Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 11 min. 🕑
Chyba nie ma osoby, której nie zachwyca ich urok. Odkąd w 1937 roku powstała kultowa „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”, dzieci i dorośli w prawie wszystkich zakątkach świata zanurzają się w magiczny świat Disneya, który dostarcza nam emocji i wzruszeń, bawi i zarazem uczy, pokazuje jak dobro zwycięża zło. Ponadczasowy przekaz filmów Disneya, ich niezwykła estetyka i, co nie mniej ważne, przepiękna muzyka, zaskarbiły animacjom miliony oczarowanych widzów.

Wielu z nas ma zapewne swój ulubiony film Disneya. Powstało ich jednak dotychczas tak wiele i tak różnych, że trudno wybrać te najlepsze czy najpiękniejsze. Przy pojawiających się co roku nowych filmach często zapominamy, od czego zaczęła się ta trwająca już ponad 80 lat disnejowska magia, a zdecydowanie warto wrócić do tych najstarszych produkcji. My przedstawiamy naszą listę top 20 filmów Disneya wszechczasów, być może pomoże Wam ona przy wyborze kolejnej pozycji na wieczorny rodzinny seans.

Lista 20 najpiękniejszych filmów Disneya według Miasta Dzieci

Pinokio (1940)

Wszystko zaczęło się od „Królewny Śnieżki”… Ale czy nadal nie przechodzi Wam po plecach przyjemny dreszcz najpiękniejszych wspomnień na dźwięk melodii z czołówki, którą opatrzone są wszystkie filmy Disneya? Tak, to „When You Wish Upon a Star” – piosenka wróżki z „Pinokia”.

A sam film? Któż nie zna opowieści o drewnianym pajacyku, który chciał być prawdziwym chłopcem. Z pomocą Błękitnej Wróżki marzenie Pinokia się spełnia, jednak obiecane wróżce odwaga, prawdomówność i bezinteresowność nie bardzo mu wychodzą. Bardzo edukacyjna opowieść, przepięknie pokazująca perypetie marionetki, która aby pozostać chłopcem musi nauczyć się odróżniać dobro od zła, choć tuż za rogiem czai się wiele pokus.

Pinokio

 

Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków (1937)

Wróćmy zatem do „Królewny Śnieżki”, która zapoczątkowała cudowną przygodę z niesamowitymi  filmami Disneya. Zła macocha, czarodziejskie lustro, zatrute jabłko, książę budzący królewnę ze snu pocałunkiem i pięknie pokazana przyjaźń Śnieżki nie tylko z krasnoludkami, ale też ze światem przyrody. Wersja polska z niezapomnianymi głosami Marii Modzelewskiej i Aleksandra Żabczyńskiego brzmi dość archaicznie, dodaje jednak filmowi niesłychanego uroku. Nagrano jednak niedawno drugą wersję z głosami Edyty Krzemień, Danuty Stenki, Piotra Fronczewskiego czy Damiana Aleksandra.

Królewna Śnieżka

 

Bambi (1942)

Urocza, wzruszająca historia młodego jelonka Bambi i jego przyjaciół – królika Tuptusia i skunksa Kwiatka. Bambi dorasta w lesie u boku swojej matki, którą niestety traci, kiedy w lesie odbywa się polowanie. Jelonek w dzieciństwie poznaje również Felinkę – łanię, z którą w przyszłości założy rodzinę. Nie zapomnijcie przygotować chusteczek!

Bambi

 

Kopciuszek (1950)

Przepiękna disnejowska wersja tej klasycznej opowieści. Wychowywanej przez okrutną macochę dziewczynce udaje się spełnić marzenia przy pomocy dwóch przyjaznych myszek i będącej wróżką matki chrzestnej. Ciepły, barwny film, który podbił serca widzów na całym świecie. To właśnie zamek Kopciuszka jest najbardziej charakterystycznym punktem na mapie wszystkich parków Disneya. W 2015 roku powstała nowa filmowa wersja ze śliczną i utalentowaną Lily James w roli Kopciuszka.

Kopciuszek

 

Zakochany kundel (1955)

Kto z nas nie kojarzy obrazu, kiedy na tyłach włoskiej restauracji piękna spanielka Lady i pies włóczykij Tramp wyciągają z talerza tę samą nitkę spaghetti, co kończy się ich pocałunkiem? To kultowa scena z filmu „Zakochany Kundel”, w którym dama z wyższych sfer i bezpański, acz uroczy kundel przeżywają wspólnie przygody i zakochują się w sobie. Ciepła, romantyczna historia i piękna, pełna głębokich barw animacja. Ciekawostka – podczas produkcji w studiu roiło się od psiaków, na zachowaniach których wzorowali się rysownicy!

Zakochany kundel

 

101 Dalmatyńczyków (1961)

Jeden z bardziej dowcipnych i zabawnych filmów Disneya, opowiadający przygody szczeniąt porwanych przez zamożną, okrutną Cruellę de Mon, która ma obsesję na punkcie mody i chce ze skóry psiaków uszyć sobie futro. Dużo wzruszeń, humoru i napięcia, kiedy rodzice szczeniąt, Pongo i Perdita, próbują ratować swoje dzieci i przy okazji 84 inne szczeniaki, w efekcie czego w domu szczęśliwie ląduje 101 dalmatyńczyków. Ciepły, rodzinny film, który dzieci pokochają. Nie przegapcie też fantastycznej filmowej wersji z Glenn Close w roli Cruelli.

101 Dalmatyńczyków

 

Śpiąca Królewna (1959)

Zła wróżka rzuca klątwę na maleńką córkę pary królewskiej Aurorę, wskutek której w dniu 18 urodzin dziewczyna zapada w sen. Jak to w bajkach bywa, pocałunkiem budzi ją czarujący książę. Film ukazuje dorastanie królewny pod okiem trzech wróżek, nie brakuje tu wzruszeń i ciepłego humoru. Zachwyca nie tylko sama historia Śpiącej Królewny, ale też niezwykle barwna, stylizowana na średniowieczną sztukę oprawa graficzna filmu, a także muzyka z elementami baletu „Śpiąca Królewna” Piotra Czajkowskiego.

Śpiąca Królewna

 

Księga Dżungli (1967)

Księga Dżungli to ostatni film, nad którym osobiście pracował Walt Disney – to właśnie podczas tworzenia tej produkcji zmarł. Zdążył jednak wymienić pierwotnego scenarzystę, który chciał stworzyć opowieść bardziej mroczną i dramatyczną, na osobę podzielającą jego wizję – jasną i bardziej radosną. Dzięki temu mamy barwną i świetną muzycznie opowieść o Mowglim, którego w indyjskiej dżungli wychowuje rodzina wilków, i który u boku ma przyjaciół i opiekunów – panterę Bagheerę i niedźwiedzia Baloo.

Księga Dżungli

 

Mała Syrenka (1989)

Według mnie – absolutne arcydzieło muzyczne. Piękna i wzruszająca historia syrenki Ariel, która najbardziej ze wszystkiego chce być człowiekiem, a na dodatek zakochuje się w pięknym księciu Eryku. W zmaganiu się z przeciwnościami pomaga jej zaprzyjaźniona rybka Florek, a także krab Sebastian – postać nie do przecenienia. Barwne postaci, przepiękna animacja, muzyka nie z tej ziemi – nic dodać, nic ująć. Ten film skradnie Wasze serca.

Mała Syrenka

 

Piękna i Bestia (1991)

Piękna i Bestia to pierwszy animowany film, który zdobył nagrodę Złoty Glob za najlepszy musical lub komedię, oraz który w kategorii Najlepszy Film nominowany był do Oskara. Nie dziwimy się – ta „historia stara jak świat” jest jedną z najpiękniejszych opowieści o przyjaźni, a w konsekwencji miłości, o poświęceniu, o akceptacji. Bella nie jest kolejną księżniczką Disneya, ale dziewczyną z krwi i kości, która wie, czego chce i uparcie do tego dąży. Mamy tu też do czynienia z kolejną prawdziwą muzyczną ucztą, którą serwuje nam kompozytor Alan Menken. Główna piosenka „Tej historii bieg” to prawdziwy majstersztyk; w 1992 roku, tak jak cała ścieżka dźwiękowa, zdobyła Oskara. Warto zobaczyć też nową wersję filmową z Emmą Watson w roli Belli – jest naprawdę piękna.

Piękna i Bestia

 

Aladyn (1992)

Był to najbardziej kasowy film w 1992 roku, pokonał takie hity, jak „Zakonnica w przebraniu” czy „Bodyguard”. Historia chłopaka z ulicy, który został księciem, oparta jest na bliskowschodniej opowieści ludowej z tysiąca i jednej nocy. Aladyn znajduje magiczną lampę z dżinem. Aby ukryć lampę przed wielkim wezyrem, przebiera się za bogatego księcia i próbuje zaimponować sułtanowi i jego córce. Barwna opowieść i wspaniała muzyka, w tym piękna, wpadająca w ucho główna piosenka „Wspaniały Świat” („A Whole New World”). Koniecznie zobaczcie też nową wersję filmową z 2019 roku z Willem Smithem w roli Dżina.

Aladyn

 

Król Lew (1994)

Absolutna klasyka. Fantastyczne afrykańskie krajobrazy, niewiarygodnie piękna i wpadająca w ucho muzyka, no i pełna wzruszeń historia Simby, któremu w drodze do dorosłości i zostania królem zwierząt towarzyszą zabawni, ale też bardzo pomocni Timon i Pumba. To, że za muzyką do filmu stoi sam Elton John mówi samo za siebie. Hakuna Matata! A co do nowej wersji, która weszła do kin w lipcu 2019, nam się podobała, ale znamy różne głosy – musicie zobaczyć i przekonać się sami.

Król Lew

 

Mulan (1998)

Główna bohaterka filmu – Mulan, przebrana za mężczyznę, zajmuje miejsce ojca podczas powszechnego poboru w celu przeciwdziałania inwazji Hunów, w czym pomaga jej smok Mushu, strażnik rodziny. Tym samym przełamuje wizję wcześniejszych disnejowskich żeńskich charakterów – księżniczek marzących o romantycznej miłości. Mulan jest dziewczyną z ambicjami uratowania honoru rodziny i kraju, odrzucającą życie uczuciowe. To sprawia, że film wyróżnia się na tle poprzednich produkcji studia. W wersji oryginalnej smokowi Mushu udziela głosu Eddie Murphy, a w wersji polskiej (podobnie jak w przypadku osła ze Shreka) – Jerzy Stuhr.

Mulan

 

Tarzan (1999)

Znana chyba wszystkim historia chłopca wychowywanego przez goryle w afrykańskiej dżungli. „Tarzan” to film, w którym po raz pierwszy wykorzystano technikę Deep Canvas, dzięki której płaski rysunek zyskał głębię. Pięknie opowiedziana historia i wspaniała muzyka – obok oryginalnej ścieżki dźwiękowej Marka Manciny pojawiają się piosenki napisane do filmu przez Phila Collinsa, który sam śpiewa je w pięciu wersjach językowych filmu – angielskiej, francuskiej, włoskiej, niemieckiej i hiszpańskiej.

Tarzan

 

Nowe Szaty Króla (2000)

„Nowe szaty króla” to chyba najbardziej komediowa propozycja ze studia Disneya. Mamy tu nowy styl kreski i humor oparty na slapstickach. Film opowiada o aroganckim młodym cesarzu Inków o imieniu Kuzco, którego była doradczyni zmienia w lamę. W głębi dżungli Kuzco spotyka Pachę, któremu musi zaufać, aby odzyskać swą ludzką postać. Rodzi się między nimi przyjaźń, dzięki której Kuzco zmienia się nie do poznania. Znam osoby, które uważają „Nowe Szaty Króla” za najlepszy film Disneya wszechczasów – obejrzyjcie go i oceńcie sami!

Nowe Szaty Króla

 

Lilo i Stitch (2002)

Hawajska dziewczynka Lilo, po śmierci rodziców wychowywana przez starszą siostrę, adoptuje psiaka, lub tak jej się wydaje. Okazuje się on bowiem pozaziemskim zbiegiem, osobnikiem genetycznie zmodyfikowanym i stworzonym do siania chaosu i zniszczenia. Bohaterowie filmu wplątują się w różnego rodzaju perypetie, jednak w efekcie nawiązują bliską więź. Bardzo wzruszająca opowieść o sile przyjaźni i miłości, która pozwala siostrom przetrwać najtrudniejsze chwile, oraz o niewykluczaniu i walce o najbliższych, ponieważ, jak Nani uczy Lilo: „Ohana to znaczy rodzina. A w rodzinie nikogo się nie odtrąca ani nie porzuca.” Sympatyczna historia, niezwykle piękna i żywiołowa ścieżka dźwiękowa – hawajska muzyka przeplatana piosenkami Elvisa Presleya, malowniczo ukazana hawajska wysepka i jej codzienne życie – to wszystko, czego potrzeba, żeby zakochać się w tym filmie. Aha, miejcie pod ręką chusteczki.

Lilo i Stitch

 

Zaplątani (2010)

Wykonana w technologii 3D luźno oparta na oryginalnej historii Roszpunki opowieść o młodej księżniczce z długimi magicznymi włosami, uwięzionej w wieży przez kobietę, która udając jej matkę wykorzystuje moc włosów dziewczyny do oszukiwania śmierci. W przeddzień 18 urodzin, wbrew woli matki, a z pomocą złodzieja Juliana, dziewczynie udaje się uciec z wieży i zobaczyć świat, którego wcześniej nie znała. Sześcioletnia produkcja pochłonęła 260 milionów dolarów, do tej pory film zarobił prawie 600 milionów dolarów. I nic dziwnego – bo jest piękny, zabawny, wzruszający, i pokazuje, że warto podążać za marzeniami.

Zaplątani

 

Kraina Lodu (2013)

Na pierwszy rzut oka „Kraina Lodu” wydaje się być standardową wizją Disneya: bajkowy zamek, piękne księżniczki, rodzinne sekrety, książęta, dzielni pomocnicy. Jednak w tej historii ważniejszy, niż odnalezienie swojego księcia, jest związek między siostrami i próba odbudowy zerwanej więzi. We wczesnych opowieściach Disneya to pocałunek księcia ratował księżniczki z opałów, tutaj mamy miłość sióstr do siebie nawzajem, która jest w stanie rozgrzać zamrożone serce. Pięknie pokazana historia i uroczy bohaterowie – zobaczcie koniecznie!

Kraina Lodu

 

Vaiana (2016)

Kolejna z najnowszych produkcji Disneya. Ocean wybiera Vaianę, odważną i pewną siebie córkę wodza polinezyjskiej wioski, aby oddała bogini Te Fiti serce ukradzione jej niegdyś przez Maui, legendarnego półboga. Vaiana wyrusza odnaleźć Maui i wraz z nim przeżywa niezwykłe przygody. Złożone postaci, zapierające dech w piersi widoki, odrobina mądrego humoru, cudowna muzyka i magia, która czaruje nas od pierwszej chwili sprawiają, że nie sposób nie zakochać się w tym filmie.

Vaiana

 

Zwierzogród (2016)

O tym filmie mogłabym długo… Jest w ścisłej czołówce moich ulubionych filmów Disneya. Fantastyczna opowieść o przełamywaniu wszelkich ograniczeń w dążeniu do upragnionego celu i realizacji marzeń. Judy Hopps, króliczka z małego miasteczka chce zostać policjantką, choć wszyscy jej to odradzają. Po szkoleniu trafia do Zwierzogrodu – metropolii, w której, jak wierzy, każdy może być kim chce. Poznaje tam sprytnego lisa Nicka Bajera, który pomaga jej rozwikłać policyjną zagadkę. Trzymająca w napięciu akcja, różnorodność napotykanych na drodze postaci, przy których nie sposób się nie śmiać i pięknie opowiedziana historia o tym, że wszyscy, niezależnie od tego kim są, mogą żyć obok siebie w zgodzie.

Zwierzogród

 

To nasza lista najlepszych filmów Disneya. Co byście do niej dodali?

856 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
Barbara Krawczyk

Barbara Krawczyk

Wielbicielka metropolii i monumentalnej przyrody. Uwielbia uczyć się języków obcych, obecnie zdobywa kolejne stopnie znajomości języka japońskiego. Stopniowo uzupełnia własne pinezki na mapie świata. Specjalizuje się w mediach społecznościowych i prowadzi nasz bratni portal stressfree.pl.

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent