20 pomysłów na ruchowe zimowe zabawy na śniegu

orzełek na śniegu zabawy na śniegu

Zimą, gdy na dworze leży śnieg, można spędzić ze swoim dzieckiem wspaniałe chwile, które na pewno na długo pozostaną w pamięci. Zapewne sami pamiętamy, jak ze swoimi rodzicami, pomimo mroźnego powietrza, wychodziliśmy lepić bałwana! Dla właściwego rozwoju dzieci potrzebują kontaktu z naturą (także zimową) i uwielbiają śnieg – warto to wykorzystywać przy każdej okazji do zimowych zabaw. 

1. Ulepimy bałwana

lepienie bałwana

Potrzebna nam będzie  marchewka z kuchni, a kamyczki na pewno znajdziemy na dworze. Wspólne turlanie kul oprócz świetnej zabawy i odrobiny ruchu, wzmocni dodatkowo więź z naszym dzieckiem.

Bałwan jest najczęściej lepioną ‘postacią’ ze śniegu, lecz można przecież wymyślić własną i ulepić np. kota czy misia. A może dziecko wymyśli jeszcze coś innego? Pozwólmy, by dziecko samo decydowało.

2. Robimy wielką kulę

Dzielimy dzieci na grupy i toczymy śniegowe kule. Wygrywa grupa, której kula jest większa.

3. Zróbmy ślizgawkę

Czasami wystarczy po prostu znaleźć kawałek prostego chodnika lub asfaltu i go wyślizgać. Można także polać go odrobinę wodą i poczekać. Nie róbcie tego jednak tam gdzie mogą chodzić inni ludzie!

4. Zabawa w „śniegowicy” (to taka piaskownica, tylko ze śniegiem)

Do zabawy można wykorzystać foremki z piaskownicy, łopatki, grabki, wiaderka. Podobnie jak na piachu, także i na śniegu można rysować, budować zamki, stawiać babki, robić podkopy i tunele.

5. Szukanie skarbów w śniegu

Małe zabawki lub inne gadżety zakop w zaspach śniegu. Szukanie ich przy pomocy łopatki będzie fantastyczną zabawą!

6. Berek z ogonkami

Dzieci  przyczepiają sobie ogonki z szalików,  wkładając je za pasek. Wszyscy biegają, starając się zebrać jak najwięcej ogonków, a jednocześnie chronić swój własny ogonek. Zabawa kończy się, gdy wszyscy będą bez ogonków, a wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej ich najwięcej.

7. Jazda na łyżwach

rodzina na łyżwach

Sprawdźcie na miastodzieci.pl gdzie znajduje się najbliższe lodowisko w Waszej okolicy i idźcie tam od razu!

8. Malowanie na śniegu

Lubicie malować? Zróbcie sobie farby do malowania na śniegu. To po prostu barwniki spożywcze wymieszane z wodą. Teraz przelej je do butelek po szamponie lub po płynie do mycia naczyń i malujemy!

9. Bitwa na śnieżki

bitwa na śnieżki

Wspaniałą przygodą będzie także bitwa na śnieżki. Wcześniej naszykujmy tzw. bazy (wystarczą kupki śniegu za którymi można się schronić), zróbmy amunicję i wygrywa ta osoba, który więcej razy trafi w przeciwnika. Im więcej osób bierze udział, tym lepsza zabawa. Należy jednak zadbać o bezpieczeństwo, dlatego ustalmy np. że można trafiać tylko w nogi i z pewnej odległości.

10. Przeciąganie liny

Przeciąganie liny na śniegu jest dużo zabawniejsze niż letnie przeciąganie liny, bo upadki w śnieg są bardzo zabawne!

11. Wydeptywanie napisów lub figur geometrycznych

gwiazda na śniegu

Napisy wydeptane na śniegu będą świetnie widoczne z góry np z okna czy z balkonu. Ta zabawa to świetny pomysł na kreatywną naukę pisania!

12. Rzucanie do celu

Celem może być tarcza zawieszona na płocie czy drzewie. Rzucanie w sam środek może sprawić także wiele radości. Można celować do stojącego wiadra, wygrywa osoba, która trafi jak największą ilość razy. Można także celować w pień drzewa  i wygrywa ten, kogo ślad będzie wyżej.

13. Labirynt na śniegu

Zamiast napisów można także narysować, a potem wydeptać prawdziwy labirynt.

14. Kręgle na śniegu

Ustawmy plastikowe butelki na śniegu i próbujmy przewrócić jak największą ich ilość. Pamiętajmy jednak, by na koniec zabawy wyrzucić do kosza butelki. Przy okazji uczymy dziecko dbałości o środowisko.

15. Zaprzęgi koni

Chyba wszystkie dzieci lubią być ciągnięte na sankach. Zawsze wołają: „szybciej, szybciej!”. W tej zabawie, także im więcej par tym lepsza zabawa i więcej śmiechu, dlatego warto zachęcić do zabawy także sąsiadów. Zadbajmy tylko o bezpieczeństwo, by dzieci nie spadły z sanek. My jako konie – przełóżmy sznurki tak, byśmy mieli je na wysokości pasa i … „gotowi, do biegu, start!” Konie ruszyły galopem!

16. Tor przeszkód

Tor przeszkód można zbudować ze wszystkiego! Przeskoki przez sanki, okrążanie kamieni, slalom z patykiem, rzut śnieżkami do celu.

17. Zjeżdżanie na byle czym

zjeżdzanie z górki na kołach

Możemy zjeżdżać z górki na sankach lub na jabłuszkach, ale można także na … czymkolwiek! Kartony, deski, koszyki… a nawet dmuchane koła lub pontony. A może macie  jakieś bardziej fantazyjne pomysły?

18. Zabawa w zimno-ciepło

Rodzic chowa jakiś przedmiot np rękawiczkę. Dziecko szuka, z pomocą innych dzieci, które mówią „zimno”, „mróz”, gdy szuka się w niewłaściwym miejscu, a „cieplej”, „ciepło”, „gorąco”, „parzy”, kiedy dziecko, które szuka, jest coraz bliżej schowanego przedmiotu.

19. Budowanie igloo lub śniegowego tunelu

tunel lub igloo

Do budowy igloo potrzeba duuużo śniegu i pomocy rodzica z łopatą. Ale radość z wspólnie zrobionej kryjówki w śniegu będzie ogromna!

20. Orzełki na śniegu

Dzieci bardzo lubią robić orzełki na śniegu. Wystarczy położyć się na zimnym, białym puchu na plecach i ruszać rękoma i nogami jak w pajacyku, delikatnie wstać i efekt gotowy. Lecz polecamy tę zabawę na koniec, ponieważ w mokrym ubranku łatwo się przeziębić. Po powrocie do domu warto napić się gorącej czekolady!

Zimowe zabawy na śniegu mają wiele zalet m.in. wspólnie spędzone chwile z naszym dzieckiem, niezapomniane przygody, dużo śmiechu. Dodatkowo, ruch i świeże powietrze są bardzo potrzebne dziecku, aby prawidłowo się rozwijało i było zdrowe.

Nie siedźcie w domach, gdy śnieg za oknem – korzystajcie z okazji do dobrej zabawy – druga taka dopiero za rok!

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie