Dzień Matki – pomysły na życzenia i prezenty dla Mamy!

Dzień mamy
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑

Dzień Matki to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. W Polsce wypada 26 maja i w tym dniu dzieci obdarowują Mamy kwiatami, czekoladkami, laurkami i samodzielnie wykonanymi prezentami, by okazać im miłość i podziękować za cały trud włożony w ich wychowanie.

Dzień Matki –  jak powstała tradycja?
Kiedy obchodzimy Dzień Mamy?

Początki święta sięgają dalekich czasów starożytnych Greków i Rzymian. Przedmiotem kultu były wtedy matki-boginie jako symbol płodności i urodzaju, a czczenie ich gwarantowało wierzącym lepsze plony. W starożytnej Grecji urządzano festiwal ku czci Rei – matki greckich bogów, zaś w Rzymie obchodzono Matronalia  poświęcone Junonie, patronce kobiet zamężnych. Co roku świętowali także mieszkańcy Egiptu, którzy czcili boginię Izydę, boską matkę faraonów.  Święto Matki obchodzili również wcześni chrześcijanie – w czwartą niedzielę Postu czcili Maryję, matkę Jezusa Chrystusa.

Następnie  do świętowania wrócono w XVII wieku w Anglii ustanawiając  w czwartą niedzielę postu „Mothering Sunday” – wówczas w kościołach odbywały się modlitwy za matki. Tego dnia wszystkie dzieci zwalniano ze służby na dworach i w pałacach, by mogły osobiście złożyć życzenia i obdarować swoje matki. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku.

Pojawia się nam również wątek amerykański. Mianowicie w 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Twierdziła ona, że rodzicielki są niedoceniane i należy zwrócić uwagę na to, jak poświęcają się dla swoich rodzin. Natomiast poetka Julia Ward Howe w 1872 roku wystąpiła ze swoją ideą świętowania Dnia Matki. Amerykański prezydent Woodrow Wilson w 1914 roku podpisał rezolucję, która ustanowiła każdą drugą niedzielę maja Dniem Matki i zostało ono wpisane do kalendarza jako święto narodowe. Przed domami i instytucjami publicznymi wywiesza się flagę narodową dla uczczenia matek .

Jednak tak naprawdę dopiero po II wojnie światowej Dzień Matki zyskał ogromną popularność.

Dzień Matki

Dzień Mamy w Polsce

Po raz pierwszy Dzień Matki w Polsce obchodzono w 1914 roku w Krakowie. Warto wiedzieć, że jako jedyny kraj na świecie  świętujemy ten dzień 26 maja, a na obchody nie przypadają żadne szczególne ludowe zwyczaje czy obyczaje.

Jest to bardzo miłe święto, taki dzień, w którym każdy – niezależnie od wieku – chce wyrazić swoją wdzięczność za matczyną miłość i opiekę. W szkołach i przedszkolach dzieci starannie przygotowują się do obchodów 26 maja tworząc laurki, przygotowując akademie i i koncerty, a i dorośli pamiętają o życzeniach. Dzień Matki bowiem to nie tylko okazja do podarowania mamie czegoś szczególnego, ale – przede wszystkim – idealna chwila na wspólne spędzenie czasu.

lilac-3366467_1280

Dzień Mamy na świecie

Święto mamy obchodzone jest w niemal każdym zakątku świata – w różnych terminach znajdziemy je w kalendarzach niemal 140 krajów! Dzień Matki najwcześniej obchodzony jest w Norwegii – przypada na drugą niedzielę lutego. 3 marca Dzień Matki obchodzą Gruzini, zaś w wielu krajach Dzień Matki obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet. Dzień Matki 8 marca obchodzony jest m.in. w Afganistanie, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Macedonii, Kazachstanie, Laosie, Maroku i Wietnamie. 21 marca wypada on w krajach arabskich takich jak Syria, Irak, Jordania czy Zjednoczone Stany Arabskie. Jednak ortodoksyjni muzułmanie nie obchodzą tego święta, bowiem nie akceptują oni wpływów kultury zachodu i są zdania, że uznanie i szacunek należą się matkom zawsze, a nie tylko od święta.

Dzień Matki w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii jest obchodzony w czwartą niedzielę wielkiego postu.  Aż w 63 krajach święto obchodzone jest  w drugą niedzielę maja, m.in. w Belgii, Brazylii, Kanadzie, Czechach, Niemczech, we Włoszech i na Słowacji.

Później niż w Polsce Dzień Matki jest m.in. we Francji, Algierii, Tunezji i Szwecji – w ostatnią niedzielę maja. Jeszcze później Dzień Matki obchodzony jest m.in. w Argentynie, Panamie czy Indonezji (aż 22 grudnia).

Dzień Matki

Ciekawostki związane  z Dniem Matki

  • W Meksyku to bardzo ważne święto, które celebruje się także w kościele. W domach  dzieci podają swoim mamom śniadania i obdarowują je kwiatami.
  • Tradycję obchodzenia Dnia Matki we Francji wprowadził Napoleon.
  • We Włoszech matki obdarowywane są ciastkami w kształcie serc, własnoręcznie przygotowanymi przez ich dzieci.
  • W Serbii i Czarnogórze dzieci urządzają mamom “łóżkowe więzienie”. Nie wypuszczają mamy z łóżka, dopóki nie dostaną słodyczy. W zamian za nie dzieci przez cały dzień wyręczają mamy w obowiązkach domowych, aby ta mogła odpocząć.
  • W Australii i Kanadzie w dniu święta Mam przypina się do ubrań goździki. Białe goździki oznaczają, że matka tej osoby zmarła, a kolorowe – że żyje. Dla Kanadyjczyków Dzień Matki jest równie ważny jak Boże Narodzenie.
  • W Rosji Dzień Matki obchodzony jest w ostatnią niedzielę listopada. O mamach pamiętają nie tylko dzieci, ale również władze państwowe, które z tej okazji organizują wiele koncertów i festynów.
  • W RPA Dzień Matki obchodzi się  w drugą niedzielę maja – dzieci  zakładają wówczas czerwone i różowe ubrania. Jeśli ich mama już umarła, ubierają się na biało.
  • Hindusi w Indiach w październiku hucznie obchodzą  święto Durga Puja ku czci bogini matki Durga. Hinduskie mamy mają swoje święto od ponad 10 lat i tego dnia dostają kwiaty oraz zaproszenie na obiad poza domem.

Dzień Mamy to szczególny dzień, na który warto przygotować coś wyjątkowego, zatem my mamy dla Was mnóstwo inspiracji! 

Pomysły na prezenty:

 

Pomysły na słodką niespodziankę:

100 pomysłów na prezenty na Dzień Mamy do kupienia lub samodzielnego wykonania

Życzenia dla mamy

Plakaty na Dzień Matki – plakaty z pięknymi przesłaniami lub zabawnymi cytatami to oryginalny i zawsze trafiony prezent na Dzień Matki

Kolorowanki i laurki na Dzień Matki

Piosenki i wiersze na Dzień Matki:

 

Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent