Bajki terapeutyczne dla dzieci z Ukrainy

bajka terapeutyczna

Dzieci, które  uciekły przed wojenną zawieruchą, opuściły swoje domy  i zamieszkały w Polsce muszą teraz zbudować swój mały świat na nowo. Trzeba zrobić wszystko, by oderwać je od tych jakże trudnych przeżyć i pomóc odnaleźć się w nowym miejscu – kraju z obcym językiem, nieznanymi ludźmi i różnymi zwyczajami. Tutaj bardzo pomocne mogą stać się bajki terapeutyczne.

Poniżej lista linków do stron z bajkami, do których dotarliśmy. Na bieżąco będziemy uaktualniać bazę, a jeśli Wy traficie na informację, którą warto pokazać innym, śmiało piszcie do nas na adres redakcja@miastodzieci.pl.  Z góry dziękujemy!

Grafika pochodzi z bajki terapeutycznej Ola, Borys i nowi przyjaciele

Bajki terapeutyczne dla dzieci, które uciekły przed wojną i dla dzieci goszczących w swoich domach uciekinierów

Agnieszka Safarzyńska-Płatos  przygotowała opowiadania z myślą o jej terapeutycznym wpływie na dzieci z Ukrainy, ale też dla dzieci polskich, które pewnie nie rozumieją sytuacji, w jakiej się teraz znaleźliśmy.
Książeczka jest do pobrania po polsku, ukraińsku i rosyjsku.

Ola, Borys i nowi przyjaciele – wyjątkowa bajka pomoże dzieciom z Ukrainy odnaleźć się w nowej rzeczywistości

Pomysłodawczynią bajki jest opiekunka Koła Naukowego Psychologii Klinicznej we Wrocławiu i specjalistka w dziedzinie badań jakościowych w psychologii klinicznej dr hab. Justyna Ziółkowska, prof. Uniwersytetu SWPS. To ona zaprosiła do wspólnej pracy członków i członkinie koła na wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS.

Autorzy piszą: „Ukraiński przyjacielu, chcemy, żebyś czuł się u nas jak najlepiej, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie i Twoich dzieci bajkę, która opowiada historię Oli i Borysa. Rodzeństwa, które przyjeżdża do obcego kraju, poznaje w nim nowych ludzi i miejsca, starając się nauczyć innej rzeczywistości.  Uważamy, że każdy może zmieniać świat na lepsze. Mamy nadzieję, że takim uczyni go spotkanie Waszych dzieci z Olą i Borysem, którzy wywołają uśmiech na ich twarzach i pomogą poczuć się bezpiecznie w nowym kraju.”

Дорогие друзья украинцы!
Приветствуем Вас! Независимо от того, откуда Вы приехали и какую трудную дорогу прео-долели, мы хотим, чтобы Вы чувствовали себя у нас как можно лучше. В связи с этим мы приготовили для Ваших детей сказку, которую Вы держите в руках. Ее маленькие герои, Оля и Боря, попали в новую страну и хотят найти себя в новой действительности. Они хотят от-крыть новые места, узнать новых людей, принять окружающую их реальность. Мы желаем, чтобы с Вами было точно так же – чтобы страна, в которой Вы находитесь, стала для Вас таким местом, в котором Вы почувствуете себя хорошо и в безопасности. Мы глубоко верим, что мир можно изменить к лучшему. Если после встречи с Олей и Борей другие украинские дети — Андрей, Лиза, Богдан, Ирина, Тарас, Юлия — улыбнутся, почувствуют себя в безопасности и как дома, то мир, пусть и немножко, но станет лучше.

Bajka dostępna jest wersji elektronicznej na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego w czterech wersjach językowych: w języku ukraińskim, w języku rosyjskim, w języku polskim i w  języku angielskim

 

 

Monika Konieczny

Monika Konieczny

Gdy nie siedzi przed komputerem – spędza czas w Operze czekając, aż córka skończy zajęcia baletu. Potem pędzi odebrać syna z zajęć gry na trąbce. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka książek (zwłaszcza dziecięcych) oraz podróży małych i dużych.

monikak@miastodzieci.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:bajkaUkraina
 
czytelnia

Bajki dla dzieci w języku ukraińskim - największa kolekcja bajek i książek nie tylko na dobranoc

Bajki dla dzieci w języku ukraińskim - największa kolekcja bajek i książek nie tylko na dobranoc
Dzieci uwielbiają bajki, dzięki nim mogą przenieść się choć na chwilę w piękny, baśniowy, bezpieczny świat.  Do Polski licznie przybywają ukraińskie rodziny z dziećmi uciekające przed wojenną zawieruchą  i trzeba zrobić wszystko, by oderwać je od trudnych wspomnień i przeżyć. Dlatego też wiele instytucji, w tym Wydawnictw i samych Autorów przygotowało  na swych...
czytelnia

Materiały edukacyjne po ukraińsku - największy zbiór kolorowanek, kart pracy i zabaw dla dzieci

Materiały edukacyjne po ukraińsku - kolorowanki i zabawy dla dzieci do pobrania
Z biegiem czasu i kolejnych dni wojny, do Polski coraz licznej przybywają ukraińskie rodziny z dziećmi. Dzieci potrzebują oderwania od trudnych wspomnień i przeżyć, dlatego wiele instytucji, w tym Wydawnictw przygotowało  na swych stronach moc materiałów  edukacyjnych w języku ukraińskim do pobrania i wydrukowania. Na początek trzy nasze propozycje: Karty pracy dla dzieci z...