Berenika i klątwa ciemności. Recenzja książki dla dzieci

Berenika i klątwa ciemności
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Tak, właśnie takich książek chcę czytać jak najwięcej. Coraz rzadziej trzymam w ręku książkę, którą głaszczę po kartkach i nie mogę się nacieszyć estetyką wykonania. Wzrok przykuwa matowa okładka z błyszczącymi tłoczeniami.

Na tytułowej karcie szare piórko z perłą, a potem utrzymane w tym samym klimacie rozdziały.

Numer i tytuł rozdziału w pięknej, delikatnej oprawie z delikatnych listeczków. Majstersztyk. Jeszcze nie zagłębiłam się w lekturę, a już zadrgała sentymentalna struna dziecka łaknącego pięknych opowieści, bo właśnie to zapowiada wizualna strona książki. Edyta Danieluk swoimi ilustracjami idealnie oddała klimat utworu.

Berenika i klątwa ciemności

Bohaterką, która wprowadza nas w wyjątkowy świat, wykreowany przez Renatę Opalę, jest wróżbitka Marina. Wszyscy ją znają lub o niej słyszeli, więc pragną, by rozłożyła przed nimi swoje karty i zdradziła, co do niej przemówiły. Nie pytają o błahostki, a o sprawy ważne. Dzieci, których nie mogą się doczekać, żon dla mężów.

Jest jeszcze ktoś. Dziewczyna, którą dawno uznano za zmarłą, zaraz po siódmych urodzinach. Jednak ona żyje, bez towarzystwa ludzi, wolności i lustra.

Nie do końca sama – bo przecież jest matka i ochmistrzyni Roja – ale za to bardzo samotna. Nagle Marina daje jej coś, czego dawno zabrakło w świecie skrywanej przed światem szesnastolatki. Nadzieję.

Ta nadzieja pcha dziewczynę w świat. Nie zachowuje się jak typowa królewna, więc i nikt kogo spotyka po drodze, nie widzi w niej królewskiej córki. Dobre serce, pracowitość i wytrwałość sprawiają, że otacza się dobrymi ludźmi, choć na swojej drodze spotka też mniej czyste serca.

Berenika i klątwa ciemności
Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Nie chcę zdradzać fabuły i opowiadać o pozostałych bohaterach, by nie psuć przyjemności płynącej z lektury. Napiszę tylko, że Berenika, dziewczyna o brzydkiej twarzy, będzie musiała odpowiedzieć sobie na wiele trudnych pytań i podjąć kilka ważnych decyzji, mających wpływ nie tylko na jej życie. Czy znajdzie to, czego szuka?

Ja wiem na pewno, że znalazłam świetną książkę i nie mogę się doczekać, aż sięgnę po pozostałe książki autorki.

Zapraszam do lektury.

Berenika i klątwa ciemności
Autor: Renata Opala
Ilustrator: Edyta Danieluk
Format: 138×195
Oprawa: Miękka
Kategoria wiekowa: 9+
Liczba stron: 248
Wydawnictwo Skrzat
Data wydania: 07.2019

311 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent