Pomysły na całodniowe wycieczki z dziećmi pod Łodzią

Wycieczki z dziećmi pod Łodzią
Słoneczna sobota czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka alternatywa pozostaje? Jednodniowy wyjazd za miasto. Mieszkańcy Łodzi są w tej dobrej sytuacji, że godzina drogi dzieli ich od wielu rodzinnych atrakcji, a wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie:

Zoo Safari Borysew

Borysew 25, 99-200 Poddębice, zoosafari.com.pl

Ogromna przestrzeń (dla mniejszych dzieci warto zabrać spacerówkę) i mnóstwo przeróżnych zwierząt na wyciągnięcie ręki. ZOO Safari sławne jest na cały kraj dzięki swoim białym lwom i tygrysom, które można obserwować na wybiegu przez bezpieczne szyby. Ale na tym terenie mieszkają przeróżne zwierzaki z całego świata począwszy od oswojonych i skubiących trawę z rąk zwiedzających zebr aż po pekari z dalekiej Ameryki Południowej. Jest tutaj też wewnętrzny i zewnętrzny (dmuchańce) plac zabaw oraz mini zoo z owieczkami, kózkami, alpakami i osiołkami. Ani dzieci ani dorośli nie będą się tutaj nudzić. Jedynym problemem może być duża ilość zwiedzających zwłaszcza w długi weekendy – wtedy podglądanie karmienia lwów czy foki jest znacznie utrudnione. Na miejscu jest grill bar, my jednak polecamy zabrać kanapki a na obiad podjechać do pobliskich Poddębic, gdzie w Pizzerii K2 zjecie naprawdę pyszną pizzę. W miasteczku jest też bardzo smaczna pierogarnia. Aktualny cennik Zoo Safari Borysew dostępny jest TUTAJ.

Rogów i Dinopark w Kołacinku

Rogowskie atrakcje zainteresują wszystkich wielbicieli przyrody. Można spędzić czas zarówno spacerując w otoczeniu pięknych drzew oraz kwiatów tutejszego arboretum, jak i zgłębiając zoologię podczas zwiedzania Muzeum Lasów i Drewna. Na uwagę zasługuje wystawa poświęcona tajemniczym zwierzętom, jakimi są nietoperze, zorganizowana na specjalnie skonstruowanym „strychu” oraz wystawa „Owady z bliska”. Można się tu dowiedzieć ile oczu ma pszczoła lub jak wysoko skacze pchła…
Muzeum Lasu i Drewna, ul. Akademicka 20, tel. 46 874 83 74, więcej informacji: cepl.sggw.pl.

Jednak Rogów słynie przede wszystkim z Arboretum czyli specyficznego rodzaju ogrodu botanicznego.  Jest tu wiele urokliwych zakamarków ukrytych wśród licznych alejek.  Chowają się tam niezwykłe rośliny, dzięki którym każdy – bez względu na wiek – może stać się odkrywcą. Ponad 2500 gatunków drzew oraz krzewów i aż 53 hektary powierzchni to wystarczająco dużo, żeby dzieci mogły się do woli wyszaleć.  Ogród podzielony jest na dwie części: arboretum zasadnicze (kolekcje dendrologiczne i leśne powierzchnie doświadczalne) i alpinarium (rośliny pochodzące z gór całego świata). Przy zakupie biletów zwiedzający otrzymują folder z planem Ogrodu.
Arboretum, ul. Leśna 1, 95-063 Rogów, tel. (46) 874 81 36,
Godziny otwarcia i cennik biletów: www.arboretum.sggw.pl.

W Rogowie funkcjonuje też skansen kolejowy, w którym zgromadzono ponad 120 sztuk taboru wąskotorowego. Można tu obejrzeć m.in. parowozy, lokomotywy spalinowe i dziesiątki wagonów. Najstarsze pochodzą sprzed I wojny światowej. Więcej informacji na stronie kolejrogowska.pl.

Kolejnym punktem wyprawy może być park jurajsko-botaniczny w Kołacinku. Można się tutaj przenieść wiele milionów lat wstecz, spacerując ścieżką ery mezozoicznej oraz zwiedzając muzeum ze skamielinami i jajami wielkich gadów. Można aktywnie spędzić czas na placach zabaw. Dzieci będą zachwycone tym, że ze stawu wychyla się głowa wielkiego gada i że w piaskownicy można wykopać „kości” dinozaura (warto zabrać własną łopatkę). Dodatkowych wrażeń dostarczy bajkowa ścieżka i poszukiwanie złota.

Park jurajsko-botaniczny: Kołacinek 21, 95-061 Dmosin, tel. 46 874 76 86, cennik biletów znajdziecie na stronie www.dino-park.pl.

Baseny termalne w Uniejowie i Jeziorsko

Uniejów to jedna z ciekawszych miejscowości województwa. Pięknie się rozwija, a w okolicy średniowiecznego zamku i starego paku powstają kolejne inwestycje. Najbardziej znane to baseny termalne, którymi miasteczko słynie w całej Polsce. Ciepła woda o każdej porze roku, kilka basenów wewnętrznych i zewnętrznych oraz zjeżdżalnie, rwąca rzeka, strefa saun, wyspa z jacuzzi… Całą rodziną nie będziecie się tutaj nudzić. Jedynym mankamentem jest to, ze w weekendy bywa ciasno i czasem trzeba trochę poczekać na wejście.
Adres term: ul. Zamkowa 3/5, 99-210 Uniejów, tel. 506 090 419. Cennik i więcej informacji na stronie www.termyuniejow.pl.

W bezpośrednim sąsiedztwie basenów znajduje się niewielka plaża rzeki Warty z ciepłym źródełkiem wody termalnej i placem zabaw. W sezonie letnim kąpielisko to jest strzeżone. Tuż obok znajduje się ogromny park z pomnikiem białej damy miasteczka – Uniejki. A to wszystko w sąsiedztwie klimatycznego, średniowiecznego zamku.

W Uniejowie funkcjonuje też Termalny Park Linowy z trasami wysokimi i miniparkiem dla dzieci. 
Adres Parku: ul Zamkowa 3/5, Uniejów, tel. 516 797 555. Cennik na stronie: www.parklinowy-uniejow.pl.

Jeśli wystarczy Wam sił i energii można także podjechać na tamę zbiornika Jeziorsko, w miejscowości Skęczniew, 25 km od Uniejowa. Sam zbiornik jest nieco zaniedbany, ale imponuje wielkością i zachwyca otoczeniem przyrody.  Z tamy rozciąga się przepiękny widok na cały zalew. W okresie wiosenno-letnim można obserwować tutaj amatorów sportów wodnych.

Z tamy prowadzą schody, dzięki którym można się dostać na poziom Warty a potem spacerować wzdłuż rzeki. Nieco poniżej tamy organizowane są spływy kajakowe aż do Uniejowa. Po spacerze przy tamie warto wybrać się do niedalekiego Siedlątkowa. Nad samą wodą stoi tam średniowieczny, zabezpieczony wałem ziemnym i betonowymi płytami kościół. Wał to kolejne doskonałe miejsce widokowe, a sama świątynia ma swój urok. Niestety wnętrze oglądać można tylko w czasie mszy i bezpośrednio po jej zakończeniu.

Skansen Rzeki Pilicy i Rezerwat Niebieskie Źródła

Żeby trafić do Rezerwatu Niebieskie Źródła, w Tomaszowie Mazowieckim należy kierować się w prawo. Do rezerwatu prowadzą kierunkowskazy. Parking znajduje się za mostem na Pilicy, po lewej stronie. Powierzchnia rezerwatu to prawie 29 ha, wstęp do niego jest bezpłatny.

Temperatura w źródłach jest przez cały rok niezmienna i wynosi około 9 stopni C. Dotrzemy do nich idąc szeroką, obsadzoną drzewami aleją. Spacer po rezerwacie to szansa na relaks dla rodziców i okazja do pozbycia się nadmiaru energii dla dzieci. Dzięki temu, że nie jest to miejsce turystyczno zatłoczone, bez trudu można natknąć się na kaczki, łabędzie czy kolorowe zimorodki.

Skansen starej Pilicy to muzeum poświęcone rzece. Zwiedzanie skansenu to jednocześnie spacer na powietrzu. Maluchy ucieszy fakt, że obok znajduje się plac zabaw, a w sezonie letnim istnieje możliwość przejażdżki na kucyku.

Obejrzycie tu stare młyny wodne, 100-letnią barkę roboczą, przeciwdesantową minę kotwiczną, wojskowy kuter holowniczy czy niewielki budynek służący carowi za … toaletę. Dużych i małych chłopców zainteresuje zapewne dział militariów wydobytych z Pilicy, a wśród nich opancerzony artyleryjski ciągnik nazywany potocznie „Lufcikiem” i wydobyty z rzeki 54 lata po zatonięciu. To jedyny zachowany pojazd tego typu na świecie. Po ponad półwiecznym pobycie pod wodą i gruntownym remoncie pojazd jest całkowicie sprawny.
ul. A. Frycza Modrzewskiego 9/11, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, tel. (44) 723 00 03, www.skansenpilicy.pl

Zalew Sulejowski

To sztuczny zbiornik wodny o długości około 20 km, a zapora w Smardzewicach stanowi nie lada atrakcję turystyczną, ponieważ ma 1200 m długości i 16 m wysokości. Powstał na rzece Pilicy, którą spiętrzono zaporą w Smardzewicach. Długość zbiornika wynosi ponad 20 km a jego szerokość przekracza miejscami 2 km.

Jeśli pogoda dopisuje, a my nacieszyliśmy już wzrok pięknym widokiem jeziora widzianego z zapory, można udać się na jedną z plaż, do wypożyczalni sprzętu wodnego lub na przystań żaglówek. Do kąpieli zbiornik nie jest raczej wskazany, ale mimo to dobra zabawa gwarantowana, bo które dziecko nie lubi spędzać czasu nad wodą!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent