UD

Bezobsługowy ogród w butelce (terrarium)

Jak zrobić ogródek w butelce

Ponieważ ogród w butelce nie wymaga dużego zaangażowania czy pracy, może stanowić piękną, żywą ozdobę każdego domu i stać się super pomysłem na prezent na przykład na Dzień Mamy.

Jak zrobić ogród w butelce?

jak posadzic ogrod w butelce prezent dla mamy

 

Będziesz potrzebować czystą szklaną butelkę lub słoik oraz korek czy pokrywkę do niego. Najlepsza byłaby butla z szerokim otworem. My takiej nie mieliśmy więc użyliśmy butelki po oliwie.

Potrzebne będą też kamyczki – Możesz użyć zwykłych kamyków znalezionych na dworze lub kupić kamyki ozdobne. Można je znaleźć w sklepach zoologicznych, w których sprzedawane są akcesoria do akwariów.

Kup węgiel aktywny –  możesz go znaleźć na Allegro lub w sklepach zoologicznych lub z akcesoriami do produkcji wina/alkoholi.

Przygotuj także:
– garstkę torfu
– garstkę ziemi doniczkowej
– mech – zebrany wraz z korzeniami ze słonecznego miejsca (trzymaj go dobrze podlanego w zamkniętym plastikowym pudełku, żeby nie wysechł)
– drut, pałeczki do sushi, łyżeczkę na długiej rączce

Terrarium w butelce jak to działa

Wykonanie terrarium krok po kroku:

Wsyp do butelki kamyczki – pokryj nimi całe dno, gdyż to one będą przestrzenią w której będzie się zbierać woda.

Pokryj kamyczki cienką warstwą węgla aktywowanego. Węgiel służy do filtrowania wody, a więc utrzymania terrarium w czystości.

Następnie włóż 2-3 cm warstwę torfu, który będzie utrzymywał wodę i składniki odżywcze potrzebne roślinie.

Dodaj 2 cm warstwę ziemi doniczkowej.

1/3 wysokości butelki powinna być wypełniona kamyczkami i glebą, a około 2/3 wysokości butelki powinna stanowić pusta przestrzeń wypełniona powietrzem.

Teraz sadzenie: delikatnie wkładaj do butelki kawałki mocno wilgotnego mchu (z korzeniami pokrytymi ziemią). Możesz użyć do tego celu drutu lub tak jak my – specjalnie spreparowanej łyżeczki. Jeżeli mech nie jest mocno wilgotny – spryskaj go wodą.

Na koniec wyczyść butelkę od wewnątrz – to trudna walka – patykiem i kawałkiem szmatki.

Terrarium powinno stać na oknie,  ale nie w pełnym słońcu. Jeżeli wnętrze butelki będzie po kilku dniach zbyt wilgotne, pozostaw ją otwartą na dzień lub dwa, aby trochę przeschła.  Jeśli z kolei będzie zbyt suche – dodaj do terrarium niewielką ilość wody.

Zobacz filmik o człowieku, który założył terrarium, które nie było nawadniane od ponad 40 lat!

https://www.youtube.com/watch?v=VPog7W7J5ps

 

595 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent