Dzień Dziecka w Multikinie
UD

10 pomysłów na zimową nudę w domu

10 pomysłów na zabawy zimą w domu
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

1. Łowienie ryb

Potrzebne przedmioty: kartonowe pudełko np. po butach, kapsle od butelek, sznurek, patyk, magnes.
Usuń pokrywkę z kartonowego pudełka i ułóż w nim kilka kapsli od butelek pomalowanych na kolorowo. Weź kawałek sznurka i na jego jednym końcu przywiąż kijek, a na drugim mały magnes. Jeśli kapsle są pomalowane, mów dziecku, jakiego koloru rybę ma złowić. Gdy już wszystkie kapsle zostaną złapane, policzcie, ile ich jest – zacznijcie zabawę od nowa.
Ta zabawa rozwija koordynację wzrokowo- ruchową.

2. Dmuchanie piłeczki pingpongowej

Dziec po dwóch stronach stołu starają się przedmuchać piłeczkę na przeciwną stronę (lub boczną jego krawędź w przypadku młodszych dzieci). Uwaga! Piłka nie może spaść ze stołu, a nie można jej dotykać rękami. Jeśli dziecko przedmucha piłkę na drugą stronę, zdobywa punkt. 

3. Zabawa żaglówkami

Dzieci uwielbiają zabawy z wodą – nawet zimą! Potrzebne przedmioty: kubeczek np. po jogurcie, słomka, wstążeczka, kartka z bloku technicznego, taśma klejąca. Przyklej taśmą połowę słomki do wewnętrznej części kubeczka po jogurcie lub margarynie. Zawiąż na czubku słomki wstążkę lub zrób z bloku technicznego flagę. Wytnij trójkąt i przyklej go taśmą do słomki. Włóż stateczek do wanny lub miski z wodą i zanuć jakąś żeglarską lub marynarską piosenkę. Możecie wykonać kilka takich statków i urządzić regaty.

4. Piłka nożna w mieszkaniu

Mamy w domu materiałową piłkę i to zabawka, która jest w użyciu bardzo często. Jeśli nie posiadacie miękkiej piłki, która nadaje się do zabawy w domu, możecie zrobić ją z dziećmi. Potrzebne przedmioty: powłoczka od jaśka, gazety.
Wypełnij starą powłoczkę od jaśka zgniecionymi gazetami. Zamknij ją szczelnie, np. zaklejając ją taśmą. Aby zachęcić dziecko do kopania piłki, powiedz wierszyk:

„Raz, dwa, trzy
Kopnij piłkę do mnie ty.
Raz, dwa
Kopnę piłkę do ciebie ja.”

5. Koszykówka domowa

Zabaw sportowych nigdy dość! Nawet jeśli muszą być ograniczone do dziecięcego pokoju. Do gry potrzebny będzie kosz na zabawki lub wiaderko. Stojąc w wyznaczonym miejscu (nie przekraczając wyznaczonej linii) staramy się na zmianę z dzieckiem trafiać piłką do pojemnika. Doskonale sprawdzą się tutaj również małe piłeczki (jak w basenikach z piłkami) lub nawet zwykłe klocki podzielone na kolory. Rodzic i dziecko oddaje 10 rzutów do pojemnika (każdy ma inny kolor piłeczek), a potem odbywa się komisyjne liczenie ilości trafień danego koloru.

6. Zimowe pejzaże z waty lub pasty do zębów

Zachęć dziecko do wyklejania obrazka o tematyce zimowej, np. bałwanka czy pejzaż zimowy. Przyklejanie waty sprawi dziecku na pewno wiele radości.
– Do obrazków z watą potrzebne będą: kartki z bloku (mogą być kolorowe!), wata, papier kolorowy, nożyczki, klej.
– Do obrazków z pastą potrzebne będą: kolorowe kartony, pasta do zębów i brokat sypany. Pastę nakładamy palcami i od razu sypiemy brokatem. Rysunek można także ozdobić wyciętymi, za pomocą dziurkaczy ozdobnych, kolorowymi gwiazdkami albo filcowymi czy materiałowymi choinkami. Nasi mali artyści zrobili to tak:
Zimowe-pejzaże malowanie pastą do zębów

7. Klepsydra z butelek

Niewiele potrzeba, by zainteresować małego naukowca: dwóch takich samych plastikowych butelek, kolorowego piasku, soli lub ryżu, taśmy klejącej, nożyczek, wykałaczek. 

Drugą z butelek nakładamy na tę z piaskiem i łączymy butelki taśmą klejącą. Jeśli w butelce były różne składniki (np. piasek i sól), można już teraz je wymieszać, potrząsając butelką.

Odwracamy butelkę i mierzymy czas, w którym piasek przesypie się z jednej butelki do drugiej. Zapisujemy czas na karteczce i przyklejamy do naszej klepsydry.

Można stworzyć kilka zegarów i porównywać czas, a przy okazji prowadzić „badania” nad tym, od czego zależy prędkość przesypywania piasku lub eksperymentować z różnymi materiałami czy kolorami piasku.

TUTAJ sprawdźcie jak zrobić klepsydrę z butelek krok po kroku. 

8. Pyzaty bałwanek 

Zabawa dla maluchów, które uwielbiają skakać i brykać! Dobrze jest obejrzeć bałwana na obrazku lub w naturze, zanim przystąpicie do tej zabawy. Można się dodatkowo przebrać, aby było więcej śmiechu.
Recytuj wierszyk:

Pyzaty bałwanek /rozedmij policzki/
Z marchewkowym nosem /pokaż na nos dziecka/
Zawołał zajączka /skiń ręką/
Przyjacielskim głosem.

Chciał sobie pobrykać
Z pociesznym szaraczkiem, /poskaczcie dookoła/
Lecz ten mu skradł nos /chwyć za nosek dziecka/
I schrupał pod krzaczkiem.

9. Domowa diorama

Planowanie i wykonanie może zająć Wam cały długi zimowy wieczór. Do stworzenia tego dzieła sztuki potrzebujecie: pudełka po butach, farbki, patyczków po lodach plasteliny/ciastoliny lub plastyczna masa klejąca + inne materiały według dziecięcych pomysłów.  Z tego wszystkiego zrobicie park dinozaurów, domek, wiejską farmę, zimowy obrazek czy ilustrację ulubionej bajki. Od pudełka należy odciąć brzeg, a potem pomalować boki i tył. Potem wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni:
– małe lustereczko lub celofan doskonale się sprawdzi jako jezioro
– mebelki możecie zrobić z kolorowego bristolu
– zielona krepina może być trawą
wspaniałe zwierzątka powstaną z plasteliny
– zabawki z kinder niespodzianek świetnie zastąpią spacerowiczów parku itp.

Masa plastyczna albo ciastolina przymocuje to wszystko do spodu pudełka. 

10. Słodka tęcza

Czytelnicy Miasta Dzieci doskonale znają ten eksperyment, bo cieszy się ogromnym zainteresowaniem. To piękna tęcza. Słodka tęcza!  Potrzebne będą: małe opakowanie cukierków/draży Skittles, talerz/patera, najlepiej z lekko uniesionymi brzegami (lepszy efekt, gdy otoczka cukierków zaczyna się rozpuszczać), woda (ilość taka, żeby wszystkie cukierki miały zanurzony w wodzie spód).

Na talerzu układamy kolorowy okrąg. Delikatnie wlewamy wodę na środek talerza, sprawdzając, czy znajduje się ona pod każdym cukierkiem. Po chwili spod cukierków popłyną kolorowe strużki, tworząc wyjątkowy obrazek, tęczę barw! Zobaczcie ten eksperyment na filmie

Zapraszamy do działu zabaw Miasta Dzieci, gdzie czeka mnóstwo inspiracji na domowe eksperymenty, zabawy plastyczne i zabawy w kuchni!

519 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent