć – uczmy się polskiego razem​​” jest  dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl i na stronie polskieradiodzieciom.pl. Premiera kolejnych odcinków w każdy czwartek.

20. Bajki po ukraińsku w wykonaniu ukraińskiego Aktora  Vitalij’a Artykula. Tu bajka pod polskim tytułem „Kot, Kozioł i Baran”.

Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie