UD

15 gier planszowych, które odciągną dziecko od smartfona

Jakie gry planszowe dla dziecka
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑
Czy są gry planszowe, które mogą zainteresować nastolatka i oderwać go od komputera czy smartfona? Oczywiście! Informacjami o swoich ulubionych grach podzieliła się z nami 18-letnia Helena Deskur.

1. Dixit

dixit gra dla dzieciNiezwykle wciągająca gra angażująca wyobraźnię i kreatywność. Pomiędzy graczy rozlosowywane są karty. W każdej turze jeden z graczy wciela się w rolę narratora i ma za zadanie dobrać odpowiednie skojarzenie do swojej karty – może to być nazwa filmu, książki, postać, przysłowie, cytat, nie ma tu ograniczeń. Następnie każdy z graczy wybiera ze swoich kart taką, która kojarzy mu się z opisem narratora. Karty są tasowane i wykładane na stół. Zadaniem graczy jest zgadnąć która z kart należy do narratora. Gdy nikt nie zgadnie lub zgadną wszyscy, narrator otrzymuje 0 pkt.
Wiek: od 8 lat.
Liczba graczy: 3-6


2. Wsiąść do pociągu: Europa

Wsciąśćdo pociągu najlepsze gry planszoweW grze Wsiąść do Pociągu wcielamy się w budowniczego tras kolejowych na wielkiej planszy z mapą kolejową XIX-wiecznej Europy. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów, które otrzymuje się przez budowę kolejowej infrastruktury. Krótkie i nieskomplikowane zasady sprawiają, że gra należy do czołówki planszówek polecanych dla początkujących graczy.

Wiek: od 8 lat.
Ilość graczy: 2-5

 

 3. Splendor

Splendor gra planszowaSplendor to niesamowicie uzależniająca gra karciana w zbieranie szlachetnych kamieni. Gracze wcielają się w role renesansowych kupców. Ich celem jest zdobycie jak największego prestiżu poprzez nabywanie kopalni klejnotów, udoskonalanie środków transportu i zatrudnianie rzemieślników. Splendor idealnie nadaje się dla osób, które dopiero wchodzą w świat gier planszowych.

Wiek: od 10 lat.
Ilość graczy: 2-4

4. Carcassone

Carcassonne gry dla nastolatkaCarcassone to jedna z typowych gier familijnych. Gra nie odbywa się na plaszy, zamiast tego gracze losują kartoniki z kawałkami dróg i miast. Następnie muszą w odpowiedni sposób dopasować je do wyłożonych już na środek. Miasta i drogi mogą oznaczać specjalnymi pionkami, które pozwalają im zdobyć punkty za dane zabudowania. Gra kończy się, gdy wszystkie kartoniki zostały wyłożone, tworząc planszę. Zwycięzcą zostaje gracz z największą ilością punktów.
Wiek: od 8 lat.
Ilość graczy: 2-6

 

 5. Osadnicy z Catanu

Catan gra planszowaJedna ze znanych, czołowych gier, z którymi wielu rozpoczyna swoją przygodę z grami planszowymi. Rozgrywka odbywa się na planszy z polami, które dostarczyć mogą nam różnych surowców. Z surowców możemy budować drogi, wioski i miasta, a także wymieniać na Karty Rozwoju, ze specjalnymi bonusami. Gra posiada także wiele ciekawych dodatków, które pozwolą urozmaicić rozgrywkę.

Wiek: od 10 lat.
Ilość graczy: 3-4

 

6. Munchkin

munchkin-gra-karciana_munchkinimagesKomiczna gra karciana w typie RPG, będąca jednocześnie jego parodią z montypythonowskim humorem. Celem gry jest osiągnięcie 10 poziomu przez pokonywanie potworów i zdobywanie skarbów, którymi są specjalne bonusy i ekwipunek. Każda wersja gry utrzymana jest w innej konwencji. Idealna gra na spotkania ze znajomymi, której absurdalny humor rozbawi osoby w każdym wieku.
Wiek: od 10 lat.
Ilość graczy: 3-5

 

7. Colt Express

Colt Express najlepsze gry dla dzieciŚwiat gry przenosi nas na Dziki Zachód. Wcielamy się w bandytów rabujących pociąg. Rozgrywka odbywa się na trójwymiarowym modelu pociągu, do dyspozycji mamy karty, które pozwalają nam wykonywać różne akcje. Gra pełna jest emocji, gdy karta po karcie oczekujemy czy nasz plan się powiedzie i czy uda nam się przechytrzyć przeciwników. Polecana szczególnie miłośnikom klimatów westernów.

Wiek: od 10 lat.
Ilość graczy: 2-6

 

8. Talizman Magia i Miecz

talisman magia i mieczTo niezwykle rozbudowana gra fantasy na wielogodzinne rozgrywki. Wcielamy się w jedną z postaci Poszukiwaczy, których celem jest odnalezienie Korony Władzy. Każda z postaci posiada unikatowe umiejętności, punkty Siły i Mocy, Życia i Losu. Gra w podstawowej wersji toczy się w trzech Krainach, w dodatkach znajdziemy więcej plansz i dodatkowe karty. Rzucamy kostką i przenosimy się na kolejne pola, gdzie losujemy Karty Przygód, które mówią nam, co w danej turze nam się przytrafi. Możemy toczyć walki, zaklęcia, odnajdywać magiczne przedmioty, kupować ekwipunek i uzbrojenie, wykonywać specjalne misje. Każda rozgrywka jest inna, dzięki ogromnej możliwości losowych zdarzeń i akcji, jakie mamy do wyboru. Poznanie wszystkich zasad zajmie nieco czasu, jednak dla miłośnika świata fantasy nie powinno to być przeszkodą.
Wiek: od 12 lat.
Liczba graczy: 2-6

 

9. Dobble

dobble gra dla dzieciGra polega na tym, aby jak najszybciej odnaleźć na dwóch kartach dwa identyczne obrazki, które dla dodatkowego utrudnienia mogą być obrócone lub w innych rozmiarach. Okrągłe karty przedstawiają różne ilustracje ilustracji roślin, postaci i przedmiotów, a każda z nich łączy się z innymi kartami wyłącznie jednym symbolem. Dynamiczna i emocjonująca rozgrywka, gdzie każdy stara się prześcignąć innych w wykrzykiwaniu nazw symboli, z pewnością zapewni graczom mnóstwo śmiechu i poprawi humor całej rodzinie.
Wiek: od 6 lat.
Ilość graczy: 2-8.

 

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

10. 7 Cudów Świata

7 cudów świata gra planszowa7 Cudów Świata to gra strategiczna, której celem jest zbudowanie własnego imperium. Zadaniem graczy jest rozwijać swoje miasto w czasie trzech epok, tak aby uzbierać jak największą liczbę punktów zwycięstwa. Ponieważ nie istnieje jedna droga do wygranej, każda rozgrywka jest inna i za każdym razem możne nas czymś zaskoczyć. Gra daje nam duże możliwości planowania samodzielnej strategii, kombinowania, jak przechytrzyć przeciwników, przez co czynnik losowy nie ma tu tak dużego znaczenia, jak w innych grach tego typu.
Wiek: od 10 lat.
Liczba graczy: 2-4.

11. Cluedo

cluedo-gra planszowe dla dzieciGra utrzymana w konwencji zagadki kryminalnej. Każdy z graczy otrzymuje notatnik, wciela się w detektywa i ma za zadanie odkryć metodą eliminacji kto, czym i w jakim pomieszczeniu odpowiedzialny jest za zbrodnię na doktorze Czarneckim. Trzy karty losowane są spośród trzech talii i chowane w kopercie na środku. Pozostałe karty rozdawane są pomiędzy graczy. Plansza przedstawia plan domu doktora, po którym możemy poruszać się i snuć podejrzenia w kolejnych pomieszczeniach. Zwycięstwo zapewni nam bycie spostrzegawczym i przebiegłym, uważna obserwacja innych graczy, a także umiejętna gra aktorska, która pozwoli zmylić przypuszczenia innych.
Wiek: od 8 lat.
Ilość graczy: 3-6.

 

12. Jungle speed

Gra planszowa dla nastolatkaTo gra na zręczność i szybkość, której proste zasady pojmiemy w mig. Gracze dostają karty, których jak najszybciej muszą pozbyć się podczas rozgrywki. Aby to zrobić, muszą wykazać się refleksem i czujnością. W chwili gdy wyciągnięte przez nich karty pokazują ten sam symbol, zwycięża ten kto jak najprędzej chwyci drewniany totem, zaś wolniejszy przeciwnik musi wziąć wszystkie karty ze środka. Zaletą gry jest także, że dzięki swojej prostocie i niewielkiemu rozmiarowi nadaje się na każdą okoliczność i praktycznie nie posiada ograniczeń wiekowych czy liczby graczy.

 

13. Takenoko

Najlepsze planszówki dla starszych dzieci takenokoAkcja gry przenosi nas na dwór japońskiego cesarza. Gracze mają za zadanie zaopiekować się głodną pandą. Przy pomocy cesarskiego ogrodnika muszą uprawiać dla niej trzy rodzaje bambusa, by zapewnić jej odpowiednią ilość jedzenia. W zależności od pogody, jaka wypadnie przy rzucie kością, gracz może wykonać różne akcje. Naszym celem jest uprawa bambusa o odpowiedniej liczbie pędów. Za każdą zrealizowaną kartę celów, otrzymujemy punkty zwycięstwa. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który wypełni określoną w rozgrywce liczbę celów.

Wiek: od 8 lat.
Ilość graczy: 2-4.

 

14. Przebiegłe Wielbłądy

Przebiegłe wielbłądy gra dla dzieciGracze wcielają się w osoby obstawiające zwycięzców na wyścigach wielbłądów. Gra toczy się bardzo dynamicznie i nieprzewidywalnie, a emocje dorównują tym towarzyszącym na prawdziwych wyścigach. Świetna propozycja rozrywki dla całej rodziny.

Wiek: od 8 lat.
Ilość graczy: 2-8

 

 

 

15. Super Farmer

Super farmer gra planszowaNie sposób pominąć tej znanej niemal każdemu gry polegającej na prowadzeniu własnego gospodarstwa. Gracze wcielają się w farmerów i rzucając kostką zdobywają kolejne zwierzęta do swojej hodowli. Celem gry jest zgromadzenie jednego zwierzęcia każdego rodzaju – królika, owcy, świni, krowy i konia. Na przeszkodzie stoją lisy i wilki, które jeśli nie posiadamy psa, zjadają naszą trzodę i musimy zacząć hodowlę od nowa. Farmer to gra, w którą śmiało możemy wciągnąć najmłodszych członków rodziny.

Wiek: od 7 lat.
Ilość graczy: 2-6

 

 

674 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent